- Co zawiera i jak działa Azitrox 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Azitrox 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Azitrox 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Azitrox 500- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Azitrox 500 - tabletki powlekane
- Czy można stosować Azitrox 500 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Azitrox 500- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Azitrox 500 - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym preparatu jest azytromycyna. To antybiotyk z grupy makrolidów, który został stworzony w celu uniknięcia pewnych wad erytromycyny. Mechanizm działania azytromycyny, podobny dla wszystkich makrolidów, polega na blokowaniu syntezy białek u bakterii. Blokowanie rybosomów bakteryjnych uniemożliwia wzrost i namnażanie się bakterii. Azytromycyna, jak inne antybiotyki z grupy makrolidów, jest substancją o szerokim spektrum działania, działającą bakteriostatycznie.
Po podaniu doustnym azytromycyna dobrze się wchłania i szybko przenika z krwi do tkanek, gromadząc się w komórkach fagocytarnych. Te komórki migrują do miejsc zakażonych, co zwiększa ilość leku docierającą do tkanek dotkniętych stanem zapalnym. Azytromycyna cechuje się wysokim stężeniem w zakażonych tkankach i długim czasem działania, co pozwala na skrócenie czasu trwania leczenia do 1-5 dni.
Kiedy stosować Azitrox 500 - tabletki powlekane?
Preparat przeznaczony jest do leczenia różnych zakażeń spowodowanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę, takie jak:
• infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak zapalenie gardła lub migdałków
• ostry stan zapalny ucha środkowego
• infekcje dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc
• zakażenia skóry i tkanek miękkich, jak róża, liszajec czy borelioza
• choroby przenoszone drogą płciową, takie jak infekcje cewki moczowej i szyjki macicy spowodowane przez Chlamydia trachomatis.
Kiedy nie stosować preparatu Azitrox 500 - tabletki powlekane?
Niestety, chociaż istnieją wskazania do używania tego produktu, nie zawsze jest on bezpieczny do stosowania. Nie jest zalecany dla osób uczulonych na którykolwiek składnik preparatu, na antybiotyk erytromycynę lub inne antybiotyki makrolidowe lub ketolidowe.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Azitrox 500- tabletki powlekane?
Niektóre przypadki chorób i innych okoliczności mogą skutecznie zniechęcać montaż lub sugerować konieczność dostosowania poziomu preparatu. W niektórych sytuacjach może być ważne wykonywanie określonych badań kontrolnych. Użycie antybiotyków z rodziny makrolidów (w tym omawianego preparatu) zazwyczaj wiąże się z ryzykiem wystąpienia silnych reakcji uczuleniowych, takich jak obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne lub poważne reakcje skórne. W przypadku pierwszych zmian skórnych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W razie potrzeby lekarz zaleci przerwanie stosowania preparatu i wprowadzenie odpowiedniego leczenia objawowego.
Niektóre reakcje mogą mieć nawracający charakter i wymagać dłuższej obserwacji i leczenia. Podczas stosowania antybiotyku mogą wystąpić zaburzenia pracy wątroby, włącznie z ostre zapalenie wątroby, które może zagrażać życiu. Istnieje także ryzyko żółtaczki cholestatycznej, martwicy wątroby, niewydolności wątroby, a nawet śmierci. W przypadku wystąpienia objawów zaburzeń wątroby należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Antybiotyki mogą prowadzić do nadmiernego wzrostu opornych na leczenie bakterii i grzybów. W trakcie stosowania preparatu zaleca się monitorowanie na obecność nowych infekcji. Jeśli pojawią się nowe infekcje bakteryjne lub grzybicze, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Leczenie antybiotykami mogą także wydłużyć odstęp QT na zapisie EKG oraz zwiększyć ryzyko zaburzeń rytmu serca, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. W takich przypadkach szczególnie uważać powinny osoby z czynnikami ryzyka, takie jak choroby serca, zaburzenia elektrolitowe czy przyjmowanie leków wydłużających odstęp QT. Należy pamiętać, że leczenie antybiotykami makrolidowymi może przyczynić się do zaostrzenia objawów miastenii oraz spowodować nowy zespół miasteniczny. U osób z zaburzeniami neurologicznymi lub psychicznymi należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku biegunki w trakcie leczenia preparatem, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieje ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, które może mieć poważny przebieg. Ostrzeżenie to jest także ważne nawet po zakończeniu stosowania antybiotyku. Preparat nie jest zalecany do leczenia zakażonych ran pooparzeniowych oraz nie ustalono jego skuteczności u dzieci w leczeniu zakażeń wywołanych przez kompleks M. avium.
Zawsze należy uwzględniać lokalne informacje dotyczące oporności drobnoustrojów. Warto również pamiętać, że preparat może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ze względu na potencjalne działania niepożądane.
Dawkowanie preparatu Azitrox 500 - tabletki powlekane
Nie należy przekraczać zaleconych dawek preparatu w postaci tabletek powlekanych, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Dawkowanie leku powinno być ustalone przez lekarza, biorąc pod uwagę wskazania, nasilenie zakażenia i indywidualne potrzeby pacjenta. W przypadku niepewności należy skonsultować się z lekarzem.
Dla osób dorosłych i dzieci powyżej 45 kg zalecana jest dawka 500 mg raz dziennie przez 3 dni. W wybranych przypadkach, takich jak borelioza czy trądzik pospolity, dawki i schematy leczenia mogą być modyfikowane. W przypadku zakażeń układu moczowo-płciowego wywołanych przez chlamydie, zalecana jest jednorazowa dawka 1000 mg. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Preparat należy przyjmować doustnie, 1 raz dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Czy można stosować Azitrox 500 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zaleca się unikanie przyjmowania jakichkolwiek leków bez konsultacji lekarskiej!
Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem przed wszelkimi decyzjami dotyczącymi przyjmowania leków w trakcie ciąży lub karmienia piersią, aby dokładnie omówić potencjalne zagrożenia oraz korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom swojego lekarza prowadzącego o tym fakcie.
Podanie leku w trakcie ciąży jest wskazane jedynie w przypadku, gdy lekarz uważa to za absolutną konieczność i kiedy korzyści przeważają nad ryzykiem. Tylko lekarz jest w stanie ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim konkretnym przypadku!
Azytromycyna przechodzi do mleka matki karmiącej. Brak jest danych na temat bezpieczeństwa stosowania tego preparatu w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj doktora o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, nawet tych bez recepty. Niebezpieczne jest mieszanie preparatu z niektórymi lekami, które mogą powodować poważne skutki uboczne.
Należy zachować szczególną ostrożność przy przyjmowaniu leków, które wydłużają odstęp QT w EKG. Preparat może również wpływać na inne leki, dlatego należy informować lekarza o wszystkich stosowanych lekach jednocześnie.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Azitrox 500- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, Azitrox 500 może wywołać efekty uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów przyjmujących ten preparat. Zapamiętaj, że korzyści wynikające z stosowania leku z reguły przewyższają szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Najczęstsze działania niepożądane obejmują: biegunkę, nudności, wymioty, bóle brzucha, ból głowy oraz zmiany w badaniach diagnostycznych (np. zmniejszenie liczby limfocytów, zwiększenie liczby eozynofili, itp.). Mniej często występują: infekcje oporne na leczenie (np. zapalenie błon śluzowych żołądka i jelit, gardła, płuc, pochwy), niedobory krwinek białych (np. leukopenia, neutropenia), zmniejszone łaknienie, jadłowstręt, zaburzenia snu, będące omamem, zawroty głowy, problemy z widzeniem i słuchem, problemy żołądkowe, bóle mięśni oraz inne.
Możliwe są również reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, wysypka, świąd, nadwrażliwość na światło czy obrzęk naczynioruchowy. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów reakcji alergicznej, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.