- Co zawiera i jak działa Asamax 500 - tabletki dojelitowe?
- Kiedy stosować Asamax 500 - tabletki dojelitowe?
- Kiedy nie stosować preparatu Asamax 500 - tabletki dojelitowe?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Asamax 500- tabletki dojelitowe?
- Dawkowanie preparatu Asamax 500 - tabletki dojelitowe
- Czy można stosować Asamax 500 - tabletki dojelitowe w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Asamax 500- tabletki dojelitowe?
Co zawiera i jak działa Asamax 500 - tabletki dojelitowe?
Substancją czynną w preparacie jest mesalazyna, która jest pochodną kwasu salicylowego. Jest to lek przeciwzapalny, stosowany w leczeniu chorób zapalnych jelit. Mesalazyna hamuje aktywność enzymów cyklooksygenaz i lipooksygenaz, które biorą udział w syntezie prostaglandyn i leukotrienów, znaczących mediatorów stanu zapalnego. Dodatkowo, mesalazyna zapobiega syntezie innych mediatorów stanu zapalnego oraz ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników. Dzięki specjalnej otoczce, tabletki dojelitowe uwalniają mesalazynę w konkretnych miejscach jelit, co pozwala na bezpośrednie działanie przeciwzapalne. Mesalazyna i jej metabolity są wydalane z organizmu częściowo z moczem, a częściowo z kałem. Substancja ta może przenikać przez łożysko oraz do pokarmu kobiecego.
Kiedy stosować Asamax 500 - tabletki dojelitowe?
Kiedy nie stosować preparatu Asamax 500 - tabletki dojelitowe?
Również nie należy stosować produktu w przypadku ciężkiej niewydolności nerek i/lub wątroby.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Asamax 500- tabletki dojelitowe?
Dawkowanie preparatu Asamax 500 - tabletki dojelitowe
Tabletki należy zażywać po posiłku, w całości (bez żucia ani rozgryzania), popijając płynem.
Dla dorosłych:
- Wrzodziejące zapalenie okrężnicy: w fazie ostrej 2–4,5 g na dobę w 3–4 dawkach podzielonych; w fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom, co najmniej 2 g na dobę w dawkach podzielonych.
- Choroba Leśniowskiego i Crohna: w fazie ostrej do 4,5 g na dobę w 3–4 dawkach podzielonych; w fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom, do 3 g na dobę w 3–4 dawkach podzielonych.
Dla młodzieży i dzieci po 6. roku życia:
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u dzieci w wieku 6–18 lat. Dawkę należy ustalić indywidualnie z lekarzem; w fazie ostrych objawów u dzieci po 6. roku życia początkowo zaleca się 30–50 mg/kg masy ciała na dobę podzielone na dawki. Maksymalna dawka wynosi 75 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych, maksymalna całkowita dawka dobowa to 4 g.
W okresie remisji zaleca się początkowo 15–30 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka wynosi 75 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych, maksymalna całkowita dawka dobowa to 2 g.
Dzieciom o masie ciała do 40 kg zaleca się podawanie 1/2 dawki dla dorosłych, a dzieciom o masie ciała powyżej 40 kg zaleca się dawkowanie jak dla dorosłych.
Czy można stosować Asamax 500 - tabletki dojelitowe w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Asamax 500- tabletki dojelitowe?
Sporadycznie: bóle głowy, zawroty głowy, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, ból brzucha, biegunka, wzdęcia, nudności i wymioty. Bardzo rzadko: zaburzenia hematologiczne (agranulocytoza, małopłytkowość, leukopenia, neutropenia, niedokrwistość aplastyczna), reakcje nadwrażliwości (wyprysk alergiczny, gorączka polekowa, toczeń rumieniowaty, pancolitis), neuropatia obwodowa, alergiczne i zwłóknieniowe reakcje płuc (duszność, kaszel, skurcz oskrzeli, zapalenie pęcherzyków płucnych, eozynofilia płucna, nacieki w płucach, zapalenie płuc), zapalenie wątroby, zatrzymanie żółci, zaburzenia czynności wątroby, ostre zapalenie trzustki, niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, przejściowe zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników, bóle mięśni i stawów, łysienie.