Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Aglan

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Aglan
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Aglan 15 - tabletki?

Składnikiem czynnym preparatu jest meloksykam, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) z grupy oksykamów. Meloksykam działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Jego mechanizm działania polega głównie na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz, głównie COX-2, które są odpowiedzialne za synteza prostaglandyn biorących udział w procesie zapalnym. Meloksykam nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego. Jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 5-6 godzinach od podania. Jest także obecny w płynie maziowym, a jego stężenie w nim jest połową stężenia we krwi. Jest również przenoszony przez łożysko oraz do mleka matki.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Aglan 15 - tabletki?

Preparat jest przeznaczony do stosowania w:
• krótkotrwałym leczeniu objawowym zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów
• długotrwałym leczeniu objawowym reumatoidalnego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Kiedy nie stosować preparatu Aglan 15 - tabletki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno używać preparatu, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu lub inne NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane, jeśli kiedykolwiek występowały symptomy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (potocznie zwany aspiryną) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen). Objawy uczulenia mogą objawiać się jako reakcje nadwrażliwości, takie jak atak astmy, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, np. pokrzywka, wysypka, rumień.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
­ z aktywną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją, w tym po zastosowaniu NLPZ
­ z krwawieniem z przewodu pokarmowego, z naczyń mózgowych lub innym nieprawidłowym krwawieniem
­ z ciężką niewydolnością wątroby
­ z ciężką niewydolnością nerek i nie poddawanych dializom
­ z ciężką niekontrolowaną niewydolnością serca
oraz
• u kobiet w III trymestrze ciąży
• u dzieci i młodzieży do 16. roku życia.

Nie należy stosować preparatu u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Aglan 15- tabletki?

Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeszkodą dla stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Podawanie leku w jak najniższej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym inhibitorów COX-2).

W przypadku braku poprawy po kilku dniach stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno zwiększać zalecanej dawki ani dodawać innych leków z grupy NLPZ, gdyż zwiększa to ryzyko działań niepożądanych.

Jeżeli w przeszłości występowały u Ciebie choroby żołądka, takie jak zapalenie błony śluzowej czy wrzody, konieczne jest informowanie lekarza o tym przed przepisaniem recepty na ten lek. Leczenie musi obejmować całkowite wyleczenie tych dolegliwości przed rozpoczęciem stosowania leku. Nadal, należy być pod stałą opieką lekarską i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy dotyczące układu pokarmowego.

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych niesie ryzyko krwotoków, wrzodów lub perforacji żołądka, które mogą być poważne i niekoniecznie poprzedzone ostrzegawczymi objawami. Objawy te mogą pojawić się w każdej chwili, także u osób bez wcześniejszych problemów z układem pokarmowym. U starszych osób powikłania te są szczególnie groźne. Należy natychmiast poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach ze strony układu pokarmowego (szczególnie o krwawieniu). W przypadku krwotoku z przewodu pokarmowego, konieczne jest przerwanie natychmiastowe stosowania leku.

U osób z chorobami układu pokarmowego, po przebytych wrzodach z krwawieniem lub perforacją, stosowanie leku jest dopuszczalne tylko pod ścisłą kontrolą lekarską. W takich przypadkach zaleca się podawanie najniższych skutecznych dawek. Wysokie dawki oraz zaawansowany wiek zwiększają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Lekarz może polecić stosowanie leków zabezpieczających, takich jak inhibitory pompy protonowej lub mizoprostol. Należy zachować ostrożność i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów.

Leki zabezpieczające mogą być również niezbędne u pacjentów przyjmujących leki zwiększające ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, takie jak kortykosteroidy, leki przeciwkrzepliwe, leki hamujące agregację płytek krwi, wliczając niewielkie dawki aspiryny, czy selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Należy zachować ostrożność.

Ze względu na ryzyko pogorszenia choroby, lek można podać jedynie pod ścisłym nadzorem lekarskim i z dużą ostrożnością u osób z zapalnymi chorobami jelit, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego i Crohna.

W przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zatrzymaniem płynów, czy obrzękami, ostrożność jest niezbędna. Tacy pacjenci powinni być pod opieką lekarza. Zaleca się monitorowanie pracy serca oraz nerek.

Długotrwałe stosowanie NLPZ w dużych dawkach wiąże się z większym ryzykiem zawału serca lub udaru. Szczególna dokładność i stała kontrola lekarska jest wymagana przy stosowaniu leku u osób z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, chorobą wieńcową, schorzeniami naczyń obwodowych, mózgowymi, czy u tych pacjentów, którzy posiadają czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego (takie jak cukrzyca, palenie tytoniu, hiperlipidemia). W przypadku należenia do którejkolwiek z tych grup, należy skonsultować się z lekarzem przed zażyciem leku.

Preparat należy podawać ostrożnie pacjentom z ograniczonym przepływem krwi przez nerki oraz ograniczoną objętością krwi krążącej. W takich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia pracy nerek, które zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu stosowania leku. Grupa podwyższonego ryzyka wystąpienia takich powikłań obejmuje pacjentów z niewydolnością serca, marskością wątroby, zespołem nerczycowym, chorobami nerek, przyjmujących leki moczopędne, silnie odwodnionych, bądź po dużych operacjach chirurgicznych. W tych przypadkach rekomendowane jest stałe monitorowanie pracy nerek oraz ilości wydalanej moczu podczas stosowania leku.

U pacjentów poddających się dializom, z końcowym stadium niewydolności nerek, dawka leku nie powinna przekroczyć 7,5 mg.

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może prowadzić do zatrzymania sodu, potasu oraz wody, powodować obrzęki, nasilenie nadciśnienia tętniczego oraz zaburzenia pracy serca. Konieczna jest dokładna kontrola lekarska oraz kliniczna od momentu rozpoczęcia leczenia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym czy niewydolnością serca. Może dojść do obniżenia skuteczności leczenia przeciwnadciśnieniowego.

Osobom z cukrzycą oraz stosującym leki zwiększającymi poziom potasu, zaleca się regularną kontrolę stężenia potasu, z uwagi na ryzyko wystąpienia nadmiernego zawartości potasu we krwi.

Podobnie jak inne NLPZ, ten lek może spowodować poważne reakcje skórne, a nawet prowadzić do śmierci, takie jak zespół Stevensa i Johnsona, martwicze zapalenie skóry, lub erytrodermia. Reakcje te występują bardzo rzadko, najczęściej w pierwszym miesiącu stosowania leku. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów zmian skórnych lub objawów nadwrażliwości, konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie stosowania leku i konsultacja z lekarzem. Jeśli wystąpią poważne reakcje skórne związane z meloksykamem, nie należy ponownie podawać tego leku.

Stosowanie leku może wiązać się z zwiększonym poziomem enzymów wątrobowych i innymi zmianami w parametrach oceniających funkcjonowanie wątroby. W przypadku ich wystąpienia, konieczne jest natychmiastowe konsultowanie się z lekarzem, który może zalecić zaprzestanie stosowania leku.

Osoby osłabione i/lub o niskiej masie ciała mogą doświadczyć cięższych działań niepożądanych; takie osoby powinny być pod szczególną opieką lekarską. Zwiększona ostrożność jest również wskazana u osób w podeszłym wieku, z podwyższonym ryzykiem zaburzeń pracy nerek, wątroby czy serca. Ryzyko działań niepożądanych (szczególnie krwawień z przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do zgonu) wzrasta u osób starszych.

Lek, podobnie jak inne NLPZ, może zatuszować objawy zakażenia. W przypadku podejrzenia infekcji, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczne może być stosowanie właściwego leczenia. Lek nie działa przeciwdrobnoustrojowo.

Podawanie leku może powodować zaburzenia płodności u kobiet i nie jest zalecane w przypadku planowania ciąży.

Informacje dodatkowe dotyczące innych składników leku:
• lek zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy, bądź zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny stosować tego leku.

Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Brak badań dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednakże, lek może wywoływać działania niepożądane, takie jak zaburzenia widzenia, senność, zawroty głowy, zmęczenie czy inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, dlatego w przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn i wykonywać innych czynności wymagających skupienia uwagi.

Dawkowanie preparatu Aglan 15 - tabletki

Preparat w postaci tabletek jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.W przypadku zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów zalecana dawka wynosi 7,5–15 mg raz na dobę. W reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz zesztywniałym zapaleniu stawów kręgosłupa zalecana dawka to 15 mg raz na dobę, ale lekarz może zmniejszyć ją do 7,5 mg na dobę, jeśli terapia jest skuteczna.Maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 15 mg. W przypadku chorych w podeszłym wieku lub ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych konieczne jest dostosowanie dawkowania przez lekarza. U chorych poddawanych dializom z ciężkimi zaburzeniami nerek maksymalna dawka to 7,5 mg na dobę. Natomiast u chorych z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, dostosowanie dawkowania nie jest konieczne.Preparatu nie powinno się stosować u dzieci i młodzieży do 15. roku życia. Tabletki należy przyjmować w czasie posiłku, popijając wodą lub innym płynem. Dawkę dobową należy przyjmować jednorazowo, raz na dobę.

Czy można stosować Aglan 15 - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed podjęciem decyzji o przyjęciu leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić ewentualne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o wszystkich przepisanych lekach (patrz ostrzeżenia w sekcji „Kiedy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu?”).

Przyjmowanie tego preparatu jest przeciwwskazane w trzecim trymestrze ciąży. Nie należy go stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Korzystanie z preparatu w tych okresach lub przez kobiety planujące ciążę jest dozwolone tylko za zaleceniem lekarza, jeśli po ocenie potencjalnych korzyści dla matki w porównaniu z możliwym ryzykiem dla płodu uzna on za niezbędne stosowanie preparatu (tylko krótkotrwałe, minimalne dawki). Ocenę korzyści i ryzyka w Twoim przypadku może przeprowadzić jedynie lekarz.
Nie stosować preparatu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj medyka o wszystkich zajmowanych najnowszych lekarstwach, także o tych, które są dostępne bez recepty. Nie zaleca się stosowania leku w przypadku:- kwasu acetylosalicylowego (w dawkach przeciwbólowych) lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym selektywnych inhibitorów COX-2 (większe ryzyko działań niepożądanych, szczególnie owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego)- doustnych leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna (możliwe nasilenie ich działania i zwiększone ryzyko krwawienia; jeśli nie można uniknąć jednoczesnego stosowania tych leków, należy ściśle monitorować parametry krzepnięcia krwi)- litu (możliwe zwiększenie stężenia litu i nasilenie jego działań toksycznych; zaleca się monitorowanie stężenia litu we krwi)- metotreksatu w dawkach większych niż 15 mg na tydzień (możliwe zwiększenie stężenia metotreksatu i nasilenie jego działań toksycznych, a nawet ciężkie zatrucia; także w przypadku mniejszych dawek niż 15 mg na tydzień możliwe jest nasilenie jego toksycznego działania na układ krwiotwórczy; konieczna jest częsta kontrola morfologii krwi i czynności nerek; szczególna ostrożność u osób z zaburzeniami czynności nerek oraz w przypadku krótkiego odstępu czasu między przyjęciem leku a metotreksatem, nie dłuższego niż 3 dni)- leków moczopędnych, np. furosemidu oraz leków obniżających ciśnienie, w tym inhibitorów konwertazy angiotensyny, antagonistów angiotensyny (możliwe zmniejszenie skuteczności działania; większe ryzyko zaburzeń nerek i rozwoju ich ostrą niewydolność, zwłaszcza u odwodnionych pacjentów lub osób w podeszłym wieku; należy dbać o odpowiednie nawodnienie chorego i monitorować czynność nerek)- kortykosteroidów lub inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (większe ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego)- leków hamujących agregację płytek krwi, takich jak tyklopidyna, klopidogrel (większe ryzyko krwawienia)- leków trombolitycznych (większe ryzyko krwawienia)- leków z grupy beta blokerów (możliwe zmniejszenie skuteczności działania)- cyklosporyny i takrolimusem (większe ryzyko uszkodzenia nerek; monitorowanie czynności nerek, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku)- antybiotyków z grupy chinolonów (ryzyko drgawek)- cholestyraminy (znacząco przyspiesza wydalanie meloksykamu).Kobiety z wkładkami wewnątrzmacicznymi powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem meloksykamu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Aglan 15- tabletki?

Jak każdy lek, Aglan 7,5, -15 może wywołać skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści z stosowania leku z reguły przeważają nad ewentualnymi działaniami niepożądanymi.

Do najczęstszych skutków ubocznych należą: problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak niestrawność, nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunka.

Często mogą też pojawić się bóle głowy.

Mniej często mogą wystąpić: niedokrwistość, reakcje alergiczne inne niż anafilaktyczne, zawroty głowy, senność, zwiększone ciśnienie krwi, nagłe zaczerwienienia twarzy, krwotok z przewodu pokarmowego, zapalenie żołądka, zapalenie jamy ustnej, cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, problemy z wątrobą, obrzęk, świąd, wysypka, zatrzymywanie wody w organizmie, hiperkaliemia, podwyższone stężenie kreatyniny i mocznika we krwi, obrzęk kończyn dolnych.

Do rzadziej występujących efektów ubocznych należą: zmiany w morfologii krwi, leukopenia, małopłytkowość, zaburzenia nastroju, koszmary senne, problemy z widzeniem, zapalenie spojówek, szumy uszne, kołatanie serca, atak astmy u osób wrażliwych na aspirynę lub inne NLPZ, zapalenie okrężnicy, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, zapalenie przełyku, zespół Stevensa i Johnsona, pokrzywka.

Bardzo rzadko mogą wystąpić: perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie wątroby, reakcje skórne, rumień wielopostaciowy, ostra niewydolność nerek u pacjentów z ryzykiem.

Z nieznaną częstością mogą wystąpić: reakcje anafilaktyczne, stan splątania, dezorientacja, zapalenie trzustki, problemy z wątrobą i drogami żółciowymi, reakcje nadwrażliwości na światło.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł