- Co zawiera i jak działa Eloprine Forte - syrop?
- Kiedy stosować Eloprine Forte - syrop?
- Kiedy nie stosować preparatu Eloprine Forte - syrop?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Eloprine Forte- syrop?
- Dawkowanie preparatu Eloprine Forte - syrop
- Czy można stosować Eloprine Forte - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Eloprine Forte- syrop?
Co zawiera i jak działa Eloprine Forte - syrop?
Substancją czynną tego preparatu jest pranobeks inozyny, lek o działaniu przeciwwirusowym. Jego mechanizm działania polega głównie na pobudzeniu reakcji komórkowej układu immunologicznego, zwłaszcza związanej z limfocytami typu T. Preparat stymuluje dojrzewanie i różnicowanie limfocytów T, reguluje aktywność limfocytów cytotoksycznych, pomocniczych i supresorowych, komórek NK oraz zwiększa produkcję niektórych przeciwciał (IgG). Dodatkowo wspomaga syntezę i wydzielanie cytokin takich jak interleukina 1 i 2 (IL-1, IL-2) oraz interferon gamma (INF-gamma). Przyspiesza także reakcję odpornościową poprzez aktywację neutrofili, monocytów i makrofagów. Lek po podaniu doustnym szybko i efektywnie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Kiedy stosować Eloprine Forte - syrop?
Wsparcie dla osób z osłabionym systemem immunologicznym, zwłaszcza w przypadku powtarzających się infekcji dróg oddechowych.
Terapia opryszczki warg i skóry twarzy spowodowanej przez wirusa opryszczki.
Kiedy nie stosować preparatu Eloprine Forte - syrop?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania produktu, nie zawsze można go używać. Produkt nie może być stosowany przez osoby uczulone na którykolwiek składnik produktu.
Nie zaleca się stosowania u osób, u których występuje obecnie atak dny moczanowej lub podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi.
Nie zaleca się stosowania produktu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią, chyba że lekarz uzna to za konieczne.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Eloprine Forte- syrop?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeszkodą dla stosowania leku lub wskazaniem do dostosowania dawki preparatu. W pewnych przypadkach konieczne może być wykonywanie określonych testów kontrolnych. Lek może spowodować przejściowe zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi i moczu, szczególnie u mężczyzn oraz u osób starszych obu płci.
Należy zachować ostrożność u pacjentów, u których w przeszłości zdiagnozowano lub podejrzewano dnę moczanową, zwiększone stężenie kwasu moczowego, kamicę nerkową lub zaburzenia czynności nerek. W przypadku zalecenia stosowania leku u tych pacjentów, konieczne jest regularne monitorowanie stężenia kwasu moczowego. Przez okres trwania leczenia przez co najmniej 3 miesiące u każdego pacjenta zaleca się regularną kontrolę stężenia kwasu moczowego we krwi i moczu, funkcji wątroby, morfologii krwi oraz parametrów czynności nerek.
Dodatkowe informacje dotyczące innych składników leku:
- lek w postaci syropu zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny stosować leku;
- zawartość sacharozy w syropie (1 ml syropu zawiera 650 mg sacharozy) należy uwzględnić u pacjentów z cukrzycą;
- lek w postaci syropu zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, który może powodować reakcje alergiczne (w tym typu późnej);
- lek w postaci syropu zawiera sód, co jest istotne dla osób z upośledzoną czynnością nerek lub stosujących dietę o niskiej zawartości sodu.
Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn jest mało prawdopodobny. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych leku, takich jak ból głowy, zawroty głowy czy uczucie senności, nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn ani wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej koncentracji.
Dawkowanie preparatu Eloprine Forte - syrop
Preparat występuje w formie syropu do przyjmowania doustnego. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu oraz życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Leczenie zazwyczaj trwa od 5 do 14 dni; lek należy stosować jeszcze przez 1 do 2 dni po ustąpieniu objawów.
U dorosłych zalecana dawka wynosi 50 mg/kg masy ciała na dobę, zazwyczaj 3 g (30 ml syropu) dziennie, podzielonych na 3-4 dawki. Maksymalna dawka wynosi 4 g (40 ml syropu) dziennie.
U dzieci powyżej 1. roku życia zalecana dawka wynosi 50 mg/kg masy ciała na dobę, podzielona na 3-4 równe dawki. Schemat dawkowania zależy od masy ciała dziecka:
masa ciała 10-14 kg: 2,5 ml 3 razy dziennie; masa ciała 15-20 kg: 2,5-3,5 ml 3 razy dziennie; masa ciała 21-30 kg: 3,5-5 ml 3 razy dziennie; masa ciała 31-40 kg: 5-7,5 ml 3 razy dziennie; masa ciała 41-50 kg: 7,5-9 ml 3 razy dziennie.
Do odmierzenia odpowiedniej dawki należy użyć miarki dołączonej do opakowania.
Czy można stosować Eloprine Forte - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W okresie ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Należy dokładnie omówić z lekarzem wszelkie potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią. Przed zastosowaniem któregokolwiek preparatu w tym okresie, należy skonsultować się z lekarzem.
Nie zaleca się stosowania leków w okresie ciąży ani karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za niezbędne. Jeśli konieczność przyjmowania preparatu zostanie potwierdzona przez lekarza, należy przestrzegać zaleconych środków ostrożności i regularnie wykonywać badania kontrolne.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty.
Należy być ostrożnym, gdy stosuje się preparat u osób przyjmujących leki, które wpływają na poziom kwasu moczowego, takie jak np.
• allopurinol lub inne inhibitory oksydazy ksantynowej
• leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego z moczem, włącznie z lekami moczopędnymi (takimi jak hydrochlorotiazyd, chlortalidon, indapamid oraz furosemid, torasemid, kwas etakrynowy).
Nie stosować preparatu podczas przyjmowania leków immunosupresyjnych (hamujących odpowiedź układu immunologicznego), takich jak niektóre leki stosowane po przeszczepach narządów lub w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
Preparat zwiększa działanie zydowudyny.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Eloprine Forte- syrop?
Eloprine Forte, tak jak każdy inny lek, może wywoływać niepożądane skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z potencjalnych działań niepożądanych.
Do najczęstszych skutków ubocznych należy zwiększone stężenie kwasu moczowego, które zazwyczaj normalizuje się kilka dni po zaprzestaniu stosowania preparatu. Często obserwowane są także: nudności, wymioty, bóle brzucha, podwyższone enzymy wątrobowe, wzrost stężenia azotu mocznikowego we krwi, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, złe samopoczucie, bóle stawów, świąd oraz wysypka. Rzadziej mogą wystąpić: biegunka, zaparcia, nerwowość, senność, bezsenność oraz zwiększone pragnienie i ilość oddawanego moczu.