Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Afobam

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Afobam
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Afobam - tabletki?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest alprazolam. Alprazolam to substancja pochodna benzodiazepiny, która działa krótko do średnio. Wykazuje działanie hamujące na różnych poziomach ośrodkowego układu nerwowego, począwszy od łagodnego uspokojenia, poprzez sen, aż do śpiączki. Alprazolam pobudza i ułatwia działanie hamujące kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), głównego inhibitora przekaźnictwa nerwowego w mózgu, który odpowiada za hamowanie neuronów w różnych częściach ośrodkowego układu nerwowego. W porównaniu do innych benzodiazepin, alprazolam wykazuje silniejsze działanie przeciwlękowe i przeciwlękowe, jednocześnie zmniejszając napięcie mięśniowe, działając przeciwdrgawkowo oraz uspokajająco-nasennie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Afobam - tabletki?

Preparat można stosować krótkotrwale w leczeniu symptomycznym stanów lękowych u dorosłych, ale tylko w razie poważnych zaburzeń, gdy objawy są intensywne, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie pacjenta lub są dla niego silnie uciążliwe.

Kiedy nie stosować preparatu Afobam - tabletki?

Niestety, chociaż istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest on odpowiedni. Nie wolno Ci go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu lub na inne benzodiazepiny. Przeciwwskazania do użycia preparatu obejmują także miastenię, ciężką niewydolność oddechową, zespół bezdechu sennego oraz ciężką niewydolność wątroby. Preparatu nie wolno stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Afobam- tabletki?

Niektóre schorzenia oraz pewne sytuacje mogą być powodem do zmiany dawkowania lub zaprzestania stosowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie określonych badań kontrolnych.Zaleca się, aby czas trwania terapii był możliwie krótki (nie dłuższy niż 2-4 tygodnie). Eventualne wydłużenie kuracji jest dopuszczalne po ponownej ocenie stanu pacjenta przez lekarza.Długotrwałe stosowanie preparatu może prowadzić do uzależnienia psychicznego. Należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu benzodiazepin z lekami opioidowymi, ponieważ może to spowodować znaczne uspokojenie, depresję oddechową lub nawet zgon.W trakcie terapii preparatem mogą wystąpić objawy odstawienia. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki pod nadzorem specjalisty. Ponadto, przy długotrwałym stosowaniu preparatu, możliwe jest wystąpienie tolerancji i konieczność zwiększenia dawki dla uzyskania efektu terapeutycznego.Nagłe przerwanie leczenia może prowadzić do objawów odstawienia, takich jak ból głowy, lęki, dezorientacja czy drażliwość. Dlatego zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki preparatu, aby uniknąć poważnych skutków.Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Podobnie jak inne benzodiazepiny, alprazolam może wywoływać niepamięć następczą, dlatego zaleca się zapewnienie pacjentowi wystarczającej ilości snu.Podczas terapii mogą wystąpić reakcje paradoksalne, takie jak pobudzenie psychoruchowe czy psychozy. W przypadku wystąpienia tych objawów zaleca się konsultację z lekarzem.Preparatu nie powinno się stosować w leczeniu psychoz. W przypadku zastosowania w depresji, należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć ryzyka prób samobójczych.Przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z innymi lekami lub alkoholem, należy pamiętać o możliwości potęgowania działania substancji.Należy zachować ostrożność u pacjentów w różnych grupach, takich jak osoby starsze, czy osoby z zaburzeniami układu oddechowego, nerek lub wątroby. W przypadku podejrzenia działań niepożądanych, należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie preparatu Afobam - tabletki

Preparat jest w postaci tabletek i przeznaczony jest do przyjmowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkę preparatu dostosowuje lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez krótki okres czasu (nie dłużej niż 2-4 tygodnie). Początkowa dawka wynosi 0,25-0,5 mg 3 razy dziennie, a w razie potrzeby lekarz może zwiększyć ją stopniowo (maksymalnie do 4 mg na dobę).

U osób starszych lub osłabionych początkowa dawka wynosi 0,25 mg 2-3 razy na dobę.

Nie powinno się stosować preparatu u osób poniżej 18. roku życia.

Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u osób z ciężką niewydolnością wątroby.

Osoby, które nie przyjmowały wcześniej leków psychotropowych, powinny stosować niższe dawki.

Nie zaleca się długotrwałego stosowania leku; ryzyko uzależnienia wzrasta przy większych dawkach i dłuższym czasie trwania leczenia. Zakończenie leczenia powinno być stopniowe, po konsultacji z lekarzem.

Czy można stosować Afobam - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze konsultuj się z lekarzem przed stosowaniem jakichkolwiek leków!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (oraz podczas karmienia piersią) skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się o potencjalnych zagrożeniach i korzyściach związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza, który przepisuje receptę na ten lek.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży.
Nie używaj tego preparatu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także o tych, które nie wymagają recepty.Ostrożność należy zachować przy stosowaniu preparatu jednocześnie z lekami opioidowymi, alkoholem lub innymi lekami depresyjnymi dla OUN. Nie wolno spożywać alkoholu podczas leczenia.Może dojść do nasilenia depresyjnego wpływu na OUN, oraz nasilenia euforii w przypadku narkotycznych leków przeciwbólowych. Interakcje mogą występować również z innymi substancjami, dlatego należy zachować ostrożność.Dotąd nie odnotowano żadnych przypadków powikłań w postaci psychozy podczas jednoczesnego stosowania alprazolamu z kwasem walproinowym. Alprazolam nie wpływa na czas protrombinowy ani stężenie warfaryny w osoczu.Podczas leczenia zaleca się nie spożywać alkoholu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Afobam- tabletki?

Jak każdy lek, również Afobam może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści z zastosowania leku zwykle przewyższają szkody związane z wystąpieniem skutków ubocznych.
Skutki uboczne zazwyczaj pojawiają się na początku leczenia i ustępują w miarę jego kontynuacji.

Bardzo często mogą wystąpić: depresja, uspokojenie, senność, ataksja, zaburzenia pamięci, zaburzenia mowy, zawroty głowy, ból głowy, zaparcia, suchość w jamie ustnej, zmęczenie, drażliwość.

Często mogą wystąpić: zmniejszenie apetytu, stan splątania, dezorientacja, zmniejszenie libido, lęk, bezsenność, nerwowość, zwiększenie libido, zaburzenia równowagi, nieprawidłowa koordynacja, zaburzenia koncentracji uwagi, nadmierna potrzeba snu, letarg, drżenie, nieostre widzenie, nudności, zapalenie skóry, zaburzenia czynności płciowych, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie masy ciała.

Niezbyt często mogą wystąpić: mania, halucynacje, gniew, pobudzenie, uzależnienie, osłabienie siły mięśniowej, nietrzymanie moczu, nieregularne miesiączkowanie, zespół odstawienia leku.

Ponadto, z nieznaną częstością, mogą wystąpić: hiperprolaktynemia, hipomania, agresywne zachowanie, wrogie zachowanie, zaburzenia myślenia, zwiększona aktywność psychoruchowa, nadużywanie leku, Zaburzenia układu nerwowego autonomicznego, dystonia (mimowolne wykonywanie nienaturalnych ruchów), zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zapalenie wątroby, czynnościowe zaburzenia wątroby, obrzęk naczynioruchowy, reakcje nadwrażliwości na światło, zatrzymanie moczu, obrzęki obwodowe, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł