Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rupafin Syrop Cena

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Rupafin Syrop Cena
11.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Rupafin - roztwór doustny?

Rupafin Syrop Cena

Rupatadyna to substancja czynna znajdująca się w preparacie, jest to lek przeciwhistaminowy II generacji, który eliminuje objawy reakcji alergicznej. Działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych typu 1, co hamuje działanie histaminy i łagodzi objawy alergiczne. Rupatadyna hamuje również degranulację komórek tucznych oraz uwalnianie cytokin przez komórki tuczne i monocyty.

Preparat rupatadyny jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie po około 45 minutach. Jest metabolizowany głównie poprzez izoenzym 3A4 cytochromu P450, a jej metabolity wydalane są z moczem i kałem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Rupafin - roztwór doustny?

Preparat jest zalecany do zastosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat w leczeniu objawowym:

• zapalenia błony śluzowej nosa związanego z alergią

• pokrzywki.

Kiedy nie stosować preparatu Rupafin - roztwór doustny?

Niestety, nawet jeśli są wskazania do używania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można używać produktu, jeśli masz alergię (nadwrażliwość) na którykolwiek z jego składników.

Nie wolno stosować produktu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rupafin- roztwór doustny?

Niektóre warunki zdrowotne mogą uniemożliwić stosowanie tego preparatu lub wymagać zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne mogą być dodatkowe badania kontrolne. Preparat nie jest zalecany dla dzieci poniżej 2. roku życia. Rupatadyna jest metabolizowana głównie przez izoenzym 3A4 cytochromu P450, dlatego należy unikać leków hamujących ten izoenzym.

Preparatu nie należy łączyć z sokiem grejpfrutowym. Ostrożność powinna być zachowana u osób z wydłużonym odstępem QT na EKG, hipokaliemią, oraz chorobami rytmu serca. Preparatu nie zaleca się również dla osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Składniki preparatu mogą mieć negatywny wpływ na zęby. Preparat nie wpływa bezpośrednio na zdolność prowadzenia pojazdów, ale może powodować senność i inne działania niepożądane, które mogą upośledzić reakcje psychofizyczne.

Dawkowanie preparatu Rupafin - roztwór doustny

Preparat występuje w postaci roztworu do podawania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dzieci w wieku od 2 do 11 lat:

u dzieci o masie ciała 25 kg lub więcej: 5 mg (5 ml) raz dziennie

u dzieci o masie ciała 10-25 kg: 2,5 mg (2,5 ml) raz dziennie.

Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. Do opakowania dołączona jest strzykawka miarowa, która umożliwia odpowiednie odmierzenie zalecanej dawki. Roztwór doustny należy podać do ust bezpośrednio ze strzykawki dozującej.

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 2. roku życia.

Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, z powodu braku doświadczenia klinicznego w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej grupie pacjentów.

Dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się stosowanie preparatu w postaci tabletek.

Czy można stosować Rupafin - roztwór doustny w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem!

Zaleca się omówienie potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych ze stosowaniem danego leku z lekarzem przed jego zastosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego lek.

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich niedawno zażywanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Należy unikać stosowania rupatadyny z lekami silnie hamującymi izoenzym 3A4 cytochromu P450, takimi jak itrakonazol, ketokonazol, worykonazol, pozakonazol, inhibitory proteazy HIV, klarytromycyna, nefazodon. Ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu z umiarkowanymi inhibitorami izoenzymu 3A4 cytochromu P450, jak erytromycyna, flukonazol i diltiazem. Równoczesne stosowanie rupatadyny z ketokonazolem lub erytromycyną znacząco zwiększa ekspozycję na rupatadynę.

Preparatu nie należy łączyć z sokiem grejpfrutowym, który również zwiększa ekspozycję na lek. Konieczne może być dostosowanie dawkowania leków metabolizowanych przez izoenzym CYP3A4 i tych będących substratami dla tego izoenzymu. Interakcja rupatadyny ze statynami nie jest w pełni znana, dlatego w razie potrzeby należy zachować ostrożność. Nie można również wykluczyć interakcji z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy. Podczas leczenia unikaj spożywania alkoholu, aby nie nasilać zaburzeń psychomotorycznych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rupafin- roztwór doustny?

Jak każdy lek, także Rupafin może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie muszą one występować u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania preparatu z reguły przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Zestawienie efektów ubocznych rupatadyny w postaci roztworu doustnego u dzieci w wieku od 2. do 11. roku życia:

często: senność, ból głowy; rzadziej: grypa, zapalenie nosogardzieli, infekcje górnych dróg oddechowych, zawroty głowy, eozynofilia, neutropenia, nudności, wyprysk, nocne pocenie się, zmęczenie.

Zestawienie efektów ubocznych rupatadyny w postaci tabletek u dorosłych i młodzieży po ukończeniu 12. roku życia:

często występują: senność, bóle i zawroty głowy, suchość jamy ustnej, zmęczenie, astenia. Rzadziej: zaburzenia zdolności skupienia uwagi, zapalenie błony śluzowej nosa, krwawienie z nosa, zapalenie gardła, kaszel, ból gardła, suchość w gardle, nudności, ból w nadbrzuszu, biegunka, niestrawność, wymioty, ból brzucha, zaparcie, ból pleców, stawów, mięśni, złe samopoczucie, gorączka, drażliwość, zwiększone łaknienie, zwiększone pragnienie, zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej, zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej (ALT) i asparaginianowej (AST), wysypka. Bardzo rzadko: tachykardia, uczucie kołatania serca, reakcje alergiczne i reakcje anafilaktyczne (takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł