Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tętno

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Tętno
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest tętno?

Tętno to pulsacja ścian tętnic pod wpływem fali krwi, która łatwo jest wyczuwalna poprzez przyłożenie palców do tętnic. Jest to wskaźnik pracy układu sercowo-naczyniowego, zależny od rytmu serca i stanu naczyń krwionośnych. Prawidłowe tętno powinno być zgodne z biciem serca, symetryczne i regularne.

Tętno, zwane również pulsem, jest zwykle od 60 do 90 uderzeń na minutę u dorosłej osoby w spoczynku.

Tętno podczas snu również jest odczuwalne, jednak jest wolniejsze niż w czasie czuwania z uwagi na spowolnienie pracy serca.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak mierzyć tętno?

Monitorowanie tętna polega na obserwowaniu tętnic znajdujących się blisko powierzchni skóry, ocenie dotykowej oraz osłuchiwaniu. U osób dorosłych lekarz ocenia tętnice przez dotyk z obu stron ciała: tętnicę szyjną wewnętrzną, promieniową, ramienną, udową, podkolanową, grzbietową stopy i piszczelową tylną.

Aby samodzielnie zmierzyć puls, trzeba umieścić dwa palce (wskazujący i środkowy) na nadgarstku od strony kciuka, gdzie można wyczuć tętno na tętnicy promieniowej. Należy policzyć pulsy przez 20 sekund, a następnie pomnożyć uzyskaną liczbę razy 3, aby uzyskać tętno na minutę.

Nie zaleca się samodzielnego pomiaru tętna na tętnicach szyjnych, a zwłaszcza nie należy uciskać obu tętnic szyjnych jednocześnie.

Prawidłowe tętno spoczynkowe i wysiłkowe. Normy

Normalne tętno u dorosłych wynosi od około 60 do 100 uderzeń na minutę w spoczynku. Warto jednak pamiętać, że liczby te są jedynie orientacyjne i tętno np. 55 nie zawsze oznacza problem zdrowotny. Sportowcy i osoby wytrenowane mogą mieć wolniejsze tętno. Dla osób z chorobami serca zaleca się utrzymanie niższego tętna dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Tętno to tylko jedna z wielu miar opisujących pracę układu krążenia i zawsze powinno być interpretowane przez lekarza w kontekście innych objawów, chorób współistniejących oraz okoliczności pacjenta – takich jak wiek, kondycja fizyczna czy przyjmowane leki.

W trakcie aktywności fizycznej rytm serca i tętno wzrastają. Aby obliczyć maksymalne tętno, można skorzystać ze wzoru: 220 minus wiek pacjenta.

Docelowe tętno treningowe powinno wynosić:

  • u osób zdrowych 60–70% tętna maksymalnego (220 minus wiek)
  • u osób z chorobami serca 40–70% rezerwy tętna (maksymalna wartość tętna osiągnięta podczas próby wysiłkowej minus tętno spoczynkowe) dodana do tętna spoczynkowego. Dla osób regularnie ćwiczących i posiadających większą sprawność docelowe tętno treningowe może być ustalone indywidualnie.

Osoby z chorobami układu krążenia lub czynnikami ryzyka powinny skonsultować swoją aktywność fizyczną z lekarzem. To samo dotyczy osób rekonwalescencyjnych po chorobie serca, na przykład zapaleniu mięśnia sercowego.

Przy rozpoczynaniu ćwiczeń zaleca się stopniowe zwiększanie aktywności i obciążenia. Początkowo wykonywanie ćwiczeń w wolnym tempie lub przez krótki czas (kilka minut) jest zalecane. Stopniowo można zwiększać tempo i czas trwania ćwiczeń.

Tętno u dzieci

Dzieci mają szybsze bicie serca niż dorośli. U dzieci z gorączką tętno jest zwykle wyższe. Jeśli dziecko ma wysokie tętno bez gorączki, należy skonsultować się z lekarzem.

Tabela 1. Prawidłowa częstość rytmu serca w zależności od wieku
WiekCzęstość rytmu serca (uderzenia/minuta);
mediana (1.–99. centyl)
noworodki (urodzone o czasie)127 (90–164)
0–3 mies.143 (107–181)
3–6 mies.140 (104–175)
6–9 mies.134 (98–168)
9–12 mies.128 (93–161)
12–18 mies.123 (88–156)
18–24 mies.116 (82–149)
2–3 lat110 (76–142)
3–4 lat104 (70–136)
4–6 lat98 (65–131)
6–8 lat91 (59–123)
8–12 lat84 (52–115)
12–15 lat78 (47–108)
15–18 lat73 (43–104)

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest prostym urządzeniem do monitorowania pracy serca płodu, będącym uproszczoną wersją KTG. Kardiotokografia jest wykorzystywana w gabinetach ginekologicznych i szpitalach do monitorowania czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to nieinwazyjna metoda oceny stanu płodu.

Nieprawidłowe tętno – badanie

By móc dokładnie ocenić tętno, konieczne jest posiadanie dużego doświadczenia klinicznego, dlatego nieprawidłowe tętno jest objawem, który lekarze raczej stwierdzają niż sami pacjenci. Lekarz ocenia tętno poprzez obserwację (czasem pulsowanie jest tak wyraźne, że jest widoczne), osłuchiwanie oraz badanie palpacyjne, czyli dotyk. Połączenie osłuchiwania serca z przyłożeniem palców ręki do miejsca, gdzie przebiega tętnica, to kompleksowa metoda, która najlepiej pozwala ocenić tętno. U osoby dorosłej tętnice, które bada się dotykając, to: szyjna wewnętrzna (po bokach szyi, nieco poniżej żuchwy), promieniowa (na wewnętrznej stronie nadgarstka od strony kciuka), ramienna (na wewnętrznej stronie ramienia), udowa (w pachwinie), podkolanowa (pod kolanem), grzbietowa stopy (na górze stopy) oraz piszczelowa tylna (po wewnętrznej stronie za kostką).

Wynik badania porównuje się po obu stronach.

Ocena tętna obejmuje kilka cech:

  • częstotliwość – czy tętno jest szybkie czy wolne – odzwierciedla to częstotliwość rytmu serca
  • miarowość – określamy tętno jako miarowe lub niemiarowe, czyli czy jest wyczuwalne w regularnych odstępach czasu i zgodnie z biciem serca
  • amplitudę – wyróżniamy tętno duże i małe – jak silnie tętnica się uwypukla pod wpływem przepływającej krwi
  • czas trwania fali skurczowej – mówimy o tętnie, że jest szybki lub powolny, co odzwierciedla stan układu krążenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny nieprawidłowego tętna?

Zestawienie tych cech pozwala lekarzowi opisać tętno i wyciągnąć wnioski dotyczące możliwych przyczyn zaburzeń. Poniższy wykaz prezentuje najczęstsze przyczyny nieprawidłowego tętna w zależności od jego charakteru:1. Tętno małe i ospałe może sugerować zwężenie zastawki aortalnej serca, czyli gdy droga odpływu krwi z serca jest zbyt wąska.2. Tętno szybkie, ale słabo wypełnione (małe), może być symptomem niepokojącym, sugerującym wstrząs, odwodnienie lub tamponadę serca, ale także może pojawić się w przypadku gorączki.3. Tętno hipokinetyczne informuje o tym, że serce nie jest w stanie skutecznie pompować krwi, z powodu niewydolności serca lub zmian chorobowych w naczyniach krwionośnych.4. Tętno szybkie i duże wskazuje na "intensywny" przepływ krwi, np. po wysiłku fizycznym lub w niektórych wadach serca.5. Tętno hiperkinetyczne jest także silnie wyczuwalne i występuje w niektórych wadach serca oraz kardiomiopatii.6. Tętno dwubitne pojawia się, gdy w jednym uderzeniu serca odczuwa się dwie fale tętna, co zazwyczaj związane jest z złożonymi wadami serca.7. Tętno dikrotyczne to sytuacja, gdy lekarz czuje dwie fale tętna podczas skurczu i rozkurczu serca, co może być objawem ciężkich zaburzeń krążenia.8. Tętno dziwaczne występuje, gdy w trakcie oddychania zachodzą zauważalne zmiany tętna, zwykle związane z zaburzeniami ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej.9. Tętno naprzemienne polega na zmianie w odczuwaniu fal tętna, co może wskazywać na niewydolność lewej komory serca.10. Tętno bliźniacze to dodatkowe fale tętna towarzyszące prawidłowym uderzeniom serca, występujące w niektórych zaburzeniach rytmu serca.11. Deficyt tętna oznacza, że nie każde uderzenie serca generuje falę tętna, co może wystąpić np. podczas migotania przedsionków.12. Różnice w amplitudzie tętna na symetrycznych tętnicach mogą wskazywać na zmiany w tętnicach lub naczyniach krwionośnych, najczęściej spowodowane zmianami miażdżycowymi.Dzięki powyższym informacjom lekarz może analizować tętno pacjenta i wyciągać wnioski dotyczące ewentualnych problemów zdrowotnych.

Nieprawidłowe tętno – szybkie tętno

Szybkie tętno to przejaw szybkiego rytmu serca. Może być spowodowane prawidłowymi mechanizmami regulacji pracy serca w odpowiedzi na sytuację, w której znajduje się dana osoba. Szybka akcja serca nazywana jest tachykardią. Przyczyny tachykardii sytuacyjnej mogą być fizjologiczne, związane z prawidłowymi procesami autoregulacji organizmu (takie jak wysiłek fizyczny czy stres emocjonalny), albo patologiczne, wynikające z chorób (takie jak gorączka, hipowolemia, niedokrwistość, niewydolność serca, nadczynność tarczycy lub działanie różnych leków).

Nieprawidłowe tętno – wolne tętno

Wolne tętno jest wskaźnikiem spowolnionej pracy serca. Nie ma ustalonej dolnej granicy, poniżej której rytm serca jest uznawany za za wolny, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak kondycja fizyczna i poziom wytrenowania. Ogólnie przyjmuje się, że prawidłowe tętno zaczyna się od około 60 uderzeń na minutę, jednak lekarz interpretuje sytuację każdego pacjenta indywidualnie. Osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe (np. biegacze maratońscy) mogą mieć bardzo niskie tętno w spoczynku, co nie jest objawem choroby. Spowolnienie pracy serca może być spowodowane zaburzeniami rytmu serca, takimi jak:

  • nieprawidłowe działanie ośrodka generującego rytm serca – nie są wytwarzane wystarczające sygnały elektryczne
  • spowolnienie lub blokada sygnału elektrycznego podczas rozprzestrzeniania się w sercu, zwane zaburzeniami przewodzenia.

Przyczynami wolnej akcji serca i niskiego tętna mogą być także:

  • leczenie niektórymi lekami, szczególnie stosowanymi w nadciśnieniu tętniczym
  • niektóre infekcje
  • bezdech senny
  • anoreksja.

Warto pamiętać, że spowolnione tętno nie zawsze jest związane z chorobą i istnieje wiele innych czynników, takich jak współistniejące schorzenia, stosowane leki, inne objawy, wiek, kondycja fizyczna, które wpływają na interpretację wyniku tętna. Lekarz zawsze bierze pod uwagę różne czynniki i w razie potrzeby zleca dodatkowe badania.

Co robić w razie wystąpienia nieprawidłowego tętna?

Osoba bez doświadczenia w badaniu akcji serca może mieć trudności z jej wyczuwaniem, dlatego warto skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badania. Objawy choroby, które mogą być związane z nieprawidłowościami w tętnie, to zawroty głowy, omdlenia, uczucie osłabienia, bóle kończyn, ból w klatce piersiowej i inne.

Jeśli stwierdzono nieprawidłowe tętno, zalecana jest wizyta w podstawowej opiece zdrowotnej lub w konsultacji kardiologicznej. Asymetria tętna na obu stronach ciała lub brak tętna na kończynach u dorosłych często wynika z miażdżycy naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta do specjalisty do spraw naczyń krwionośnych.

Co zrobi lekarz, jeśli zgłosimy się z nieprawidłowym tętnem?

Podczas wizyty lekarz będzie pytał o szczegółowe informacje dotyczące towarzyszących dolegliwości. Ważne jest, aby poinformować go, od jak dawna występują zaburzenia - czy są to nowe objawy, czy też trwają od dłuższego czasu. Należy również wspomnieć, czy występowały zawroty głowy, omdlenia, utrata przytomności, uczucie kołatania serca, ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu. Takie objawy mogą wskazywać na choroby serca. Z kolei ból nóg podczas chodzenia lub ból rąk podczas poruszania nimi są najczęstszymi objawami choroby tętnic obwodowych.Lekarz dokładnie zbada tętno, osłucha serce oraz zmierzy ciśnienie krwi. Oceniać będzie również ewentualne objawy sugerujące poważne zaburzenia krążenia. W zależności od stanu pacjenta, zaplanuje dalsze postępowanie i konieczne badania. W ciężkich przypadkach pacjent może potrzebować natychmiastowej opieki na oddziale ratunkowym szpitala. Pozostali pacjenci zostaną skierowani na dalsze badania, takie jak echo serca oraz EKG.W przypadku podejrzenia choroby naczyń obwodowych, pierwszym wykonywanym badaniem będzie USG naczyń z oceną przepływu krwi. Jeśli dochodzi do nagłego zaniku tętna wraz z dodatkowymi objawami, jak silny ból, bladość, drętwienie lub zaburzenia czucia, konieczna jest szybka interwencja w celu przywrócenia przepływu krwi. W przypadku klasycznych objawów przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych, takich jak nasilający się ból podczas chodzenia, diagnostyka i leczenie można przeprowadzić w sposób planowy.

Nieprawidłowe tętno – leczenie

Tętno to wyraz aktywności układu krążenia, a wszelkie nieprawidłowości w jego rytmie mogą świadczyć o problemach w funkcjonowaniu serca lub naczyń krwionośnych. Należy pamiętać, że zaburzenia pracy serca mogą być spowodowane chorobami sercowymi lub być skutkiem innych schorzeń, takich jak nadczynność tarczycy. Dlatego też konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia nieregularności w tętnie, aby rozpoznać przyczyny i odpowiednio dostosować terapię.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł