Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Solvetusan

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Solvetusan
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Solvetusan - syrop?

Składnikiem aktywnym preparatu jest lewodropropizyna, lek o działaniu przeciwkaszlowym i rozkurczającym oskrzela. Działanie przeciwkaszlowe lewodropropizyny polega na hamowaniu aktywacji włókien C i przewodzenia bodźców czuciowych. Jest skuteczna w zwalczaniu kaszlu o różnej przyczynie, nie powodując przy tym poważnych skutków ubocznych.

Lewodropropizyna nie powoduje depresji oddechowej, objawów sercowo-naczyniowych ani zaparć. Jest efektywna w hamowaniu skurczu oskrzeli wywołanego przez różne substancje, nie hamując jednak skurczu spowodowanego przez acetylocholinę.

Po podaniu doustnym lewodropropizyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Nie ulega kumulacji i zostaje głównie wydalana z moczem w postaci niezmienionej lub w postaci metabolitów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Solvetusan - syrop?

Preparat jest stosowany do łagodzenia objawów suchego kaszlu.

Kiedy nie stosować preparatu Solvetusan - syrop?

Nie można stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którąkolwiek z jego składników. Preparatu nie należy również stosować u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową ani z zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego. Nie zaleca się jego stosowania w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Solvetusan- syrop?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą skutkować koniecznością zmiany dawkowania leku lub unikania jego stosowania. W niektórych przypadkach mogą być wymagane określone badania kontrolne.

Należy zachować ostrożność u osób:
- z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 35 ml/min)
- jednocześnie przyjmujących leki uspokajające
- szczególnie wrażliwych.

Leki przeciwkaszlowe działają objawowo i są przeznaczone do stosowania przed dokładnym zdiagnozowaniem przyczyny kaszlu i/lub przed wyleczeniem choroby powodującej kaszel.

W przypadku utrzymującego się kaszlu przez ponad 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Informacje dodatkowe dotyczące innych składników preparatu:
Syrop:
- preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu;
- zawartość sacharozy w preparacie w postaci syropu (10 ml syropu zawiera 4 g sacharozy) powinny wziąć pod uwagę osoby cierpiące na cukrzycę;
- preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą wywoływać reakcje alergiczne (również typu późnego);
- preparat zawiera alkohol benzylowy, który może powodować reakcje alergiczne, dlatego szczególną ostrożność należy zachować u małych dzieci i osób z zaburzeniami funkcji nerek i/lub wątroby;
- preparat zawiera glikol propylenowy i alkohol etylowy.
Tabletki:
- preparat zawiera laktozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy nie powinny stosować preparatu.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

U niektórych osób preparat może powodować senność i zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Solvetusan - syrop

Preparat jest dostępny w postaci syropu lub tabletek i przeznaczony jest do spożycia doustnego. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Lek powinno się zażywać między posiłkami, zachowując co najmniej 6-godzinny odstęp między dawkami. Do opakowania syropu dołączona jest miarka, umożliwiająca odmierzenie odpowiedniej ilości.

Dla dorosłych: 60 mg (10 ml) 3 razy dziennie.
Dla dzieci powyżej 2. roku życia:
-dzieci ważące od 10 do 20 kg: 18 mg (3 ml) 3 razy dziennie;
-dzieci ważące od 21 do 30 kg: 30 mg (5 ml) 3 razy dziennie.

Dla dorosłych i dzieci powyżej 30 kg: 1 tabletka do 3 razy dziennie, co najmniej co 6 godzin.

Preparatu nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji lekarskiej. Jeśli kaszel nie ustąpi po 7 dniach stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

U osób starszych nie ma konieczności dostosowywania dawki, jednak należy zachować ostrożność.

Czy można stosować Solvetusan - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, aby dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści wynikające z przyjmowania danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Nie zaobserwowano żadnego nasilenia działania leków oddziałujących na centralny układ nerwowy (np. benzodiazepiny, alkohol, fenytoina, imipramina). U osób szczególnie wrażliwych należy zachować ostrożność przy równoczesnym stosowaniu leków uspokajających (np. benzodiazepiny).

Nie zaobserwowano interakcji preparatu z innymi lekami stosowanymi w chorobach oskrzeli i płuc, takimi jak beta-2 mimetyki, metyloksantyny i ich pochodne, kortykosteroidy, antybiotyki, leki regulujące wydzielanie śluzu, leki przeciwhistaminowe.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Solvetusan- syrop?

Jak każdy lek, również Solvetusan może wywoływać niepożądane skutki, jednak nie muszą one występować u wszystkich pacjentów przyjmujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z terapii lekiem zwykle przewyższają ewentualne szkody wynikające z działań niepożądanych.

Bardzo rzadko mogą wystąpić: wysypka skórna, bóle żołądka, nudności, zawroty głowy, problemy z równowagą, drżenia, kołatanie serca, obniżenie ciśnienia krwi, senność, duszność, kaszel, osłabienie i wiele innych.

W przypadkach opisanych z nieznaną częstością, mogą wystąpić poważne skutki, takie jak śpiączka hipoglikemiczna, zaburzenia rytmu serca czy obrzęk powiek.

W jednym przypadku u noworodka, zaobserwowano senność, obniżone napięcie mięśni oraz wymioty, które przypisano działaniu leku dostępnego w mleku matki karmiącej piersią. Objawy zniknęły po przerwaniu karmienia piersią.

Warto zauważyć, że objawy niepożądane mogą wystąpić, ale nie muszą dotyczyć każdego pacjenta, dlatego ważne jest monitorowanie reakcji organizmu i konsultacja z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł