Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Antybiotyk Clindamycin

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Antybiotyk Clindamycin
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?

Składnikiem aktywnym preparatu jest klindamycyna. To antybiotyk z linkozamidów, półsyntetyczna pochodna naturalnego antybiotyku - linkomycyny. Klindamycyna działa przez hamowanie syntezy białek bakteryjnych poprzez zablokowanie rybosomów, co uniemożliwia wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, głównie bakteriostatycznym, ale w pewnych sytuacjach także bakteriobójczym. Po podaniu doustnym dobrze się wchłania i szybko przenika do tkanek, w tym kości, ale słabo do płynu mózgowo-rdzeniowego. Często stosowany jako lek z wyboru w zakażeniach u osób uczulonych na penicylinę.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?

Preparat jest skuteczny w leczeniu poważnych infekcji spowodowanych przez drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę, takich jak:
· infekcje kości i stawów
· zapalenie ucha środkowego, gardła, nosa
· infekcje zębów i zapalenia kości szczęki i żuchwy
· infekcje dolnych dróg oddechowych
· infekcje w obrębie jamy brzusznej
· infekcje w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych
· infekcje skóry i tkanek miękkich.

Kiedy nie stosować preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?

Nawet jeśli istnieją sygnały do używania produktu, nie zawsze można go używać. Nie jesteś w stanie stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na linkomycynę.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?

Pewne schorzenia i inne sytuacje mogą powodować konieczność zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Należy być ostrożnym przy stosowaniu leku u osób z:
- problemami z funkcjonowaniem wątroby
- zaburzeniami przewodzenia nerwowo-mięśniowego (np. pacjenci z miastenią, chorobą Parkinsona)
- chorobami przewodu pokarmowego (szczególnie po zapaleniu jelita grubego).
Długotrwałe stosowanie leku (powyżej 3 tygodni) wymaga regularnej kontroli morfologii krwi oraz badań nerek i wątroby.
Przyjmowanie antybiotyków, zwłaszcza długoterminowe, może prowadzić do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów opornych na leczenie. W trakcie terapii zaleca się obserwację ewentualnych objawów nowych zakażeń. Jeśli pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze podczas stosowania leku, konieczna jest konsultacja lekarska.
W przypadku wystąpienia biegunki podczas leczenia lub po jego zakończeniu nie należy podejmować samodzielnie działań, lecz skonsultować się z lekarzem. Istnieje ryzyko rzekomobłoniastego zapalenia jelit, które może stanowić poważne zagrożenie, szczególnie u osób starszych lub osłabionych. W takim przypadku nie zaleca się stosowania leków hamujących perystaltykę jelit. Konieczne może być zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego przez lekarza.
Osoby uczulone na penicylinę mogą doświadczać poważnych reakcji alergicznych, włączając te zagrażające życiu, takie jak obrzęk naczynioruchowy czy reakcje anafilaktyczne. W przypadku bardzo silnych reakcji konieczna jest natychmiastowa pomoc specjalistyczna. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku u osób uczulonych na penicylinę.
Lek słabo przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego i nie powinien być stosowany w leczeniu zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych.
Antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu infekcji dróg oddechowych wywołanych przez wirusy.

Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Brak dostępnych danych potwierdzających wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane

Preparat w postaci tabletek powlekanych jest przeznaczony do stosowania doustnego. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza, unikając przekraczania zaleconych dawek. Dorośli i młodzież po 14. roku życia zazwyczaj przyjmują 600–1800 mg na dobę, podzielone na 3–4 dawki. W przypadku dzieci po 5. roku życia zalecana dawka wynosi 8–25 mg/kg masy ciała na dobę, również podzielona na 3–4 dawki. Jeśli występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby, konieczne jest zachowanie ostrożności i monitorowanie stężenia leku we krwi. Klindamycyna nie jest usuwana z organizmu podczas hemodializy, więc nie jest konieczne przyjmowanie dodatkowej dawki preparatu przez osoby poddawane tej procedurze. Preparat należy przyjmować doustnie, popijając wodą. Czas trwania leczenia zostanie określony przez lekarza.

Czy można stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. Należy zawsze uzyskać informacje na temat potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych ze stosowaniem leków. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w ciąży, powiadom lekarza o swojej sytuacji. Preparatu nie powinno się stosować w ciąży, chyba że lekarz uważa to za absolutnie konieczne. Unikaj stosowania preparatu podczas karmienia piersią, ponieważ istnieje ryzyko działań niepożądanych u karmionych piersią niemowląt.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, w tym o tych bez recepty. Zwłaszcza uprzedź lekarza, jeśli przyjmujesz: erytromycynę lub inne antybiotyki z grupy makrolidów, linkomycynę, leki blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, leki zwiotczające takie jak eter, tubokuraryna, halogenki pankuronium, doustne środki antykoncepcyjne. Erytromycyna i inne antybiotyki z grupy makrolidów mogą zmniejszać skuteczność klindamycyny. Klindamycyna może zwiększać działanie leków blokujących nerwowo-mięśniowe, co może być niebezpieczne. Klindamycyna może także zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych - skonsultuj się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?

Clindamycin-MIP 300, -600 - podobnie jak każdy inny lek - może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Trzeba pamiętać, że potencjalne korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Możliwe skutki uboczne obejmują: nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, problemy z przełykiem, zapalenie okrężnicy, zaburzenia wątroby, niższe liczby krwinek, infekcje oporne na leczenie, problem z przewodzeniem nerwowo-mięśniowym, gorączka, zaburzenia smaku oraz reakcje alergiczne takie jak wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów alergii należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł