- Co zawiera i jak działa Biofenac - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Biofenac - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Biofenac - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Biofenac- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Biofenac - tabletki powlekane
- Czy można stosować Biofenac - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Biofenac- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Biofenac - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym preparatu jest aceklofenak, lek przeciwzapalny z grupy NLPZ. Posiada silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, hamując syntezę prostaglandyn, co przyczynia się do łagodzenia objawów stanu zapalnego. Aceklofenak głównie hamuje aktywność cyklooksygenaz, zmniejszając reakcje prowadzące do powstawania prostaglandyn. Ponadto, preparat redukuje objawy zapalenia stawów oraz chroni tkankę łączną. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych, nie wykazując działania przeciwbakteryjnego. Po podaniu doustnym, aceklofenak szybko się wchłania, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 85-180 minutach. Substancja przenika również przez łożysko.
Kiedy stosować Biofenac - tabletki powlekane?
Preparat jest przeznaczony do leczenia bólu i stanów zapalnych wynikających z choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów reumatoidalnego oraz zesztywnienia stawów kręgosłupa.
Kiedy nie stosować preparatu Biofenac - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nie można stosować preparatu, jeśli masz uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek z jego składników.
Stosowanie preparatu jest niezalecane jeśli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną) lub na inne leki niesterydowe przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen). Objawy uczulenia mogą objawiać się poprzez reakcje nadwrażliwości, takie jak np. napady astmy, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, takie jak pokrzywka, wysypka, rumień.
Stosowanie preparatu jest niezalecane u osób:
z krwawieniem lub chorobami przebiegającymi z krwawieniem
u których kiedykolwiek wystąpiły krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacje związane ze stosowaniem leków niesterydowych przeciwzapalnych (NLPZ)
z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, z krwawieniem lub perforacją (2 lub więcej potwierdzone klinicznie epizody owrzodzenia lub krwawienia)
ze stwierdzoną zastoinową niewydolnością serca (klasa II–IV wg NYHA), chorobą niedokrwienną serca, chorobą naczyń obwodowych i/lub chorobą naczyń mózgowych
z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
oraz
u kobiet w III trymestrze ciąży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Biofenac- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Biofenac - tabletki powlekane
Preparat występuje jako tabletki powlekane lub proszek do przygotowania zawiesiny doustnej. Jest przeznaczony do przyjmowania przez usta. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, gdyż nie przyniesie to dodatkowej skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W razie wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
U dorosłych zaleca się przyjmowanie 100 mg preparatu 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Maksymalna dobowa dawka wynosi 200 mg.
Nie ustalono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.
U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby konieczne jest zmniejszenie dawki. Zazwyczaj lekarz zaleci inicjalnie 100 mg na dobę.
U osób starszych lub z łagodnymi zaburzeniami funkcji nerek zaleca się zachowanie ostrożności.
Sposób podawania:
Tabletki powlekane należy przyjmować doustnie popijając płynem (co najmniej pół szklanki płynu). Natomiast proszek do sporządzania zawiesiny doustnej: zawartość saszetki należy rozpuścić w 40-60 ml wody i natychmiast wypić.
Preparat można przyjmować z jedzeniem.
Czy można stosować Biofenac - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem! Bardzo istotne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom lekarza przyjmującego ten lek (zobacz ostrzeżenia zawarte w sekcji "Kiedy należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu?").
Stosowanie tego preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Nie należy stosować tego preparatu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Stosowanie preparatu w tych trymestrach ciąży, a także u kobiet planujących ciążę, jest dozwolone jedynie na wyraźne polecenie lekarza w sytuacjach, gdy po rozważeniu stosunku oczekiwanych korzyści dla matki do możliwego ryzyka dla płodu uzna on przyjmowanie preparatu za absolutnie konieczne (tylko krótkotrwałe przyjmowanie najmniejszej skutecznej dawki). Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. Nie należy stosować tego preparatu u kobiet karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poinformuj lekarza o wszystkich recently. lekach, również tych, które są wydawane bez recepty.
Aceklofenak może wpływać na aktywność izoenzymu 2C9 cytochromu P450, co może prowadzić do interakcji z innymi lekami, takimi jak fenytoina, simetydyna, tolbutamid, fenylobutazon, amiodaron, mikonazol i sulfafenazol.
Unikaj równoczesnego stosowania z:
- metotreksatem (w dużych dawkach)
- litem
- glikozydami nasercowymi, np. digoksyną
- kortykosteroidami lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny
- lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna
- lekami hamującymi agregację płytek krwi, takimi jak np. tyklopidyna
Bądź ostrożny (dawkę może wymagać dostosowanie) podczas jednoczesnego stosowania z:
- metotreksatem w małych dawkach
- cyklosporyną i takrolimusem
- innymi NLPZ, w tym salicylanami i steroidami
- lekami moczopędnymi i przeciwnadciśnieniowymi, w tym inhibitorami konwertazy angiotensyny, antagonistami angiotensyny
- lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas
- beta blokerami i innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi
- lekami przeciwcukrzycowymi i innymi lekami mogącymi powodować hipoglikemię
- zydowudyną
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Biofenac- tabletki powlekane?
Korzystając z Biofenacu, należy pamiętać o możliwych skutkach ubocznych, chociaż nie wystąpią one u każdego pacjenta. Mimo wszystko, korzyści płynące z leczenia zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody spowodowane przez działania niepożądane.
Typowe skutki uboczne dotyczą przewodu pokarmowego, a mogą obejmować: nudności, bóle brzucha, biegunkę, czy zwiększenie enzymów wątrobowych. Mogą również wystąpić: wzdęcia, zaparcia, wymioty, owrzodzenia, krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenie okrężnicy, choroby Leśniowskiego i Crohna, zapalenie wątroby czy trzustki. Dodatkowo mogą pojawić się inne dolegliwości, takie jak zawroty głowy, senność, drżenia, bóle głowy, zmiany w smaku czy zaburzenia widzenia.
Osoby stosujące Biofenac mogą doświadczyć także problemów z sercem, obrzęków, nadciśnienia, czy zaburzeń hematologicznych. Mogą wystąpić także reakcje alergiczne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, ciężkie reakcje skórne oraz ryzyko zawału serca lub udaru przy długotrwałym stosowaniu w dużych dawkach.
Warto pamiętać, że stosowanie NLPZ w czasie ospy wietrznej może prowadzić do poważnych działań niepożądanych.