- Co zawiera i jak działa Bactroban - maść?
- Kiedy stosować Bactroban - maść?
- Kiedy nie stosować preparatu Bactroban - maść?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Bactroban- maść?
- Dawkowanie preparatu Bactroban - maść
- Czy można stosować Bactroban - maść w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Bactroban- maść?
Co zawiera i jak działa Bactroban - maść?
Składnikiem aktywnym preparatu jest mupirocyna, naturalne antybiotyk do stosowania miejscowego. Mupirocyna działa poprzez blokowanie syntezy białek bakteryjnych, co prowadzi do zahamowania wzrostu i namnażania się bakterii. Preparat jest skuteczny w zwalczaniu większości bakterii odpowiedzialnych za infekcje skóry. Po zastosowaniu miejscowym na skórę, mupirocyna nie przenika w znaczącym stopniu do krwiobiegu (ewentualne wchłonięcie może być większe przy uszkodzonej skórze), szybko ulega metabolizmowi do nieaktywnych form.
Kiedy stosować Bactroban - maść?
Preparat w formie kremu jest zalecany do nakładania miejscowo w przypadku wtórnych zakażeń skórnych, takich jak małe rany szarpane, rany po szyciu lub otarcia naskórka, spowodowane przez szczepy gronkowca złocistego () wrażliwe na mupirocynę oraz paciorkowce ().
Preparat w postaci maści zalecany jest do stosowania miejscowego w leczeniu zarówno pierwotnych, jak i wtórnych bakteryjnych zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe na mupirocynę szczepy gronkowca złocistego (), włącznie z szczepami opornymi na metycylinę, oraz paciorkowcami ().
Maść jest stosowana do leczenia pierwotnych infekcji skórnych, takich jak liszajec, zapalenie mieszków włosowych, czyraczność, oraz wtórnych zakażeń skórnych w przebiegu różnych dermatoz, a także w profilaktyce zakażeń skórnych w przypadku drobnych ran szarpanych, ran po szyciu lub otarć naskórka.
Kiedy nie stosować preparatu Bactroban - maść?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze jest on zalecany. Produktu nie wolno używać, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik produktu.
Nie nakładać produktu na oczy ani nos. Nie stosować na błony śluzowe.
Nie stosować w miejscu centralnego wkłucia dożylnego, ani w miejscu założenia kaniuli.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Bactroban- maść?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Preparat ten jest przeznaczony jedynie do stosowania zewnętrznego. Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. W przypadku przypadkowego dostania się preparatu do oczu, należy je natychmiast przemyć wodą. Dla osób wymagających aplikacji do nosa dostępna jest specjalna postać maści do donosowego stosowania.
W przypadku wystąpienia objawów alergicznej reakcji skórnej lub silnego podrażnienia, należy przerwać stosowanie produktu, zmyć go z powierzchni skóry i skonsultować się z lekarzem w sprawie dalszego postępowania.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do nadmiernego rozwoju opornych bakterii i grzybów. Zaleca się obserwację pod kątem nowych zakażeń podczas leczenia. W przypadku pojawienia się nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych podczas stosowania preparatu, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.
Antybiotykoterapia może zwiększać ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, które w niektórych przypadkach może być groźne dla życia. Przy zewnętrznym stosowaniu mupirocyny takie ryzyko jest minimalne. Jednakże, w przypadku wystąpienia ciężkiej, krwawej biegunki lub silnych bólów brzucha, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Preparat w postaci maści powinien być stosowany ostrożnie u osób z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ze względu na zawartość makrogolu).
Informacje dodatkowe na temat pozostałych składników preparatu:
• krem zawiera alkohol cetylowy i stearylowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) oraz alkohol benzylowy, który może wywołać łagodne podrażnienie lub reakcje alergiczne;
• maść zawiera glikol polietylenowy (makrogol), który może być wchłaniany przez otwarte rany lub uszkodzoną skórę, a następnie wydalany przez nerki. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych preparatów zawierających makrogole z uwagi na ryzyko zwiększonego wchłaniania. Dotyczy to zwłaszcza osób z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.
Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono, by miał on wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Bactroban - maść
Preparat jest dostępny jako maść lub krem do nakładania lokalnie na skórę. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to nie przynieść dodatkowej korzyści, a wręcz zaszkodzić zdrowiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących używania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Krem:
W przypadku dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia zaleca się stosowanie preparatu 3 razy dziennie, nie dłużej niż przez 10 dni.
Nakładać cienką warstwę kremu na dotknięte chorobą miejsca na skórze za pomocą wacika lub gazika. Można także stosować pod opatrunkiem.
Jeśli po 3–5 dniach stosowania preparatu nie nastąpi poprawa, konieczna jest wizyta u lekarza.
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 1. roku życia.
Maść:
W przypadku dorosłych i dzieci zaleca się stosowanie 2–3 razy dziennie, nie dłużej niż przez 10 dni.
Nakładać cienką warstwę maści na dotknięte chorobą miejsca na skórze. Można także stosować pod opatrunkiem.
---
Nie ma potrzeby dostosowywania dawki preparatu w postaci kremu u osób z zaburzeniami nerek lub wątroby.
W przypadku osób z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami nerek należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu w postaci maści.
Nie zaleca się mieszania kremu ani maści z innymi preparatami (istnieje ryzyko utraty skuteczności substancji czynnej).
Czy można stosować Bactroban - maść w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków w trakcie ciąży lub laktacji zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby omówić ewentualne ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem danej substancji. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj o tym lekarza.
Nie istnieją wystarczające dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania mupirocyny u kobiet w ciąży. Lek nie powinien być stosowany w okresie ciąży, chyba że istnieje absolutna konieczność określona przez lekarza.
Nie jest znane czy mupirocyna przenika do mleka kobiet karmiących. Preparatu nie powinno się stosować podczas karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej. W przypadku zalecenia aplikacji na uszkodzoną brodawkę należy bardzo dokładnie umyć obszar przed karmieniem piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadam lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, także tych bez recepty.
Lek jest stosowany miejscowo. Nie zaobserwowano żadnych interakcji między tym lekiem a innymi lekami.
Nie powinno się mieszać kremu ani maści z innymi preparatami ani stosować ich jednocześnie (grozi to rozcieńczeniem substancji czynnej i utratą skuteczności).
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Bactroban- maść?
Jak każdy lek, Bactroban również może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści wynikające ze stosowania leku zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Dość często lub rzadziej: podrażnienie skóry, pieczenie w miejscu aplikacji, kłucie skóry, nadmiernie sucha skóra, wrażliwość na dotyk, reakcje skórne z nadwrażliwości, świąd, rumień, pokrzywka, wysypka, kontaktowe zapalenie skóry.
Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości ogólnoustrojowej i reakcje anafilaktyczne, ogólnoustrojowa wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (mogący prowadzić do obrzęku twarzy i ust oraz powodujący trudności z oddychaniem).