- Co zawiera i jak działa Baclofen Polpharma - tabletki?
- Kiedy stosować Baclofen Polpharma - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Baclofen Polpharma - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Baclofen Polpharma- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Baclofen Polpharma - tabletki
- Czy można stosować Baclofen Polpharma - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Baclofen Polpharma- tabletki?
Co zawiera i jak działa Baclofen Polpharma - tabletki?
Kiedy stosować Baclofen Polpharma - tabletki?
Kiedy nie stosować preparatu Baclofen Polpharma - tabletki?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Baclofen Polpharma- tabletki?
Dawkowanie preparatu Baclofen Polpharma - tabletki
Preparat jest dostępny w postaci tabletek i jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie tylko nie zwiększy to skuteczności leku, ale może być szkodliwe dla zdrowia i życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Dla dorosłych:
Początkowa dawka wynosi 5 mg 3 razy dziennie, a następnie stopniowo co 3 dni można zwiększyć dawkę o 5 mg, aż do uzyskania pożądanego efektu (zazwyczaj w dawce 30-75 mg/dobę). Dawka maksymalna to 100 mg/dobę.
Dla dzieci:
U dzieci początkowa dawka wynosi 5 mg 2 razy dziennie, a następnie w razie konieczności można stopniowo zwiększać dawkę co 3 dni, aż do uzyskania pożądanego efektu. Dawka podtrzymująca zazwyczaj wynosi 0,75-2 mg/kg masy ciała, zależnie od wieku dziecka:
- Od 12. miesiąca życia do 2. roku życia – 10-20 mg/dobę
- Od 2. do 6. roku życia – 20-30 mg/dobę
- Od 6. do 10. roku życia – 30-60 mg/dobę
- Po 10. roku życia maksymalna dawka wynosi 2,5 mg/kg masy ciała na dobę
Chorzy z zaburzeniami czynności nerek lub poddawani hemodializie powinni przyjmować 5 mg/dobę. Preparat należy stosować doustnie podczas posiłków.
Czy można stosować Baclofen Polpharma - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zastosowaniem dowolnego leku w trakcie ciąży (oraz podczas karmienia piersią) ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zamierzasz, poinformuj lekarza o planowaniu stosowania tego leku.
W czasie ciąży lek można przyjmować tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka.
Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
· innych leków działających na mózg, ponieważ ich działanie uspokajające może się nasilić
· soli litu, ponieważ może zwiększyć nadmierną aktywność ruchową u pacjentów
· trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, ponieważ mogą one wzmocnić działanie baklofenu i znacznie zmniejszyć napięcie mięśniowe
· leków obniżających ciśnienie krwi, ponieważ ich działanie może się zwiększyć, a konieczna może być zmiana dawkowania przez lekarza
· leków, które mogą prowadzić do niewydolności nerek; mogą one opóźniać wydalenie baklofenu i nasilać jego toksyczne działanie
· leków stosowanych w chorobie Parkinsona, zawierających lewodopę z karbidopą, ponieważ pacjent może doświadczyć splątania, omamów i pobudzenia
· fentanylu, ponieważ może wydłużyć działanie znieczulające. Podczas leczenia należy powstrzymać się od spożywania alkoholu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Baclofen Polpharma- tabletki?
Do najczęstszych działań niepożądanych należą: senność, spowolnienie, splątanie, nudności.
Często mogą pojawić się również: osłabienie, zmęczenie, wyczerpanie, hipotermia, depresja oddechowa, uczucie pustki w głowie, bóle i zawroty głowy, ataksja, bezsenność, dezorientacja, suchość w ustach, zaburzenia smaku, brak apetytu, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, obniżenie ciśnienia krwi, osłabienie mięśni, bóle mięśni, drżenie, problemy ze wzrokiem, trudności z akomodacją, oczopląs, wysypka, nadmierne pocenie się, częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, bolesne oddawanie moczu.
Rzadziej mogą występować: parestezje, trudności z mową, euforia, pobudzenie, depresja, halucynacje, koszmary nocne, obniżenie progu drgawkowego i zwiększenie ilości napadów drgawkowych, szczególnie u pacjentów z epilepsją, bóle brzucha, problemy z wątrobą, zmniejszenie wydolności serca, uczucie duszności, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, utrata przytomności, opuchlizna kostek, zatrzymanie moczu, nietrzymanie moczu w nocy, obecność krwi w moczu, zaburzenia wytrysku, impotencja, apnea.
Dodatkowo, z nieznanym częstością, mogą wystąpić: pozytywny wynik testu na krew utajoną w stolcu, swędzenie, przyrost masy ciała, uczucie zatkanych dróg nosowych, paradoksalne nasilenie skurczy mięśniowych.