- Co zawiera i jak działa Zahron - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Zahron - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Zahron - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zahron- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Zahron - tabletki powlekane
- Czy można stosować Zahron - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zahron- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Zahron - tabletki powlekane?
Lek zawiera substancję czynną znaną jako rozuwastatyna, należącą do grupy statyn. Statyny są stosowane w celu obniżenia poziomu lipidów, zwłaszcza cholesterolu we krwi. Wysokie stężenie lipidów, zwłaszcza frakcji cholesterolu LDL, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Statyny działają poprzez hamowanie enzymu kluczowego dla syntezy cholesterolu w wątrobie, co prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Są one stosowane zarówno w leczeniu hipercholesterolemii, jak i w profilaktyce u osób z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zmniejszając ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych incydentów sercowo-naczyniowych.
Kiedy stosować Zahron - tabletki powlekane?
Preparat jest wskazany do leczenia hipercholesterolemii pierwotnej (typu IIa, w tym rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej) u dorosłych, młodzieży i dzieci po 6. roku życia lub dyslipidemii mieszanej (typu IIb), zachowując dietę, gdy inne metody leczenia niefarmakologicznego (np. ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie masy ciała) okazały się nieskuteczne;
w przypadku rodzinnej hipercholesterolemii homozygotycznej w połączeniu z dietą i innymi metodami leczenia lub gdy inne metody leczenia są niewystarczające;
oraz w prewencji zdarzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego u chorych z wysokim ryzykiem wystąpienia pierwszego zdarzenia sercowo-naczyniowego, jako uzupełnienie leczenia zmniejszającego pozostałe czynniki ryzyka.
Kiedy nie stosować preparatu Zahron - tabletki powlekane?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zahron- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Zahron - tabletki powlekane
Czy można stosować Zahron - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy stosować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Niezwykle istotne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisuje ten lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.
Kobiety w wieku rozrodczym, które stosują ten preparat, powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem w sprawie zastosowania skutecznej metody antykoncepcji podczas leczenia.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ w trakcie ciąży należy natychmiast przerwać leczenie.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zahron- tabletki powlekane?
Zahron, podobnie jak inne leki, może powodować efekty uboczne, chociaż nie każdy pacjent je odczuje. Trzeba pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z możliwych działań niepożądanych.
Większość efektów ubocznych po zażyciu leku jest łagodna i przejściowa. Do częstych działań niepożądanych należą: problemy żołądkowo-jelitowe (np. zaparcia, nudności, bóle brzucha), bóle głowy, zawroty głowy, bóle mięśni, osłabienie, cukrzyca (szczególnie u osób z grupą ryzyka). Mniej powszechne są: świąd, zaczerwienienie, wysypka, pokrzywka. Rzadziej mogą wystąpić: małopłytkowość, miopatia, zapalenie mięśni, rabdomioliza z lub bez niewydolności nerek, zerwanie mięśnia, reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy, zapalenie trzustki, zwiększenie enzymów wątrobowych, wzrost aktywności kinazy kreatynowej. Bardzo rzadko mogą wystąpić: problemy z pamięcią, polineuropatie, żółtaczka, zapalenie wątroby, krwiomocz, bóle stawów, ginekomastia.
Mogą również pojawić się inne, niestatystycznie określone działań niepożądanych: białkomocz, depresja, neuropatia obwodowa, zaburzenia snu, duszność, kaszel, biegunka, poważne reakcje skórne, bóle stawów, choroby ścięgien, immunozależna miopatia martwicza, obrzęki, zapalenie płuc.
Typ i częstotliwość działań niepożądanych u dzieci i młodzieży są podobne do dorosłych, chociaż niektóre z nich mogą występować częściej.