- Co zawiera i jak działa Adablix - tabletki?
- Kiedy stosować Adablix - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Adablix - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Adablix- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Adablix - tabletki
- Czy można stosować Adablix - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Adablix- tabletki?
Co zawiera i jak działa Adablix - tabletki?
Składnikiem aktywnym tego preparatu jest bilastyna, lek przeciwhistaminowy o długotrwałym działaniu. Bilastyna selektywnie blokuje receptory histaminowe H1 na obwodzie i hamuje działanie histaminy na obwodzie. Nie wykazuje właściwości uspokajających. Łagodzi objawy reakcji alergicznej zależne od histaminy, takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i swędzenie błony śluzowej nosa i spojówek, łzawienie, zaczerwienienie oczu oraz zapobiega powstawaniu reakcji skórnych (bąble, zaczerwienienie).
Po podaniu doustnym bilastyna jest dobrze i szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga się około 80 minut po podaniu preparatu. Spożywanie pokarmu istotnie zmniejsza biologiczną dostępność bilastyny. Nie ulega metabolizmowi, a wydalana jest w postaci niezmienionej z moczem i kałem.
Kiedy stosować Adablix - tabletki?
Produkt jest przeznaczony do leczenia objawów u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, w przypadku:
- przewlekłego lub sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek
- pokrzywki.
Kiedy nie stosować preparatu Adablix - tabletki?
Niestety, jeśli istnieją wskazania do korzystania z produktu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Nie wolno stosować produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek ze składników produktu.
Nie wolno stosować produktu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Adablix- tabletki?
Pewne schorzenia i inne warunki mogą oznaczać, że preparat nie powinien być stosowany lub że konieczne jest dostosowanie dawki. W niektórych sytuacjach mogą być wymagane określone badania kontrolne.
W przypadku pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek nie zaleca się jednoczesnego stosowania bilastyny z lekami, które zmniejszają aktywność glikoproteiny P (takimi jak np. ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna, rytonawir lub diltiazem). Takie połączenie może prowadzić do wzrostu stężenia bilastyny we krwi i zwiększyć ryzyko niepożądanych działań.
Preparatu w postaci tabletek nie powinno się stosować u dzieci przed ukończeniem 12. roku życia.
Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
W badaniach klinicznych nie zaobserwowano wpływu bilastyny podawanej w zalecanych dawkach na zdolność prowadzenia pojazdów. Jednak zaleca się sprawdzenie indywidualnej reakcji na lek oraz zachowanie ostrożności przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń/maszyn.
U niektórych pacjentów lek ten może wywołać senność i inne niepożądane działania, które mogą zaburzyć zdolność psychofizyczną, koncentrację, reakcję oraz zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Adablix - tabletki
Preparat występuje w postaci tabletek przeznaczonych do podania doustnego. Należy pamiętać o przestrzeganiu zaleconych dawek, ponieważ nadmierne spożycie leku może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu zaleca się konsultację z lekarzem.
Osoby dorosłe oraz młodzież powyżej 12. roku życia powinny przyjmować 20 mg preparatu raz na dobę. Tabletkę należy spożywać godzinę przed lub dwie godziny po posiłku lub picu soku owocowego, popijając ją wodą.
W przypadku sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa należy przerwać leczenie po ustąpieniu objawów i wznowić je po ich ponownym wystąpieniu. Natomiast w przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa lekarz może zalecić kontynuowanie terapii przez cały okres narażenia na alergeny.
Czas trwania leczenia pokrzywki zależy od jej rodzaju i przebiegu. Preparatu w postaci tabletek nie powinno się stosować u dzieci przed ukończeniem 12. roku życia - w tej grupie wiekowej zalecane są inne postacie preparatów bilastyny.
Szczególne grupy chorych nie wymagają dostosowania dawkowania preparatu. Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u dorosłych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, natomiast dzieciom przed ukończeniem 12. roku życia nie należy podawać preparatu w postaci tabletek.
Czy można stosować Adablix - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Zanim zdecydujesz się na przyjmowanie jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. W przypadku ciąży lub planowania ciąży, poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach.
Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u kobiet ciężarnych.
Nie należy przyjmować tego leku w czasie ciąży ani podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych bez recepty.
Jedzenie znacząco zmniejsza dostępność biologiczną bilastyny.
Bilastyna jest substancją dla transportera polipeptydowego 1A2, który przemieszcza aniony organiczne. Inne leki, które także korzystają z tego transportera lub go blokują, jak rytonawir i ryfampicyna, mogą zmniejszyć poziom bilastyny we krwi.
Sok grejpfrutowy i inne soki owocowe mogą istotnie zredukować dostępność biologiczną bilastyny. Składniki soków owocowych hamują aktywność transporter polipeptydowego 1A2, który przenosi aniony organiczne, a bilastyna jest jednym z jego substratów.
Stosowanie bilastyny wraz z lekami, które zmniejszają aktywność glikoproteiny P (np. ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna lub diltiazem), może zwiększyć jej poziom we krwi i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
W badaniach klinicznych bilastyna nie wykazywała istotnego nasilenia zaburzeń funkcji psychomotorycznych pod wpływem alkoholu.
W badaniach klinicznych bilastyna nie wykazywała istotnego nasilenia działania hamującego lorazepamu na ośrodkowy układ nerwowy.
Preparat może wpływać na wyniki testów alergicznych skóry.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Adablix- tabletki?
Adablix, tak jak każdy inny lek, może wywołać pewne skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta stosującego ten preparat muszą one wystąpić. Należy pamiętać, że korzyści związane ze stosowaniem leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia:
Często mogą wystąpić: ból głowy, senność.
Niezbyt często mogą wystąpić: zawroty głowy, zmęczenie, szumy uszne, lęk, bezsenność, zwiększone łaknienie, ból brzucha, nudności, niestrawność, biegunka, zapalenie błony śluzowej żołądka, suchość w jamie ustnej, suchość błony śluzowej nosa, dyskomfort w nosie, duszność, nieprawidłowości w zapisie EKG (w tym wydłużenie odstępu QT), blok prawej odnogi pęczka Hisa, zatokowe zaburzenia rytmu serca, opryszczka wargowa, świąd, osłabienie, gorączka, wzmożone pragnienie, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia kreatyniny i trójglicerydów we krwi, zwiększenie masy ciała.
W przypadku częstości nieznanej mogą pojawić się: uczucie kołatania serca, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), wymioty, reakcje nadwrażliwości i anafilaktyczne (w tym ciężkie reakcje mogące zagrażać życiu, obejmujące obrzęk naczynioruchowy gardła, duszność, niedociśnienie tętnicze, wstrząs anafilaktyczny), wysypka, miejscowy obrzęk i rumień.