- Co zawiera i jak działa Aspirin C - tabletki musujące?
- Kiedy stosować Aspirin C - tabletki musujące?
- Kiedy nie stosować preparatu Aspirin C - tabletki musujące?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Aspirin C- tabletki musujące?
- Dawkowanie preparatu Aspirin C - tabletki musujące
- Czy można stosować Aspirin C - tabletki musujące w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Aspirin C- tabletki musujące?
Co zawiera i jak działa Aspirin C - tabletki musujące?
Jest to specyfikat zawierający kwas acetylosalicylowy oraz kwas askorbinowy. Kwas acetylosalicylowy, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i hamujące agregację płytek krwi. Mechanizm działania kwasu acetylosalicylowego polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz, enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn i tromboksanu.
Prostaglandyny odgrywają istotną rolę w stanie zapalnym, a tromboksan stymuluje agregację płytek krwi i skurcz naczyń. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego w mniejszych dawkach prowadzi do hamowania aktywności płytkowej COX-1, co zmniejsza zdolność płytek do agregacji i skurczu naczyń. Wchłanianie kwasu acetylosalicylowego zależy od postaci farmaceutycznej. Kwas askorbinowy, czyli witamina C, jest niezbędna w wielu procesach metabolicznych, a jej zapotrzebowanie wzrasta podczas przeziębienia i grypy.
Kiedy stosować Aspirin C - tabletki musujące?
Preparat jest zalecany do leczenia objawowego bólu o niewielkim lub średnim stopniu nasilenia, takiego jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe oraz ból i gorączka występujące w przebiegu przeziębienia i grypy.
Kiedy nie stosować preparatu Aspirin C - tabletki musujące?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze można go stosować. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik lub inne salicylany.
Stosowanie preparatu jest również niewskazane w przypadku wystąpienia astmy aspirynowej lub skurczu oskrzeli po przyjęciu salicylanów lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Istnieje lista osób, u których stosowanie preparatu jest przeciwwskazane, w tym osoby z ryzykiem krwawienia, chorobą wrzodową żołądka, niewydolnością wątroby lub nerek, niewydolnością serca, stosujące metotreksat w określonych dawkach, kobiety w III trymestrze ciąży oraz dzieci do 12 roku życia w przypadku zakażeń wirusowych, aby uniknąć poważnych konsekwencji.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Aspirin C- tabletki musujące?
Niektóre schorzenia lub inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W pewnych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność, gdy kwas acetylosalicylowy jest stosowany przez osoby: - uczulone na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub na jakiekolwiek alergeny - przyjmujące jednocześnie leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę, heparynę) - z zaburzeniami czynności wątroby - z zaburzeniami czynności nerek - po chorobie wrzodowej, z krwawieniami z przewodu pokarmowego - z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej Jeśli podejrzewasz lub masz zdiagnozowane któreś z powyższych stanów przed zastosowaniem preparatu, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz oceni, czy korzyści przeważają nad ryzykiem i czy należy stosować preparat w Twoim przypadku. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego może spowodować napad astmy, skurcz oskrzeli prowadzący do trudności w oddychaniu lub inne reakcje nadwrażliwości. Zwiększone ryzyko dotyczy osób z astmą, nieżytem nosa, polipami nosa, przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz uczulonych na różne alergeny. Reakcje nadwrażliwości mogą wystąpić już po pierwszym przyjęciu preparatu, dlatego w razie ich wystąpienia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Preparat może wydłużać czas krwawienia, także podczas zabiegów chirurgicznych. Należy skonsultować się z lekarzem, gdyż często konieczne jest przerwanie stosowania preparatu kilka dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.
Jeśli wystąpią działania niepożądane, takie jak krwawe wymioty lub smoliste stolce, które mogą wskazywać na krwawienie z przewodu pokarmowego, należy przerwać stosowanie preparatu i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, hamuje wydalanie kwasu moczowego. U osób ze zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego preparat może wywołać dny moczanową. Bez zalecenia lekarza nie wolno podawać preparatu dzieciom i młodzieży z objawami zakażenia wirusowego, z gorączką lub bez. Podczas zakażeń wirusowych, zwłaszcza grypy i ospy wietrznej, istnieje ryzyko zespołu Reye’a, który może nasilić się w przypadku stosowania kwasu acetylosalicylowego. Długotrwałe przyjmowanie preparatu może być przyczyną bólu głowy, nasilającego się podczas kolejnych dawek. Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych, może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek. Osoby z kamieniami nerkowymi powinny zachować ostrożność z powodu zawartości kwasu askorbinowego w preparacie. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym preparat, mogą wpływać na płodność u kobiet, chociaż efekt ten znika po zakończeniu leczenia. Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń.
Dawkowanie preparatu Aspirin C - tabletki musujące
Produkt występuje w postaci tabletek musujących. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ to nie zwiększy skuteczności leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W razie wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem.
U dorosłych zalecana dawka to 1-2 tabletki musujące co 4-8 godzin. Nie należy przekraczać 8 tabletek musujących na dobę. Dla dzieci powyżej 12. roku życia zaleca się 1 tabletkę musującą co 4-8 godzin, nie więcej niż 3 tabletki na dobę.
Preparatu nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej.
Sposób przyjmowania:
Tabletki musujące należy rozpuścić w szklance wody i wypić płyn po posiłku.
Czy można stosować Aspirin C - tabletki musujące w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Bardzo istotne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści wynikające z przyjmowania danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu (zobacz ostrzeżenia zawarte w akapicie "Kiedy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu?").
Stosowanie preparatu jest niewskazane u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Natomiast stosowanie kwasu acetylosalicylowego w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, a także u kobiet planujących ciążę, jest dozwolone wyłącznie na zlecenie lekarza w sytuacjach, gdy po przemyśleniu stosunku spodziewanych korzyści dla matki do ewentualnego ryzyka dla płodu uzna on za konieczne stosowanie preparatu (jednakże tylko krótkotrwałe i w małych dawkach). Tylko lekarz może ocenić należytość stosowania leku w Twoim przypadku.
Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem. Należy unikać stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, także tych bez recepty. Podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego należy unikać jednoczesnego stosowania metotreksatu w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia stężenia metotreksatu i nasilenia jego toksycznego działania na szpik kostny. Jeśli przyjmujesz zalecane leki, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem tego preparatu, ponieważ może być konieczna zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania niektórych leków.
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tego preparatu w połączeniu z innymi lekami, takimi jak leki przeciwzakrzepowe, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, ibuprofen czy leki moczopędne. Spożywanie alkoholu podczas stosowania preparatu zwiększa ryzyko działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego, w tym krwotoku. Warto pamiętać, że witamina C zawarta w preparacie może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Aspirin C- tabletki musujące?
Jak każdy lek, również Aspirin C może wywoływać niepożądane skutki, ale nie u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że korzyści z zażywania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Może dojść do działań niepożądanych dotyczących układu pokarmowego, takich jak: nudności, wymioty, problemy z trawieniem, ból brzucha, zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, krwawienie z przewodu pokarmowego (w tym smoliste stolce, krwawe wymioty), choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy z krwawieniem i perforacją, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, przemijające zaburzenia pracy wątroby. Może również pojawić się ból głowy, zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia czynności nerek, martwica brodawek nerkowych, zapalenie nerek, wydłużenie czasu krwawienia i zwiększone ryzyko krwawień. Krwotoki mogą powodować zagrożenie życia i prowadzić do niedokrwistości. U osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej może wystąpić niedokrwistość hemolityczna. Możliwe są także inne zaburzenia hematologiczne. Osoby ze skłonnością do dny moczanowej mogą doświadczyć napadów kolki. Może wystąpić reakcja alergiczna, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, napad astmy i ciężkie reakcje skórne.
Długotrwałe zażywanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może powodować ból głowy, który nasila się przy kolejnych dawkach. Regularne stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do poważnych zaburzeń nerek i niewydolności nerek.