- Co zawiera i jak działa Atoris - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Atoris - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Atoris - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atoris- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Atoris - tabletki powlekane
- Czy można stosować Atoris - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Atoris- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Atoris - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym preparatu jest atorwastatyna, lek z grupy statyn. Statyny są używane do obniżania poziomu lipidów (głównie cholesterolu) we krwi. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych związane jest z wysokim poziomem lipidów we krwi, zwłaszcza z dużą ilością frakcji cholesterolu związanego z lipoproteinami o małej gęstości (LDL cholesterol). Uważa się, że poziom LDL cholesterolu powyżej 3 mmol/l (115 mg/dl) jest nieprawidłowy. Wysoki poziom LDL cholesterolu w krwi to hipercholesterolemia. Statyny działają poprzez hamowanie kluczowego enzymu zaangażowanego w produkcję cholesterolu (enzym ten to reduktaza HMG-CoA). Blokowanie aktywności tego enzymu w wątrobie ogranicza syntezę cholesterolu i zwiększa przechwytywanie cząsteczek LDL cholesterolu z krwi przez komórki wątroby. W rezultacie obserwuje się efektywne obniżenie poziomu LDL cholesterolu we krwi. Statyny są stosowane do leczenia hipercholesterolemii oraz profilaktycznie u osób z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Redukują ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych (jak zawał serca, udar mózgu, zgon związany z chorobą niedokrwienną serca).
Kiedy stosować Atoris - tabletki powlekane?
Preparat jest zalecany:
- dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 10. roku życia, w połączeniu z dietą, w celu obniżenia podwyższonego poziomu całkowitego cholesterolu, frakcji LDL cholesterolu, apolipoproteiny B i triglicerydów w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii, rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej lub hiperlipidemii mieszanej, gdy dieta i inne metody leczenia niefarmakologicznego okazały się niewystarczające;
- dla dorosłych w celu obniżenia poziomu całkowitego cholesterolu i LDL cholesterolu w leczeniu rodzinnej hipercholesterolemii homozygotycznej w połączeniu z dietą i innymi metodami leczenia lub, gdy inne metody leczenia są niedostępne;
oraz w profilaktyce:
- zdarzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym u dorosłych o wysokim ryzyku wystąpienia pierwszego zdarzenia sercowo-naczyniowego, jako uzupełnienie leczenia mającego na celu zmniejszenie innych czynników ryzyka.
Kiedy nie stosować preparatu Atoris - tabletki powlekane?
Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie preparatu jest niezalecane:
- u osób z aktywną chorobą wątroby lub zwiększeniem aktywności aminotransferaz wątrobowych o nieznanym pochodzeniu (3-krotne przekroczenie górnej granicy normy)
- u osób przyjmujących leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, zawierające glekaprewir z pibrentaswirem
- u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod antykoncepcji
- u kobiet w ciąży
- u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atoris- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Atoris - tabletki powlekane
Czy można stosować Atoris - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie korzystaj z żadnego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Niezmiernie istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza, który przepisuje lek.
Nie zaleca się stosowania produktu przez kobiety w ciąży, starające się zajść w ciążę, podejrzewające, że są w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ leczenie powinno być przerwane w okresie ciąży.
Kobiety w wieku rozrodczym, które stosują preparat, powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem w sprawie zastosowania skutecznej metody antykoncepcji podczas leczenia.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Atoris- tabletki powlekane?
Atoris, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać niepożądane skutki uboczne, choć nie muszą one występować u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści płynące z przyjmowania leku z reguły przeważają nad potencjalnymi szkodami wynikającymi z ewentualnych działań niepożądanych.
Do częstych reakcji niepożądanych, które mogą wystąpić po zastosowaniu preparatu, należą: problemy żołądkowo-jelitowe (takie jak zaparcia, wzdęcia, niestrawność, nudności, biegunka), podwyższony poziom glukozy we krwi, bóle gardła i krtani, krwawienia z nosa, zapalenie błon śluzowych gardła i nosa, bóle głowy, reakcje alergiczne (wysypka skórna i świąd), bóle mięśni i stawów, bóle kończyn, bóle pleców, obrzęki stawów, skurcze mięśni oraz zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych i kinazy kreatynowej (CK) wykrywana w badaniach laboratoryjnych. Rzadziej można doświadczyć: utraty apetytu, wymiotów, niskiego poziomu glukozy we krwi, wzrostu masy ciała, bóli brzucha, odbijania i wymiotów, zapalenia trzustki, zapalenia wątroby, koszmarów sen, bezsenności, parestezji, zawrotów głowy, niedoczulicy, zaburzeń smaku, zaburzeń pamięci, nieostrzenia widzenia, szumów w uszach, bóli szyi, zmęczenia mięśni, złego samopoczucia, osłabienia, obrzęków kończyn, bólów w klatce piersiowej, gorączki, zmęczenia, obecności białych krwinek w moczu, łysienia, pokrzywki, wysypki, świądu. Bardzo rzadko mogą wystąpić: małopłytkowość, neuropatia obwodowa, problemy ze wzrokiem, cholestaza, zapalenie mięśni, miopatia, rabdomioliza, pęknięcie mięśni, problemy ze ścięgnami, obrzęk naczynioruchowy, ciężkie reakcje skórne, reakcje anafilaktyczne, utrata słuchu, niewydolność wątroby, ginekomastia. W pojedynczych przypadkach może pojawić się śródmiąższowa choroba płuc. Ponadto, w rzadkich sytuacjach może wystąpić martwicza miopatia spowodowana reakcjami immunologicznymi.
Przyjmowanie preparatów z grupy statyn, zwłaszcza w długoterminie, może być związane z ryzykiem rozwoju śródmiąższowej choroby płuc.
Informacje dotyczące skutków ubocznych u dzieci są ograniczone, jednakże rodzaj i częstość ich wystąpienia są podobne do dorosłych.