- Co zawiera i jak działa Biomentin - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Biomentin - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Biomentin - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Biomentin- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Biomentin - tabletki powlekane
- Czy można stosować Biomentin - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Biomentin- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Biomentin - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym leku jest memantyna, substancja stosowana do leczenia choroby Alzheimera, która jest jedną z chorób neurodegeneracyjnych. Zaburzenia neurodegeneracyjne związane są z zaburzeniami w przekazywaniu sygnałów za pomocą glutaminianu, który aktywuje receptory NMDA. Memantyna działa jako antagonist receptorów NMDA, blokując ich aktywację przez glutaminian. Dzięki temu stosowanie memantyny u pacjentów z Alzheimera prowadzi do poprawy stanu ogólnego oraz funkcji poznawczych.
Memantyna po podaniu doustnym jest wchłaniana całkowicie z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 3-8 godzinach. Pokarm nie wpływa na wchłanianie memantyny, a 80% substancji pozostaje w krążeniu w niezmienionej postaci, głównie wydalana z moczem. W przypadku alkalizacji moczu, tempo wydalania memantyny może ulec znacznemu przyspieszeniu.
Kiedy stosować Biomentin - tabletki powlekane?
Produkt jest zalecany do stosowania przy chorobie Alzheimera w przypadku umiarkowanego lub ciężkiego stopnia zaawansowania.
Kiedy nie stosować preparatu Biomentin - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeśli istnieją sygnały do zastosowania produktu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Nie wolno używać produktu, jeśli masz alergię (nadwrażliwość) na którąkolwiek substancję w preparacie.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Biomentin- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Biomentin - tabletki powlekane
Preparat występuje w postaci tabletek powlekanych przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W sytuacji wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem doświadczonego lekarza specjalizującego się w chorobie Alzheimera. Rozpoczęcie terapii jest dopuszczalne jedynie przy stałym monitorowaniu przyjmowania leku przez pacjenta.
Dawkowanie dla dorosłych:
Należy stopniowo zwiększać dawkę zgodnie z zaleceniami lekarza, zgodnie z podanym schematem:
w 1. tygodniu 5 mg raz na dobę przez 7 dni; w 2. tygodniu 10 mg raz na dobę przez 7 dni; w 3. tygodniu 15 mg raz na dobę przez 7 dni; od 4. tygodnia 20 mg raz na dobę.
Zalecana dawka podtrzymująca to 20 mg na dobę, która jest jednocześnie dawką maksymalną.
Grupy pacjentów wymagające szczególnej uwagi:
U osób w podeszłym wieku lub z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie ma potrzeby zmiany dawki.
U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny 30-49 ml/min) zalecana dawka wynosi 10 mg na dobę; po co najmniej 1 tygodniu przy dobrej tolerancji, lekarz może zwiększyć dawkę do 20 mg na dobę; u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny 5-29 ml/min) zalecana dawka to 10 mg na dobę.
Nie zaleca się stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób poniżej 18. roku życia.
Sposób przyjmowania:
Tabletki należy przyjmować doustnie o stałej porze raz na dobę. Preparat można stosować niezależnie od posiłków. Okres trwania leczenia będzie ustalony przez lekarza. Pod warunkiem dobrej tolerancji terapii, lekarz będzie kontynuował leczenie tak długo, jak długo będzie obserwowane korzystne działanie preparatu.
Czy można stosować Biomentin - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży należy unikać jakichkolwiek leków bez konsultacji lekarskiej!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Należy poinformować lekarza o ciąży lub planach ciąży przed rozpoczęciem leczenia danym lekiem.
Nie zaleca się stosowania leku przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiedz lekarzowi o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty.
Memantyna może zwiększyć działanie leków takich jak:
• lewodopa i leki aktywujące receptory dopaminowe
• leki przeciwcholinergiczne (np. atropina, benzatropina, skopolamina, biperyden, orfenadryna, triheksyfenidyl).
Memantyna może zmniejszać działanie barbituranów i leków przeciwpsychotycznych (neuroleptyków); czasami może to prowadzić do zaostrzenia objawów psychotycznych.
Memantyna może wpływać na działanie leków relaksujących mięśnie szkieletowe, dantrolenu i baklofenu; może być konieczne dostosowanie dawki tych leków.
Nie należy stosować memantyny jednocześnie z następującymi lekami:
• amantadyna; może to prowadzić do zwiększenia działań niepożądanych i wystąpienia psychozy farmakotoksycznej;
• ketamina
• dekstrometorfan
• fenytoina.
Leki wydalane z moczem za pośrednictwem kationowych transporterów, takie jak cymetydyna, ranitydyna, prokainamid, chinidyna, chinina, nikotyna, mogą wchodzić w interakcje z memantyną, co może prowadzić do zwiększenia stężenia tych leków we krwi.
Memantyna może zmniejszać stężenie hydrochlorotiazydu (również w przypadku preparatów zawierających hydrochlorotiazyd.
U osób przyjmujących jednocześnie memantynę i doustne leki przeciwzakrzepowe, należy monitorować czas protrombinowy lub wartości INR, aby kontrolować krzepliwość krwi.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Biomentin- tabletki powlekane?
Biomentin, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie występują one u wszystkich pacjentów. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Do częstych skutków ubocznych Biomentinu należą: zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia równowagi, senność, nadciśnienie tętnicze, duszność, zaparcia oraz zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.
Wśród skutków ubocznych, które występują mniej często, można wymienić: dezorientację, omamy (głównie u pacjentów z zaawansowaną chorobą Alzheimera), nieprawidłowy chód, zmęczenie, niewydolność serca, zakrzepicę/zatorowość żylną, wymioty, zapalenie wątroby, zakażenia grzybicze oraz reakcje alergiczne.
Bardzo rzadko obserwuje się napady drgawkowe.
Ponadto istnieją potencjalne skutki uboczne, których częstość występowania nie została określona, takie jak: reakcje psychotyczne, zapalenie trzustki. Istnieje również możliwość wystąpienia depresji, myśli samobójczych oraz prób samobójczych, które mogą być związane z przebiegiem choroby Alzheimera i mogą pojawić się podczas przyjmowania memantyny.