Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Diclac

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Diclac
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Składnikiem aktywnym produktu jest diklofenak, lek przeciwzapalny bez steroidów z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Posiada silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak hamuje syntezę prostaglandyn, substancji kluczowych w procesie zapalnym, poprzez blokowanie aktywności cyklooksygenaz (COX-1 i COX-2). Lek zmniejsza symptomy stanu zapalnego (obrzęk, gorączka, ból, sztywność stawów) i jest stosowany w leczeniu bólów reumatycznych i niereumatycznych. Nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego. Po doustnym podaniu diklofenak jest całkowicie wchłaniany, przy czym tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu substancji czynnej osiągają niższe stężenie maksymalne niż tabletki dojelitowe. Uwalnianie substancji jest wolniejsze, z 50% substancji uwalnianych w ciągu 4 godzin i 90% w ciągu 10 godzin. Maksymalne stężenie w płynie stawowym jest osiągane 2-4 godziny później niż w krwi. Diklofenak kumuluje się w mazi stawowej, gdzie utrzymuje się przez około 12 godzin. Lek przenika przez łożysko oraz w niewielkich ilościach do mleka karmiących kobiet.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Preparat jest zalecany do leczenia objawowego reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, bólu w pourazowych i pooperacyjnych stanach zapalnych oraz obrzęku (np. po zabiegach stomatologicznych lub ortopedycznych) oraz bolesnego miesiączkowania.

Kiedy nie stosować preparatu Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Niestety, chociaż istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu.Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, co może objawiać się astmą, pokrzywką lub ostrym nieżytem błony śluzowej nosa. Stosowanie jest również przeciwwskazane u osób z chorobami wrzodowymi żołądka i dwunastnicy, ciężkimi zaburzeniami nerek lub wątroby, niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobami naczyń obwodowych i mózgowych, a także u kobiet w III trymestrze ciąży. Preparatu nie należy również stosować u kobiet karmiących piersią oraz u dzieci i młodzieży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Diclac 75 Duo- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Niektóre choroby i inne warunki mogą być przeszkodą dla stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Stosowanie najmniejszej skutecznej dawki preparatu przez możliwie krótki czas zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych niesie ryzyko krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które mogą prowadzić do śmierci i nie zawsze muszą być poprzedzone objawami ostrzegawczymi. Objawy te mogą pojawić się w każdej chwili leczenia, nawet u osób bez wcześniejszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Powikłania te stanowią szczególne zagrożenie dla osób starszych. Należy zawsze natychmiast poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach ze strony przewodu pokarmowego (zwłaszcza o krwawieniu). W przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania preparatu.

Preparat, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, może spowodować ciężkie reakcje skórne, czasami prowadzące do śmierci, takie jak zespół Stevensa i Johnsona, martwicze zapalenie skóry, złuszczające zapalenie skóry. Te reakcje występują bardzo rzadko i zazwyczaj pojawiają się w pierwszym miesiącu stosowania preparatu. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów zmian skórnych (wysypka, zmiany w błonach śluzowych) lub jakichkolwiek objawów nadwrażliwości należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Preparat może maskować objawy infekcji. W przypadku podejrzenia infekcji należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczne może być zastosowanie odpowiedniego leczenia. Preparat nie działa przeciwbakteryjnie.

Stosowanie preparatu może wpływać na płodność u kobiet i nie jest zalecane u kobiet planujących ciążę.

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych ze względu na zwiększone ryzyko nasilenia działań niepożądanych.

U osób starszych, osłabionych, z niską masą ciała lub bezpośrednio po dużych operacjach, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wzrasta. W tych grupach pacjentów należy zachować szczególną ostrożność i stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas.

Preparat, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, rzadko może wywołać reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, ciężkie reakcje anafilaktyczne zagrażające życiu.

Po zastosowaniu preparatu u pacjentów cierpiących na astmę, alergiczną katar sienny, polipy nosa, przewlekłe choroby płuc lub przewlekłe infekcje układu oddechowego, oraz u osób uczulonych na dowolne alergeny, wzrasta ryzyko zaostrzenia astmy (skurcz oskrzeli) prowadzący do trudności w oddychaniu i/lub obrzęku naczynioruchowego (obrzęk twarzy, języka, gardła, krtani, utrudniający oddychanie i stanowiący zagrożenie życia). Konieczne jest zapewnienie szybkiego dostępu do pomocy medycznej w razie pojawienia się pierwszych objawów. Należy przerwać stosowanie preparatu i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

U pacjentów z zaburzeniami żoładka, jelit lub chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy w wywiadzie, zwłaszcza z krwawieniami lub perforacją, stosowanie preparatu powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarskim. U tych pacjentów konieczne jest stosowanie najmniejszych skutecznych dawek. Duże dawki oraz starszy wiek zwiększają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego u tych pacjentów. Lekarz może zalecić stosowanie leków osłonowych, takich jak inhibitory pompy protonowej lub mizoprostol.
Leki osłonowe mogą być również wskazane u pacjentów przyjmujących leki zwiększające ryzyko działań niepożądanych powodowanych przez układ pokarmowy, w tym nawet niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego. Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki zwiększające ryzyko choroby wrzodowej lub krwawienia (np. kortykosteroidy ogólnoustrojowe, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpłytkowe, leki z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny).

Ze względu na możliwość pogorszenia choroby, preparat może być stosowany wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarskim u pacjentów:
z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego-Crohna
z zaburzeniami czynności wątroby (należy regularnie monitorować parametry wątrobowe i przerwać leczenie w przypadku ich pogorszenia)
z porfi – nep wątrobową.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować zatrzymanie płynów i obrzęki. Konieczne jest ostrożne stosowanie u osób z zaburzeniami czynności nerek, serca, nadciśnieniem tętniczym, w starszym wieku, przyjmujących leki moczopędne lub inne leki wpływające na funkcjonowanie nerek, oraz u pacjentów z ograniczoną objętością płynów (np. po dużych operacjach). W tych grupach pacjentów zaleca się monitorowanie funkcji nerek podczas stosowania preparatu.

Przy długotrwałym stosowaniu preparatu zaleca się regularne badanie morfologii krwi i parametrów krzepnięcia, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą hamować agregację płytek krwi. Długotrwałe stosowanie diklofenaku w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z rozpoznanymi chorobami układu krążenia, niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym lub istotnymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. O rozpoczęciu terapii, jej długości i schemacie dawkowania decyduje lekarz.
Ryzyko związane z przyjmowaniem preparatu dla układu sercowo-naczyniowego może wzrastać wraz z zwiększeniem dawki i czasem trwania terapii, dlatego zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki leku przez możliwie najkrótszy czas.
Preparat należy stosować bardzo ostrożnie u osób z istotnymi czynnikami ryzyka chorób układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu).
W przypadku wystąpienia objawów ciężkich zdarzeń zakrzepowych w tętnicach (np. ból w klatce piersiowej, duszność, osłabienie, zaburzenia mowy), należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą pojawić się naglę.

Informacje dodatkowe na temat innych składników preparatu:
preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.

Czy preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Osoby u których występują zaburzenia widzenia, senność, zawroty głowy lub inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego podczas stosowania preparatu, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu

Preparat występuje w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu i jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

U dorosłych zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 75 mg preparatu raz dziennie, przy możliwości zwiększenia dawki do 150 mg na dobę. Nie należy przekraczać dawki 150 mg na dobę.

Preparatu nie zaleca się stosować u dzieci i młodzieży.

Ostrożność należy zachować u osób z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek. Stosowanie preparatu nie jest zalecane u osób z rozpoznaną chorobą układu krążenia lub niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym.

Preparat w formie tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu należy przyjmować doustnie przed posiłkiem, popijając odpowiednią ilością płynu.

Czy można stosować Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku. Przedstaw swoje wątpliwości i obawy, aby dokładnie omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z leczeniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o swoich planach przed przyjęciem leku.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu u kobiet w trzecim trymestrze ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu i hamowania skurczów macicy. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży stosowanie leku jest dopuszczalne wyłącznie za zezwoleniem lekarza w przypadkach, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Pamiętaj o powiadomieniu lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, nawet tych bez recepty. Należy być ostrożnym, gdy stosujesz diklofenak razem z niektórymi lekami. Wskazane jest monitorowanie stężenia leków we krwi i regularna kontrola stanu zdrowia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Diclac 75 Duo- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Działania niepożądane po Diclac 75 Duo, -150 Duo mogą wystąpić, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Warto pamiętać, że korzyści z leczenia zazwyczaj przeważają nad ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Do częstych działań niepożądanych należą: niestrawność, ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia, wymioty, jadłowstręt, zawroty głowy, wysypka.

Rzadziej występujące skutki uboczne to m.in.: zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego, zapalenie okrężnicy czy zaostrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna.

Unikalne, rzadko występujące skutki uboczne obejmują m.in.: martwicę brodawek nerkowych, krwiomocz, plamicę, depresję, a nawet zespół Stevensa i Johnsona.

Ważne jest, aby pamiętać, że długotrwałe stosowanie diklofenaku w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł