Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Betaloc Zok 50

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Betaloc
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Betaloc Zok 50
11.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Betaloc ZOK 50 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Substancją czynną preparatu jest metoprolol, który należy do grupy leków zwanych beta-blokerami. Działanie tego leku polega na blokowaniu receptorów adrenergicznych beta, co prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i obniżenia ciśnienia tętniczego.

Metoprolol jest selektywny w stosunku do receptorów beta 1, co minimalizuje ryzyko działań niepożądanych związanych z obwodowym działaniem leku. W postaci o kontrolowanym uwalnianiu, stężenie leku w osoczu jest bardziej wyrównane, co zwiększa selektywność w stosunku do receptorów beta 1 i redukuje ryzyko działań niepożądanych.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJE

Kiedy stosować Betaloc ZOK 50 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Lek ten jest zalecany do leczenia nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca oraz innych zaburzeń serca. Może również zapobiegać nagłemu zgonowi z przyczyn sercowych oraz ponownemu zawałowi serca. Jest wskazany także w zapobieganiu napadom migreny.
W przypadku nadciśnienia tętniczego jest odpowiedni dla dzieci i młodzieży w wieku od 6. do 18. roku życia.

Kiedy nie stosować preparatu Betaloc ZOK 50 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niewskazane jest stosowanie preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek ze składników lub inne leki z grupy beta-blokerów. Istnieje kilka warunków, które również wykluczają jego stosowanie, takie jak blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia, wstrząs kardiogenny, zespół chorego węzła zatokowego, niestabilna niewydolność serca (objawiająca się obrzękiem płuc, niedokrwieniem narządów lub niskim ciśnieniem tętniczym), stosowanie innych preparatów zwiększających siłę skurczu mięśnia sercowego, istotna bradykardia zatokowa lub niedociśnienie tętnicze, podejrzenie zawału serca przy określonych parametrach EKG, niewydolność serca z ciśnieniem skurczowym poniżej 100 mm Hg, ciężkie zaburzenia krążenia z ryzykiem zgorzeli.

Preparatu nie należy stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Betaloc ZOK 50- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niektóre schorzenia i inne powody mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki tego preparatu. Czasami konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.
Należy unikać podawania werapamilu dożylnie u osób stosujących beta-blokery. Ostrożność jest wskazana u pacjentów z chromaniem przestankowym, ciężką niewydolnością nerek, ogólnym złym stanem zdrowia oraz objawami kwasicy metabolicznej. Przed użyciem preparatu należy skonsultować się z lekarzem jeśli występuje któryś z tych objawów.
Równoczesne stosowanie tego preparatu i leków zawierających glikozydy naparstnicy wymaga zachowania ostrożności.
U pacjentów z dławicą naczynio-skurczową (Prinzmetala) należy stosować preparat ostrożnie, ponieważ może on zwiększać częstość i czas trwania bólów dławicowych. Osoby ze zwiększonym ryzykiem skurczu oskrzeli powinny również zachować ostrożność i równocześnie stosować leki rozszerzające oskrzela. W przypadku chorych na astmę oskrzelową lub inne choroby dróg oddechowych zaleca się zwiększenie dawki stosowanych leków rozszerzających oskrzela zgodnie z zaleceniami lekarza.

Osoby z cukrzycą powinny być szczególnie ostrożne, ponieważ metoprolol może mieć wpływ na kontrolę stężenia glukozy we krwi oraz zakłócać objawy hipoglikemii. Należy regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi.
Stosowanie tego preparatu może zwiększyć ryzyko zaburzeń przewodzenia przedsionkowo-komorowego, a także utrudnić leczenie wstrząsu anafilaktycznego. U chorych z guzem chromochłonnym nadnerczy może być konieczne leczenie blokujące receptory alfa-adrenergiczne.
Zaleca się ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością serca (klasa IV według NYHA) ze względu na brak wystarczających danych klinicznych. Nie należy nagle przerywać stosowania preparatu, ponieważ może to prowadzić do nasilenia objawów niewydolności sercowej, a nawet zawału serca i nagłej śmierci.
Przed planowanym zabiegiem wymagającym znieczulenia należy poinformować lekarza o stosowaniu beta-blokerów. Nie zaleca się nagłego rozpoczynania stosowania dużych dawek metoprololu u pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym, ze względu na ryzyko powikłań, takich jak niedociśnienie tętnicze, udar mózgu czy zawał serca.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Tak, zastosowanie tego preparatu może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn ze względu na możliwe objawy takie jak zawroty głowy czy uczucie zmęczenia. Przed prowadzeniem pojazdów należy wziąć te okoliczności pod uwagę.

Dawkowanie preparatu Betaloc ZOK 50 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Preparat występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Zaleca się stosowanie tabletek raz na dobę, najlepiej rano, niezależnie od posiłku. Tabletki można podzielić na połowy, jednak należy je połykać całkiem, popijając wodą (przynajmniej pół szklanki). Nie należy żuć, rozgryzać ani rozgniatać tabletek. Należy unikać przekraczania zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu.

W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu zaleca się konsultację z lekarzem. Leczenie jest długotrwałe i wymaga regularnych kontroli. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Dla dorosłych zalecane dawki różnią się w zależności od choroby, na którą jest stosowany preparat. U dzieci i młodzieży dawki również są uzależnione od wagi ciała. Nie stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia.

Czy można stosować Betaloc ZOK 50 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie powinno się zażywać żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Niezwykle istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. O ile jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza przepisującego receptę o tym fakcie.

Metoprolol może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, rozwój płodu i noworodka. Preparatu nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Jedynie lekarz może ocenić, czy stosunek ryzyka do korzyści jest odpowiedni w Twoim przypadku. Jeśli lekarz zaleca konieczność zażycia preparatu, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich środków ostrożności i regularne badania kontrolne.

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś. Należy unikać jednoczesnego stosowania metoprololu z niektórymi innymi lekami, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na organizm. Zaleca się zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu metoprololu z różnymi rodzajami leków, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

Nasilenie bradykardii i niedociśnienia tętniczego są tylko niektórymi z potencjalnych skutków ubocznych wynikających z interakcji między metoprololem a innymi lekami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, skonsultuj się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Betaloc ZOK 50- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Jak każde lekarstwo, także Betaloc ZOK może wywołać efekty uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten specyfik. Miej na uwadze, że oczekiwane korzyści z używania leku zwykle przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Często mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, zmęczenie, zmniejszenie częstości rytmu serca (bradykardia), kołatanie serca, zimne dłonie i stopy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha.

Niezbyt często możliwe: zaburzenia snu, zaburzenia czucia takie jak uczucie mrowienia i drętwienia (parestezje), przemijające zaostrzenie objawów niewydolności serca, wstrząs kardiogenny u chorych z ostrym zawałem serca, skrócenie oddechu, skurcz oskrzeli u chorych na astmę oskrzelową, zwiększenie masy ciała, ból w okolicy przedsercowej i w klatce piersiowej.

Rzadko: małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi), koszmary senne, zaburzenia pamięci, splątanie, nerwowość, stany lękowe, omamy, depresja, zaburzenia widzenia, suchość i podrażnienie oczu, szumy uszne, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego, obrzęki, omdlenia, zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych), skórne reakcje nadwrażliwości, nadwrażliwość na światło, zaostrzenie objawów łuszczycy, zmiany na skórze podobne do łuszczycy, nadmierna potliwość, wypadanie włosów, zaburzenia smaku, zaburzenia libido. Sporadycznie bóle stawów, osłabienie mięśni, zapalenie wątroby, suchość w jamie ustnej, zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej nosa, zaburzenia koncentracji, zgorzel u chorych z zaburzeniami krążenia obwodowego.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJE