- Co zawiera i jak działa Afobam - tabletki?
- Kiedy stosować Afobam - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Afobam - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Afobam- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Afobam - tabletki
- Czy można stosować Afobam - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Afobam- tabletki?
Co zawiera i jak działa Afobam - tabletki?
Preparat zawiera substancję czynną o nazwie alprazolam, która jest pochodną benzodiazepiny o krótkim do średniego czasie działania. Alprazolam wykazuje działanie hamujące na różnych poziomach ośrodkowego układu nerwowego, począwszy od łagodnego uspokojenia, poprzez sen, aż do śpiączki. Substancja ta pobudza oraz ułatwia działanie hamujące kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który jest głównym inhibitorem przekaźnictwa nerwowego w mózgu. W porównaniu do innych benzodiazepin, alprazolam wykazuje silniejsze działanie przeciwlękowe i przeciwpadaczkowe, zachowując jednocześnie właściwości zmniejszające napięcie mięśniowe i uspokajające-nasenne.
Kiedy stosować Afobam - tabletki?
Preparat można stosować krótkotrwale w leczeniu symptomatycznym stanów lękowych u dorosłych, tylko w przypadku poważnych zaburzeń, kiedy objawy są nasilone, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie pacjenta lub są dla niego bardzo uciążliwe.
Kiedy nie stosować preparatu Afobam - tabletki?
Niestety, chociaż istnieją wskazania do używania tego preparatu, nie zawsze jest możliwe jego stosowanie. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którąkolwiek z jego składowych lub inne benzodiazepiny.
Przeciwwskazania do stosowania preparatu obejmują również:
• miastenia (
• poważna niewydolność oddechowa
• zespół bezdechu sennego
• poważna niewydolność wątroby.
Preparatu nie powinno się stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Afobam- tabletki?
Niektóre schorzenia lub inne warunki mogą uniemożliwić stosowanie leku lub wskazywać na konieczność zmiany dawkowania preparatu. Określone badania kontrolne mogą być wymagane w pewnych sytuacjach. Leczenie powinno trwać możliwie krótko, nie przekraczając 2-4 tygodni. W przypadku potrzeby przedłużenia terapii, powinna to zatwierdzić ponowna ocena stanu pacjenta przez lekarza. Przy zaprzestaniu stosowania leku istnieje ryzyko objawów odstawienia, dlatego należy stopniowo zmniejszać dawkę według zaleceń lekarza. Dla benzodiazepin o krótkim czasie działania objawy te mogą pojawić się nawet między dawkami, zwłaszcza przy dużych ilościach. Przy zmianie z benzodiazepiny o długim działaniu na krótko działającą, też mogą wystąpić objawy odstawienia.
Długotrwałe stosowanie leków tej grupy może prowadzić do zależności psychicznej. Jednoczesne stosowanie benzodiazepin z opioidami może spowodować znaczne uspokojenie, depresję oddechową, a nawet zgon. Stosowanie leków z grupy benzodiazepin przez długi czas może prowadzić do wzrostu tolerancji, wymagając większych dawek dla osiągnięcia tego samego efektu terapeutycznego. Istnieje ryzyko uzależnienia zarówno od postaci benzodiazepin, jak i emocjonalnej lub fizycznej zależności.
Podczas stosowania alprazolamu mogą wystąpić objawy niepamięci następczej, zaleca się zapewnienie 7-8 godzin snu pacjentowi. Może również dojść do reakcji paradoksalnych, takich jak agresja, drażliwość czy psychozy. Ostrożność jest zalecana przy stosowaniu leku u osób w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub niewydolnością wątroby, a także u osób nadużywających substancji. Alprazolam nie jest zalecany dla osób poniżej 18 roku życia. Podsumowując, ważne jest świadome i ostrożne stosowanie alprazolamu ze względu na potencjalne skutki uboczne i ryzyko uzależnienia oraz interakcje z innymi substancjami.
Dawkowanie preparatu Afobam - tabletki
Suplement występuje w postaci tabletek i jest przeznaczony do stosowania doustnego. Należy ściśle przestrzegać zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zawsze skonsultuj się z lekarzem.
Indywidualne dostosowanie dawki preparatu przez lekarza jest kluczowe. Zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez krótki okres czasu, nie dłużej niż 2-4 tygodnie. Początkowo zaleca się przyjmowanie 0,25-0,5 mg 3 razy dziennie, z możliwością stopniowego zwiększania dawki (maksymalnie 4 mg dziennie).
Osoby starsze lub osłabione powinny zaczynać od 0,25 mg 2-3 razy dziennie. Produkt nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 roku życia.
Stosowanie preparatu u osób z ciężką niewydolnością wątroby jest niebezpieczne. Osoby, które nie stosowały wcześniej leków psychotropowych, powinny przyjmować niższe dawki.
Nie zaleca się długotrwałego stosowania leku, ponieważ ryzyko uzależnienia rośnie wraz z wydłużeniem czasu trwania leczenia. Jakiekolwiek zmiany w czasie trwania leczenia powinny być konsultowane z lekarzem.
Aby bezpiecznie zaprzestać stosowania preparatu, należy stopniowo zmniejszać dawkę po konsultacji z lekarzem.
Czy można stosować Afobam - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży (oraz podczas karmienia piersią) warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj lekarza o tym podczas wizyty.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży.
Nie jest wskazane stosowanie tego preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Pamiętaj o powiadomieniu lekarza o wszystkich zażywanych lekach w ostatnim czasie, nawet tych dostępnych bez recepty. Zachowaj szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z różnymi innymi lekami, ponieważ może to prowadzić do niepożądanych efektów.
Przyjmowanie alkoholu podczas leczenia jest surowo zabronione. Potencjalne interakcje mogą wystąpić również z lekami przeciwgrzybicznymi, lekami antybiotykowymi, czy innymi substancjami. Warto także monitorować stężenie innych substancji we krwi podczas stosowania alprazolamu. Nie udokumentowano powiązań alprazolamu z określonymi skutkami ubocznymi. Alprazolam nie ma wpływu na krzepliwość krwi ani na stężenie innych leków krwiopochodnych. Unikaj spożywania alkoholu podczas leczenia.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Afobam- tabletki?
Afobam, podobnie jak inne leki, może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie u każdego pacjenta. Trzeba pamiętać, że korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Działania niepożądane najczęściej pojawiają się na początku leczenia i stopniowo ustępują w miarę kontynuacji terapii.
Bardzo często mogą występować: depresja, uspokojenie, senność, ataksja, zaburzenia pamięci, zaburzenia mowy, zawroty głowy, ból głowy, zaparcia, suchość w jamie ustnej, zmęczenie, drażliwość.
Często występują: zmniejszenie apetytu, stan splątania, dezorientacja, zmniejszenie libido, lęk, bezsenność, nerwowość, zwiększenie libido, zaburzenia równowagi, nieprawidłowa koordynacja, zaburzenia koncentracji uwagi, nadmierna potrzeba snu, letarg, drżenie, nieostre widzenie, nudności, zapalenie skóry, zaburzenia czynności płciowych, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie masy ciała.
Niezbyt często mogą wystąpić: mania, halucynacje, gniew, pobudzenie, uzależnienie, osłabienie siły mięśniowej, nietrzymanie moczu, nieregularne miesiączkowanie, zespół odstawienia leku.
Dodatkowo, w nieznanym częstością, mogą pojawić się: hiperprolaktynemia, hipomania, agresywne zachowanie, wrogie zachowanie, zaburzenia myślenia, zwiększona aktywność psychoruchowa, nadużywanie leku, Zaburzenia układu nerwowego autonomicznego, dystonia (mimowolne wykonywanie nienaturalnych ruchów), zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zapalenie wątroby, czynnościowe zaburzenia wątroby, obrzęk naczynioruchowy, reakcje nadwrażliwości na światło, zatrzymanie moczu, obrzęki obwodowe, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.