Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tłuste Ryby

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Tłuste Ryby
28.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Ile ryb spożywa się w Polsce?

Niestety, w Polsce spożycie ryb i owoców morza jest niskie. Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, wynosi ono 12-14 kg na mieszkańca rocznie.

W porównaniu, Portugalia i Hiszpania mają największe spożycie ryb i owoców morza, odpowiednio 55,9 kg i 45,2 kg na osobę. Średnie spożycie w krajach UE wynosi około 25 kg na osobę.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Dlaczego należy jeść ryby?

Ryby są doskonałym składnikiem zdrowej diety, bogatym w wysokowartościowe białko. Charakteryzują się różną zawartością tłuszczu i są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasów omega-3, takich jak EPA i DHA.

Ryby dzielą się na chude (poniżej 2% tłuszczu), średniotłuste (2–7% tłuszczu), tłuste (7–15% tłuszczu) oraz pełnotłuste (powyżej 15% tłuszczu). Spożycie ryb przynosi wiele korzyści zdrowotnych, przede wszystkim tłustych ryb morskich, ponieważ zawierają więcej kwasów omega-3 niż ryby słodkowodne. Ryby są także dobrym źródłem witamin D i A, a ryby chude dostarczają witamin z grupy B.

Dodatkowo, ryby są bogatym źródłem minerałów, takich jak wapń, fosfor, selen i jod. Co istotne, przygotowanie ryb do spożycia jest znacznie szybsze niż w przypadku mięsa.

Korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem ryb

Najzdrowsze ryby to te bogate w kwasy tłuszczowe n-3 (omega-3) PUFA, takie jak łosoś, makrela, śledź i sardynka. Kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) zawarte w tych rybach poprawiają profil lipidowy osocza, obniżając stężenie triglicerydów i cholesterolu LDL, a także zwiększając poziom dobrego cholesterolu HDL. Kwasy n-3 mają również działanie przeciwzapalne i korzystnie wpływają na układ immunologiczny. Spożycie ryb w ilości 30 g/dobę może zmniejszyć ryzyko zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych o 50%. Badania potwierdzają także, że kwasy n-3 mają pozytywny wpływ na stan psychiczny, redukując stres, lęki i zaburzenia nastroju.

Zalecenia dotyczące spożycia ryb

Zgodnie z obecnymi wytycznymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zaleca się spożywanie ryb co najmniej 2 razy w ciągu tygodnia, w tym przynajmniej raz tłustych ryb morskich.

Zagrożenia wynikające ze spożycia ryb

W ostatnich latach pojawił się problem zanieczyszczenia ryb substancjami rtęci, które mogą być toksyczne, zwłaszcza dla rozwijającego się płodu. W związku z tym zaleca się spożywanie tygodniowo 2 porcji ryb o małej zawartości związków rtęci, takich jak łosoś, makrela, śledź, sardynka, dorsz, pstrąg. Ze względu na skażenie dioksynami i polichlorowanymi bifenylami nie zaleca się spożywania ryb bałtyckich przez kobiety w ciąży.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł