- Co zawiera i jak działa AzitroLEK 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować AzitroLEK 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu AzitroLEK 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując AzitroLEK 500- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu AzitroLEK 500 - tabletki powlekane
- Czy można stosować AzitroLEK 500 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu AzitroLEK 500- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa AzitroLEK 500 - tabletki powlekane?
Lek zawiera substancję czynną jaką jest azytromycyna. To antybiotyk z grupy makrolidów, który jest półsyntetyczną pochodną erytromycyny. Azytromycyna została stworzona w celu uniknięcia pewnych wad erytromycyny. Sposób jej działania, podobny do całej grupy makrolidów, polega na blokowaniu syntezy białek bakteryjnych. Blokowanie rybosomów bakteryjnych uniemożliwia wzrost i namnażanie się bakterii. Azytromycyna, podobnie jak inne antybiotyki z grupy makrolidów, działa bakteriostatycznie (a czasami także bakteriobójczo) i ma szerokie spektrum działania.
Podawana doustnie, azytromycyna dobrze się wchłania i szybko przenika z krwi do tkanek. Akumuluje się w fagocytach, które przemieszczają się do miejsca infekcji, zwiększając dystrybucję leku w zapalonych tkankach. Azytromycyna charakteryzuje się wysokim stężeniem w zainfekowanych tkankach i długim czasem półtrwania, co pozwala skrócić czas leczenia do 1-5 dni.
Kiedy stosować AzitroLEK 500 - tabletki powlekane?
Preparat jest przepisany do leczenia różnych zakażeń spowodowanych przez mikroorganizmy wrażliwe na azytromycynę, takie jak:
• ostra infekcja bakteryjna zatok
• ostre zapalenie ucha środkowego wywołane przez bakterie
• zapalenie gardła i migdałków
• zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
• łagodne i umiarkowanie ciężkie zapalenie płuc poza szpitalem
• infekcje skóry i tkanek miękkich
• niepowikłane infekcje dróg moczowych i szyjki macicy spowodowane przez Chlamydia trachomatis.
Kiedy nie stosować preparatu AzitroLEK 500 - tabletki powlekane?
Niestety, mimo obecności wskazań do użycia preparatu, nie zawsze można go zastosować. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na którykolwiek ze składników preparatu, w tym lecytynę sojową, erytromycynę lub inne antybiotyki makrolidowe lub ketolidowe.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując AzitroLEK 500- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu AzitroLEK 500 - tabletki powlekane
Preparat jest dostępny w postaci tabletek powlekanych. Pamietaj, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie, uwzględniając wskazania, nasilenie zakażenia i inne czynniki. Dla dorosłych i dzieci o masie co najmniej 45 kg zalecana dawka wynosi 500 mg dziennie przez 3 dni lub 500 mg przez pierwszy dzień i 250 mg przez następnych 4 dni.
Zakażenia układu moczowo-płciowego wywołane przez chlamydie: jednorazowo 1000 mg.
U osób starszych nie ma konieczności dostosowania dawki, ale należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko zaburzeń rytmu serca.
W przypadku dzieci o masie poniżej 45 kg nie zaleca się stosowania preparatu, a w przypadku osób z zaburzeniami nerek lub wątroby należy zachować ostrożność.
Preparat należy stosować doustnie, raz na dobę, najlepiej w trakcie posiłku.
Czy można stosować AzitroLEK 500 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym, gdy przepisuje on receptę na lek.
Stosowanie leku w trakcie ciąży powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy lekarz uznaje to za niezbędne i oczekiwane korzyści przeważają nad ewentualnym ryzykiem. Decyzję o podjęciu leczenia podejmuje wyłącznie lekarz po dokładnej analizie Twojej sytuacji!
Azytromycyna przenika do mleka matki karmiącej. Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku w okresie karmienia piersią. Zaleca się przerwanie karmienia piersią podczas stosowania leku i przez kolejne 2 dni po jego odstawieniu. Następnie warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy można kontynuować karmienie piersią.