Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Atoris

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Atoris
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Atoris - tabletki powlekane?

Składnikiem aktywnym preparatu jest atorwastatyna, lek z grupy statyn. Statyny są używane do obniżania poziomu lipidów (głównie cholesterolu) we krwi. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych związane jest z wysokim poziomem lipidów we krwi, zwłaszcza z dużą ilością frakcji cholesterolu związanego z lipoproteinami o małej gęstości (LDL cholesterol). Uważa się, że poziom LDL cholesterolu powyżej 3 mmol/l (115 mg/dl) jest nieprawidłowy. Wysoki poziom LDL cholesterolu w krwi to hipercholesterolemia. Statyny działają poprzez hamowanie kluczowego enzymu zaangażowanego w produkcję cholesterolu (enzym ten to reduktaza HMG-CoA). Blokowanie aktywności tego enzymu w wątrobie ogranicza syntezę cholesterolu i zwiększa przechwytywanie cząsteczek LDL cholesterolu z krwi przez komórki wątroby. W rezultacie obserwuje się efektywne obniżenie poziomu LDL cholesterolu we krwi. Statyny są stosowane do leczenia hipercholesterolemii oraz profilaktycznie u osób z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Redukują ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych (jak zawał serca, udar mózgu, zgon związany z chorobą niedokrwienną serca).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Atoris - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany:

- dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 10. roku życia, w połączeniu z dietą, w celu obniżenia podwyższonego poziomu całkowitego cholesterolu, frakcji LDL cholesterolu, apolipoproteiny B i triglicerydów w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii, rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej lub hiperlipidemii mieszanej, gdy dieta i inne metody leczenia niefarmakologicznego okazały się niewystarczające;

- dla dorosłych w celu obniżenia poziomu całkowitego cholesterolu i LDL cholesterolu w leczeniu rodzinnej hipercholesterolemii homozygotycznej w połączeniu z dietą i innymi metodami leczenia lub, gdy inne metody leczenia są niedostępne;

oraz w profilaktyce:

- zdarzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym u dorosłych o wysokim ryzyku wystąpienia pierwszego zdarzenia sercowo-naczyniowego, jako uzupełnienie leczenia mającego na celu zmniejszenie innych czynników ryzyka.

Kiedy nie stosować preparatu Atoris - tabletki powlekane?

Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.

Stosowanie preparatu jest niezalecane:

- u osób z aktywną chorobą wątroby lub zwiększeniem aktywności aminotransferaz wątrobowych o nieznanym pochodzeniu (3-krotne przekroczenie górnej granicy normy)

- u osób przyjmujących leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, zawierające glekaprewir z pibrentaswirem

- u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod antykoncepcji

- u kobiet w ciąży

- u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atoris- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub mogą wymagać zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne jest regularne monitorowanie stanu wątroby pacjenta. U osób spożywających dużą ilość alkoholu, a także u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby w przeszłości, należy zachować szczególną ostrożność. Osoby, u których wcześniej wystąpił udar mózgu, powinny również być monitorowane pod kątem ewentualnych powikłań podczas stosowania preparatu.Atorwastatyna, podobnie jak inne statyny, może powodować miopatię (choroby mięśni) objawiające się bólem, osłabieniem mięśni czy nadmierną wrażliwością na dotyk. Należy również pamiętać o możliwości wystąpienia rabdomiolizy, czyli zespołu objawów związanych z uszkodzeniem mięśni.Osoby zwiększającym ryzykiem wystąpienia powyższych stanów powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. Wszelkie objawy niepożądane, takie jak bóle mięśni, osłabienie czy zmęczenie, powinny być natychmiast zgłoszone specjaliście.Leki z grupy statyn mogą mieć wpływ na gospodarkę glukozową organizmu, co jest istotne szczególnie u pacjentów z ryzykiem cukrzycy. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie poziomu glukozy u osób poddawanych terapii statynami.Należy również pamiętać o potencjalnych interakcjach leków, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Odpowiednia opieka lekarska i kontrola stanu pacjenta są kluczowe podczas stosowania preparatu zawierającego atorwastatynę.

Dawkowanie preparatu Atoris - tabletki powlekane

Preparat dostępny jest w postaci tabletek powlekanych przeznaczonych do zażywania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ przekroczenie ich nie zwiększy skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Dawki leku są ustalane indywidualnie przez lekarza w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta. Dla dorosłych zazwyczaj początkowa dawka wynosi 10 mg na dobę, a maksymalna dawka to 80 mg na dobę. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej diety i regularna aktywność fizyczna. W przypadku dzieci powyżej 10. roku życia, należy leczenie przeprowadzać pod kontrolą specjalisty. Tabletki należy przyjmować raz na dobę, niezależnie od posiłku.

Czy można stosować Atoris - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie korzystaj z żadnego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Niezmiernie istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza, który przepisuje lek.

Nie zaleca się stosowania produktu przez kobiety w ciąży, starające się zajść w ciążę, podejrzewające, że są w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ leczenie powinno być przerwane w okresie ciąży.

Kobiety w wieku rozrodczym, które stosują preparat, powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem w sprawie zastosowania skutecznej metody antykoncepcji podczas leczenia.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Koniecznie poinformuj lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś. Unikaj stosowania atorwastatyny w połączeniu z niektórymi lekami, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków. Nie pij soku grejpfrutowego w trakcie leczenia. Zachowaj ostrożność przy łączeniu atorwastatyny z innymi lekami, które mogą mieć negatywny wpływ na jej działanie. W razie konieczności stosowania atorwastatyny z innymi lekami, zachowaj szczególną uwagę i skonsultuj się z lekarzem. Pomnóż uwagę przy łączeniu atorwastatyny z innymi lekami, takimi jak gemfibrozole, ezetimib, kolestypol czy digoksyna. W przypadku jakichkolwiek objawów niepożądanych, takich jak ból mięśni, skonsultuj się z lekarzem od razu. Upewnij się, że lekarz jest poinformowany o wszystkich lekach, których obecnie używasz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Atoris- tabletki powlekane?

Atoris, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać niepożądane skutki uboczne, choć nie muszą one występować u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści płynące z przyjmowania leku z reguły przeważają nad potencjalnymi szkodami wynikającymi z ewentualnych działań niepożądanych.

Do częstych reakcji niepożądanych, które mogą wystąpić po zastosowaniu preparatu, należą: problemy żołądkowo-jelitowe (takie jak zaparcia, wzdęcia, niestrawność, nudności, biegunka), podwyższony poziom glukozy we krwi, bóle gardła i krtani, krwawienia z nosa, zapalenie błon śluzowych gardła i nosa, bóle głowy, reakcje alergiczne (wysypka skórna i świąd), bóle mięśni i stawów, bóle kończyn, bóle pleców, obrzęki stawów, skurcze mięśni oraz zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych i kinazy kreatynowej (CK) wykrywana w badaniach laboratoryjnych. Rzadziej można doświadczyć: utraty apetytu, wymiotów, niskiego poziomu glukozy we krwi, wzrostu masy ciała, bóli brzucha, odbijania i wymiotów, zapalenia trzustki, zapalenia wątroby, koszmarów sen, bezsenności, parestezji, zawrotów głowy, niedoczulicy, zaburzeń smaku, zaburzeń pamięci, nieostrzenia widzenia, szumów w uszach, bóli szyi, zmęczenia mięśni, złego samopoczucia, osłabienia, obrzęków kończyn, bólów w klatce piersiowej, gorączki, zmęczenia, obecności białych krwinek w moczu, łysienia, pokrzywki, wysypki, świądu. Bardzo rzadko mogą wystąpić: małopłytkowość, neuropatia obwodowa, problemy ze wzrokiem, cholestaza, zapalenie mięśni, miopatia, rabdomioliza, pęknięcie mięśni, problemy ze ścięgnami, obrzęk naczynioruchowy, ciężkie reakcje skórne, reakcje anafilaktyczne, utrata słuchu, niewydolność wątroby, ginekomastia. W pojedynczych przypadkach może pojawić się śródmiąższowa choroba płuc. Ponadto, w rzadkich sytuacjach może wystąpić martwicza miopatia spowodowana reakcjami immunologicznymi.

Przyjmowanie preparatów z grupy statyn, zwłaszcza w długoterminie, może być związane z ryzykiem rozwoju śródmiąższowej choroby płuc.

Informacje dotyczące skutków ubocznych u dzieci są ograniczone, jednakże rodzaj i częstość ich wystąpienia są podobne do dorosłych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł