- Co zawiera i jak działa Momester - aerozol do nosa, zawiesina?
- Kiedy stosować Momester - aerozol do nosa, zawiesina?
- Kiedy nie stosować preparatu Momester - aerozol do nosa, zawiesina?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Momester- aerozol do nosa, zawiesina?
- Dawkowanie preparatu Momester - aerozol do nosa, zawiesina
- Czy można stosować Momester - aerozol do nosa, zawiesina w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Momester- aerozol do nosa, zawiesina?
Co zawiera i jak działa Momester - aerozol do nosa, zawiesina?
Składnikiem aktywnym tego preparatu jest mometazon, syntetyczny kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Gdy jest stosowany miejscowo w nosie, hamuje proces zapalny, zmniejsza obrzęk i podrażnienie. Łagodzi on objawy alergiczne, takie jak: kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych nosa, oraz uczucie zatkanego nosa. Główny sposób działania mometazonu w komórce docelowej polega na hamowaniu lub stymulowaniu ekspresji genów, które produkują białka wpływające na proces zapalny. Kortykosteroidy mogą również działać w inny sposób, nie ingerując w ekspresję genów. Nie jest jednak w pełni poznany mechanizm takiego działania.
Zazwyczaj początek działania mometazonu następuje po kilkunastu godzinach od zastosowania aerozolu, a pełne działanie po kilku dniach regularnego stosowania preparatu. Mometazon w zalecanych dawkach donosowo nie wykazuje ogólnoustrojowego działania, a jego stężenie we krwi jest nieznaczne (poniżej poziomu wykrywalności).
Kiedy stosować Momester - aerozol do nosa, zawiesina?
Produkt jest polecany do stosowania w leczeniu symptomów alergicznego lub przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia, a także w leczeniu polipów nosa u dorosłych po ukończeniu 18 lat.
Kiedy nie stosować preparatu Momester - aerozol do nosa, zawiesina?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze można go użyć. Nie wolno stosować preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub na inne kortykosteroidy.
Nie stosować w przypadku nieleczonych miejscowych infekcji błony śluzowej nosa, takich jak opryszczka pospolita.
Preparatu nie należy stosować u osób po niedawno przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych nosa lub po urazach nosa, do czasu zagojenia się ran (kortykosteroidy hamują proces gojenia się ran).
Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Momester- aerozol do nosa, zawiesina?
Niektóre przypadki chorób oraz inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do zastosowania preparatu lub wskazanie do zmiany dawkowania. W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Kortykosteroidy, zarówno w formie ogólnej jak i miejscowej, w tym podawane do nosa, mogą być powiązane z wystąpieniem zaburzeń widzenia, rozwojem jaskry, zaćmą lub centralną retinopatią surowiczą. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów ze wzrokiem, należy skonsultować się z okulistą.
Stosowanie kortykosteroidów może wywoływać działanie immunosupresyjne (osłabiające reakcję układu immunologicznego) i zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre choroby zakaźne, np. ospę wietrzną czy odrę. W trakcie stosowania preparatu należy unikać kontaktu z zakażoną osobą, ale jeśli taki kontakt nastąpi, należy skonsultować się z lekarzem.
Z powodu działania immunosupresyjnego kortykosteroidów, należy zachować ostrożność u pacjentów z gruźlicą płuc, nieleczonego zakażenia grzybicznego, bakteryjnego lub wirusowego. Lekarz powinien ocenić, czy stosowanie mometazonu jest właściwe w tych przypadkach.
Rzadko stosowanie kortykosteroidów donosowo może prowadzić do perforacji przegrody nosowej. Preparatu nie zaleca się stosować u osób z perforacją przegrody nosowej.
Preparat może wywołać krwawienia z nosa, zwykle łagodne i samoistnie ustępujące.
W przypadku długotrwałego stosowania preparatu zaleca się regularne monitorowanie błony śluzowej nosa. Jeśli wystąpi grzybiczne zakażenie błony śluzowej nosa lub gardła, lub jeśli podrażnienie błony śluzowej nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem. W razie potrzeby lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania preparatu.
Preparat jest przeznaczony tylko do stosowania do nosa (aerozol do nosa). Należy zabezpieczyć oczy przed kontaktem z lekiem. W przypadku dostania się preparatu do oka, należy je obficie przemyć wodą.
Stosowanie kortykosteroidów donosowo może wywołać ogólnoustrojowe działania niepożądane, zwłaszcza przy długotrwałym i/lub dużych ilościach. Działania ogólnoustrojowe kortykosteroidów mogą obejmować m.in. hamowanie produkcji kortyzolu, zespół Cushinga, spowolnienie wzrostu u dzieci, osteoporozę, jaskrę, a także zaburzenia psychiczne, takie jak nadmierna aktywność psychoruchowa, bezsenność, depresja lub agresja (szczególnie u dzieci).
Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z lekami silnie hamującymi izoenzym 3A4 cytochromu P450, takimi jak rytonawir, nelfinawir, atazanawir, itrakonazol, ketokonazol, amiodaron czy klarytromycyna, oraz lekami zawierającymi kobicystat. Jeśli konieczne jest równoczesne stosowanie tych leków, pacjent powinien być monitorowany pod kątem działań ogólnoustrojowych kortykosteroidów.
Kortykosteroidy donosowo mogą zwiększać ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Jeśli wcześniej stosowano sterydy doustnie i zastępuje się je sterydami donosowymi (mometazonem), należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia środków ostrożności. Istnieje ryzyko objawowej niewydolności kory nadnerczy, która może utrzymywać się przez kilka miesięcy po zmianie preparatu. Mogą również pojawić się objawy odstawienne, takie jak zmęczenie, depresja, bóle stawów i mięśni, oraz zaostrzenie istniejących chorób alergicznych, np. alergicznego zapalenia spojówek czy wyprysku.
Stosowanie większych dawek niż zalecane może spowodować znaczące osłabienie czynności kory nadnerczy. W przypadku przyjmowania dużych dawek steroidów i wystawienia się na stres lub planowania zabiegu chirurgicznego, należy poinformować lekarza, który dokona oceny niewydolności kory nadnerczy i ewentualnie zaleci dodatkowe podanie ogólnoustrojowych kortykosteroidów.
Nie ma danych na temat skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania preparatu w leczeniu jednostronnych polipów nosa, polipów związanym z mukowiscydozą lub polipów całkowicie zamykających jamę nosową. Polipy jednostronne o nietypowym kształcie, szczególnie jeśli są owrzodzone lub krwawiące, wymagają szczegółowej oceny przez lekarza.
Podczas długotrwałego leczenia kortykosteroidem donosowym, zaleca się regularną kontrolę wzrostu u dzieci. W przypadku spowolnienia wzrostu, lekarz powinien zmniejszyć dawkę preparatu.
W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie dodatkowych leków w celu zmniejszenia objawów alergicznych dotyczących oczu.
Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienia i obrzęk błony śluzowej nosa. W przypadku dyskomfortu podczas stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Momester - aerozol do nosa, zawiesina
Czy można stosować Momester - aerozol do nosa, zawiesina w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem dowolnego leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o swoich planach przed zastosowaniem recepty.
Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne i oceni, że korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Decyzję o stosowaniu leku w okresie ciąży podejmuje jedynie lekarz!
W okresie karmienia piersią również nie zaleca się stosowania preparatu.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Należy powiadomić lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu kortykosteroidów w postaci doustnej, wstrzyknięć lub innych formach. Jeśli jednocześnie stosujesz inne preparaty zawierające kortykosteroidy (takie jak aerozole, inhalatory, tabletki, maści, kremy), lekarz dokładnie dostosuje ich dawkowanie.
Należy unikać jednoczesnego podawania preparatu z lekami silnie hamującymi aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, takimi jak rytonawir, nelfinawir, atazanawir, itrakonazol, ketokonazol, amiodaron lub klarytromycyna, a także lekami zawierającymi kobicystat. W przypadku konieczności równoczesnego stosowania tych leków, należy monitorować pacjenta pod kątem ewentualnych ogólnoustrojowych działań kortykosteroidów.
W badaniach klinicznych nie zaobserwowano interakcji preparatu z loratadyną.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Momester- aerozol do nosa, zawiesina?
Jak wszystkie leki, Momester może powodować działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Trzeba pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z niepożądanych działań.
Bardzo często: krwawienie z nosa w przypadku leczenia polipów nosa i stosowania dwóch dawek dziennie. Często: podrażnienie i pieczenie błon śluzowych nosa, krwawienia z nosa, owrzodzenia błony śluzowej nosa, zapalenie gardła, podrażnienie gardła, zakażenia górnych dróg oddechowych, bóle głowy. Częstość nieznana: jaskra, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, zaćma, nieostre widzenie, perforacja przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka) i reakcje anafilaktyczne (reakcje te mogą mieć ciężki przebieg i mogą stanowić zagrożenie życia; może wystąpić obrzęk naczynioruchowy języka, gardła, krtani mogący utrudniać oddychanie, skurcz oskrzeli, duszność, obniżenie ciśnienia tętniczego, wstrząs).
Ogólnoustrojowe działania niepożądane kortykosteroidów podawanych do nosa mogą wystąpić szczególnie, gdy długotrwale stosowane są duże dawki.