- Co zawiera i jak działa Peritol - tabletki?
- Kiedy stosować Peritol - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Peritol - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Peritol- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Peritol - tabletki
- Czy można stosować Peritol - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Peritol- tabletki?
Co zawiera i jak działa Peritol - tabletki?
Preparat zawiera cyproheptadynę, lek przeciwhistaminowy pierwszej generacji. Cyproheptadyna blokuje receptory histaminowe H1, działa przeciwko serotonine oraz wykazuje działanie uspokajające i przeciwświądowe. Jest stosowana w chorobach alergicznych, łagodząc skórne objawy reakcji alergicznej, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błony śluzowej nosa. Dodatkowo, nasila łaknienie i może być stosowana w leczeniu anoreksji.
Po podaniu doustnym, cyproheptadyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego. Działanie farmakologiczne utrzymuje się przez 8 godzin, a lek jest metabolizowany głównie w wątrobie. Wydalana jest głównie w postaci metabolitów, z moczem i kałem. W przypadku zaburzeń czynności nerek lub wątroby, konieczne może być dostosowanie dawkowania.
Kiedy stosować Peritol - tabletki?
Preparat jest skuteczny w terapii:
• schorzeń alergicznych, zwłaszcza z towarzyszącym niepokojącym świądem, takich jak: ostra i przewlekła pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka spowodowana lekami, świąd, wyprysk, zapalenie skóry z wypryskiem, kontaktowe zapalenie skóry, neurodermit, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, nieżyt nosa, choroba posurowicza, miejscowe reakcje alergiczne po ukąszeniu owadów
• bólów głowy o podłożu naczyniowym (migrena, bóle spowodowane histaminą)
• jadłowstrętu psychicznego (anoreksja).
Kiedy nie stosować preparatu Peritol - tabletki?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego stosowanie. Nie wolno stosować preparatu, jeśli jest się uczulonym (nadwrażliwym) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie stosować w przypadku:
• ostrych ataków astmy
• jaskry
• zwężenia w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza w odźwiernikowej części żołądka lub dwunastnicy, jako powikłania wrzodu trawiennego
• rozrostu gruczołu krokowego
• zatrzymania moczu lub problemów z oddawaniem moczu (zwężenie szyi pęcherza moczowego),
a także
• u osób przyjmujących leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO)
• u osób wyniszczonych lub w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia)
• u noworodków
• u wcześniaków
• u dzieci do ukończenia 2. roku życia
• u kobiet w ciąży
• u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Peritol- tabletki?
Niektóre schorzenia lub inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Z uwagi na działanie uspokajające i wyciszające, rozpoczęcie stosowania leku zaleca się wieczorem po kolacji.
Należy być ostrożnym przy stosowaniu leku u dzieci (po ukończeniu 2. roku życia). Dzieci mogą być bardziej wrażliwe, niektóre działania niepożądane mogą być silniejsze, a może pojawić się niepokój.
Ze względu na cholinolityczne działanie leku (blokowanie aktywacji receptorów muskarynowych), należy zachować ostrożność u osób:
• z astmą oskrzelową w wywiadzie
• z zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym
• z nadciśnieniem tętniczym
• z nadczynnością tarczycy
• z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Alkohol może nasilać działanie leku na ośrodkowy układ nerwowy. W trakcie zażywania leku zaleca się powstrzymanie od spożywania alkoholu.
Przy długotrwałym stosowaniu leku, rzadko mogą wystąpić zaburzenia krwi, w tym małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia i niedokrwistość hemolityczna. W przypadku wystąpienia stanów gorączkowych, owrzodzeń w jamie ustnej, zapalenia gardła, bladości skóry, żółtaczki, siniaków lub nieprawidłowych krwawień należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być wykonanie badań krwi i ewentualne przerwanie stosowania leku.
Informacje dodatkowe na temat składników leku:
• lek zawiera laktozę; osoby nietolerujące galaktozy, cierpiące na niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego leku.
Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
W początkowym okresie leczenia prowadzenie pojazdów oraz obsługa maszyn jest zabroniona. Lek może powodować senność, zawroty głowy, spowolnienie psychoruchowe i zaburzenia koncentracji. W dalszym etapie leczenia należy skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn oraz ewentualnych ograniczeń w tym zakresie.
Dawkowanie preparatu Peritol - tabletki
Produkt przyjmuje postać tabletek do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to efektywności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
U dorosłych zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 4 mg tabletki 3 razy dziennie, nie przekraczając dawki maksymalnej 20 mg na dobę.
W przypadku przewlekłej pokrzywki zaleca się przyjmowanie 2 mg (pół tabletki) 3 razy na dobę.
W przypadku ostrych napadów migreny zaleca się przyjmowanie 4 mg, a w przypadku utrzymującego się bólu głowy można powtórzyć dawkę po 30 minutach. Nie należy przyjmować więcej niż 8 mg w ciągu 4-6 godzin.
W przypadku jadłowstrętu psychicznego (anoreksji) zaleca się przyjmowanie 4 mg 3 razy na dobę.
U dzieci po ukończeniu 2. roku życia zaleca się przyjmowanie 0,25 mg/kg masy ciała na dobę. Lekarz zaleci odpowiednie dawkowanie w zależności od masy ciała dziecka i reakcji na leczenie.
Dla dzieci w wieku 2-6 lat zaleca się przyjmowanie 2 mg (pół tabletki) 2-3 razy na dobę, z możliwością dodatkowej dawki przed snem, nie przekraczając dawki maksymalnej 8 mg na dobę.
Dla dzieci w wieku 7-14 lat zaleca się przyjmowanie 4 mg 2-3 razy na dobę, z możliwością dodatkowej dawki przed snem, nie przekraczając dawki maksymalnej 16 mg na dobę.
Brak danych dotyczących stosowania preparatu u dzieci w wieku 15-18 lat. Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia) oraz osoby wyniszczone nie powinny stosować preparatu ze względu na potencjalne nasilenie skutków ubocznych, takie jak senność, niedociśnienie tętnicze czy zawroty głowy.
W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby konieczne jest dostosowanie dawkowania, lekarz podejmie odpowiednie kroki w celu zmniejszenia dawki.
Czy można stosować Peritol - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Nie należy przyjmować żadnych leków podczas ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj, aby poinformować lekarza o swoim stanie.
Należy unikać stosowania leków przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, również tych bez recepty.
Preparat może nasilać i przedłużać działanie cholinolityczne leków z grupy inhibitorów MAO. U osób przyjmujących inhibitory MAO, stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.
Ostrożność jest zalecana przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z lekami hamującymi centralny układ nerwowy (np. lekami nasennymi, uspokajającymi, przeciwlękowymi, opioidowymi), ponieważ cyproheptadyna może zwiększyć ich hamujące działanie na centralny układ nerwowy, obniżyć reaktywność i zwiększyć sedację.
Mogą wystąpić interakcje z lekami z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), takimi jak fluoksetyna czy paroksetyna, co może prowadzić do nawrotu objawów depresji.
Mogą również wystąpić interakcje z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, które powodują podobne objawy przedawkowania jak cyproheptadyna.
Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Peritol- tabletki?
Jak każdy lek, również Peritol może wywołać skutki uboczne, jednak nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Trzeba pamiętać, że korzyści wynikające z zażywania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Często można zaobserwować: uczucie senności (szczególnie na początku leczenia; u większości pacjentów senność ustępuje po 3-4 dniach). Może również wystąpić: zawroty głowy, nadmierne uspokojenie, zaburzenia koordynacji ruchów, drżenie, parestezje, zapalenie nerwów, drgawki, bóle głowy, osłabienie, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, problemy z ostrością widzenia, ostre zapalenie ucha, szumy w uszach, splątanie, omamy wzrokowe, niepokój, drażliwość, agresywne zachowanie, bezsenność, euforia, histeria, utrata apetytu, wzmożony apetyt, uczucie kołatania serca, przyspieszenie rytmu serca, dodatkowe skurcze serca, niskie ciśnienie krwi, zaburzenia krzepnięcia krwi, suchość w ustach i gardle, gęsta wydzielina z oskrzeli, duszność, uczucie zatkanych dróg oddechowych, krwawienie z nosa, nudności, wymioty, dyskomfort w nadbrzuszu, biegunka, zaparcia, zastój żółci, żółtaczka, zapalenie wątroby, zaburzenia czynności wątroby, trudności z oddawaniem moczu, częste parcie na mocz, uczucie ucisku w klatce piersiowej, zmęczenie, dreszcze, przyrost masy ciała.
Podczas stosowania Peritolu możliwe są także reakcje alergiczne (wysypka skórna, miejscowy obrzęk naczynioruchowy, rumień, pokrzywka, nadmierne pocenie się, nadwrażliwość na światło) oraz reakcje anafilaktyczne (włączając w to ciężkie reakcje zagrażające życiu, takie jak obrzęk naczynioruchowy gardła, duszność, niskie ciśnienie krwi, wstrząs anafilaktyczny).