Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Spironol

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Spironol
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Spironol - tabletki?

Substancją czynną preparatu jest spironolakton, lek moczopędny oszczędzający potas z grupy antagonistów aldosteronu. Jest on blokerem receptorów dla hormonu aldosteronu, który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Spironolakton działa poprzez zwiększenie wydalania sodu i chloru z moczem, jednocześnie zatrzymując potas i magnez. Jest również skuteczny w hamowaniu nadmiernego wydzielania aldosteronu.Po podaniu doustnym spironolakton dobrze się wchłania i osiąga maksymalne stężenie po około 2,5 godziny. Jest metabolizowany do aktywnych form, a głównie wydalany z moczem.U chorych z niewydolnością serca spironolakton może znacząco poprawić szanse przeżycia, zmniejszając ryzyko zgonu z przyczyn sercowych.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Spironol - tabletki?

Wskazania do zastosowania preparatu są:

• niewydolność serca

• marskość wątroby z wodobrzuszem i obrzękiem

• wodobrzusze w wyniku nowotworu złośliwego

• zespół nerczycowy

• diagnostyka i leczenie hiperaldosteronizmu pierwotnego

• leczenie nadciśnienia jako lek uzupełniający u pacjentów nereagujących wystarczająco na inne leki przeciwnadciśnieniowe.

Leczenie dzieci powinno odbywać się pod kontrolą pediatry.

Kiedy nie stosować preparatu Spironol - tabletki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania leku, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować leku, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek ze składników leku. Nie stosować, jeśli występuje ostra niewydolność nerek, ciężkie zaburzenia czynności nerek, bezmocz, hiperkaliemia (zwiększenie stężenia potasu we krwi), choroba Addisona oraz jeśli równolegle stosowany jest eplerenon lub inne leki moczopędne oszczędzające potas. Leku nie wolno stosować u dzieci i młodzieży z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek. W okresie stosowania leku nie należy rutynowo przyjmować suplementów potasu. Leku nie wolno stosować w ciąży, o ile w opinii lekarza nie jest to bezwzględnie konieczne. Preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Spironol- tabletki?

Niektóre schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie specjalistycznych badań kontrolnych. Lek może zaburzać równowagę wodno-elektrolitową, dlatego zaleca się regularną kontrolę stężenia elektrolitów, zwłaszcza u osób starszych i z problemami nerkowymi czy wątrobowymi. W przypadku wzrostu poziomu potasu we krwi, który może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca, należy przerwać stosowanie preparatu i podjąć odpowiednie leczenie. U pacjentów z marskością wątroby możliwe jest wystąpienie hiperchloremicznej kwasicy metabolicznej, dlatego zaleca się monitorowanie stanu zdrowia. Jednoczesne stosowanie innych leków moczopędnych lub inhibitorów enzymów mogą prowadzić do ciężkiej hiperkaliemii. Leczenie preparatem może prowadzić do chwilowego wzrostu stężenia mocznika we krwi, zwłaszcza u pacjentów z problemami nerkowymi. Należy uważnie kontrolować poziom potasu u osób z niewydolnością serca. Dzieci i młodzież z nadciśnieniem tętniczym i niewydolnością nerek powinny być ostrożne ze stosowaniem preparatu. W preparacie znajduje się laktoza, dlatego osoby nietolerujące laktozy powinny unikać jego stosowania. Lek może powodować senność, dlatego zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Dawkowanie preparatu Spironol - tabletki

Preparat w postaci tabletek/tabletek powlekanych, przeznaczony do podawania doustnego, powinien być przyjmowany podczas posiłku. Dawkę preparatu powinien ustalić lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta i wskazania kliniczne. Należy monitorować stężenie potasu i kreatyniny we krwi podczas leczenia. Zaleca się ostrożność w przypadku osób w podeszłym wieku oraz z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Leczenie preparatem u dzieci powinno być prowadzone pod nadzorem pediatry.

Czy można stosować Spironol - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie należy stosować żadnych leków bez konsultacji lekarskiej!

Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj swojego lekarza o przyjmowanych lekach.

Nie należy stosować preparatu w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna, po uwzględnieniu korzyści i potencjalnego ryzyka, że jest to absolutnie konieczne i zaleci odpowiednie środki ostrożności.

Preparat jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, nawet tych, które były dostępne bez recepty. Niezalecane jest jednoczesne stosowanie eplerenonu lub innych leków moczopędnych oszczędzających potas. Podobnie nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania suplementów potasu, produktów spożywczych bogatych w potas, innych leków moczopędnych oszczędzających potas, niektórych leków przeciwnadciśnieniowych, heparyny oraz innych leków zwiększających stężenie potasu we krwi, ponieważ może to prowadzić do powstania ciężkiej hiperkaliemii. Kotrimoksazol stosowany jednocześnie ze spironolaktonem może powodować istotną hiperkaliemię. Preparat może zwiększyć stężenie stosowanych glikozydów nasercowych, dlatego pacjenci, którzy muszą przyjmować te leki, powinni być ścisłe monitorowani przez lekarza. Należy unikać jednoczesnego stosowania spironolaktonu z lekami obniżającymi ciśnienie krwi, a w przypadku potrzeby dostosować dawkowanie tych leków. Podczas stosowania preparatu zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku stosowania z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, a także podczas znieczulenia. Preparat może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych. Jednak nie zaleca się stosowania spironolaktonu jednocześnie z abirateronem, ponieważ może to zwiększyć stężenie PSA u chorych. Spironolakton może również wpływać na metabolizm fenazonu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Spironol- tabletki?

Jak każdy lek, również Spironol, może wywoływać działania uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Bardzo często może pojawić się hiperkaliemia, objawiająca się między innymi osłabieniem, zmęczeniem, zaburzeniami rytmu serca i przewodzenia.

Do częstych działań niepożądanych należą: zawroty głowy, stany splątania, nudności, kurcze mięśni, ostra niewydolność nerek, ginekomastia, złe samopoczucie, wysypka, świąd.

Niezbyt często mogą wystąpić łagodne nowotwory piersi u mężczyzn, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia miesiączkowania, bóle piersi, pokrzywka.

Z rzadszymi, niestandardowymi działaniami niepożądanymi można spotkać się w przypadku zaburzeń hematologicznych (np. małopłytkowość, leukopenia/agranulocytoza), zmniejszenia libido, problemów żołądkowo-jelitowych, łysienia, nadmiernej owłosienia, reakcji alergicznych i ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa i Johnsona, martwiczo toksyczna ropna wysypka naskórka, wymioty polekowe z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS), pemfigoid.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł