Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Claritine Duo

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Claritine Duo
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Claritine Duo - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Preparat złożony zawiera dwie substancje aktywne: loratadynę oraz pseudoefedrynę. Loratadyna ma działanie przeciwhistaminowe, blokując receptory H1 i hamując obwodowe działanie histaminy. Pseudoefedryna działa sympatykomimetycznie, obkurczając naczynia krwionośne i zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa.Loratadyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, podlegając metabolizmowi pierwszego przejścia. Jej główny metabolit, desloratadyna, jest aktywny farmakologicznie. Stężenie maksymalne loratadyny w osoczu osiągane jest po około 60-90 minutach od przyjęcia. Desloratadyna pojawia się po 90-220 minutach. Pokarm nie wpływa na efekt kliniczny. Loratadyna jest wydalana z moczem i kałem głównie w postaci metabolitów.Pseudoefedryna również wchłania się dobrze i szybko z przewodu pokarmowego. Działanie zaczyna się po około 30 minutach i utrzymuje się przez 4-6 godzin po przyjęciu dawki 60 mg. Przenika przez barierę krew-mózg, łożysko oraz do mleka matki. Jest wydalana głównie z moczem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Claritine Duo - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Specyfikacja jest zalecana do leczenia objawowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa z zaczerwienieniem.

Kiedy nie stosować preparatu Claritine Duo - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować preparatu, gdy istnieje uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu lub na efedrynę i inne sympatykomimetyki.

Przeciwwskazania do stosowania preparatu to:

• jaskra z wąskim kątem przesączania

• zatrzymanie moczu

• choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak: ciężkie nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, tachyarytmia

• nadczynność tarczycy

• zaburzenia czynności nerek

• zaburzenia czynności wątroby

• udar krwotoczny w wywiadzie lub czynniki ryzyka udaru krwotocznego; w tym obejmujące stosowanie pseudoefedryny w skojarzeniu z innymi lekami zwężającymi naczynia krwionośne (takimi jak: bromokryptyna, pergolid, lizuryd, kabergolina, ergotamina, dihydroergotamina) lub lekami zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej nosa, podawanymi doustnie lub donosowo (takimi jak: fenylopropanolamina, fenylefryna, efedryna)

a także:

• stosowanie równolegle lub w ciągu ostatnich 2 tygodni leków z grupy inhibitorów MAO.

Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu w przypadku: trudności z połykaniem, zwężenia górnego odcinka przewodu pokarmowego, nieprawidłowej perystaltyki przełyku.

Nie stosować u dzieci do ukończenia 12. roku życia.

Nie stosować u osób po ukończeniu 60. roku życia.

Nie stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Claritine Duo- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.Należy być ostrożnym i nie przekraczać zalecanych dawek, ani też nie stosować preparatu dłużej, niż jest to zalecane.W przypadku wystąpienia objawów jak nadciśnienie tętnicze, tachykardia, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, nudności czy objawy neurologiczne (takie jak ból głowy) należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.Pseudoefedryna zawarta w preparacie jest lekiem sympatykomimetycznym, który może powodować pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, drgawki oraz niewydolność sercowo-naczyniową. Ryzyko wystąpienia tych działań jest większe u dzieci, osób starszych oraz przy przedawkowaniu.Warto zachować ostrożność u osób stosujących glikozydy naparstnicy, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, zawał serca w wywiadzie, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, skurcz oskrzeli, zwiększone ciśnienie śródgałkowe, jaskrę, rozrost gruczołu krokowego czy z utrudnionym opróżnianiem pęcherza moczowego.Zaleca się również ostrożność u osób przyjmujących inne leki sympatykomimetyczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwnadciśnieniowe czy inne leki przeciwhistaminowe. W przypadku migreny, stosowania alkaloidów sporyszu czy z chorobą wrzodową żołądka również warto być ostrożnym.Długotrwałe stosowanie pseudoefedryny może prowadzić do rozwoju tolerancji oraz zwiększyć ryzyko przedawkowania. Nagłe odstawienie substancji może wywołać depresję.Mogą pojawić się poważne reakcje skórne, takie jak ostra uogólniona osutka krostkowa. Preparat może również powodować niedokrwienne zapalenie jelita grubego oraz wpływać na wyniki testów antydopingowych.Niektóre składniki preparatu mogą mieć wpływ na wyniki alergicznych testów skórnych. Przed planowanym wykonaniem takich testów zaleca się przerwanie stosowania preparatu na około 48 godzin.Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny być ostrożne, gdyż preparat może powodować senność i inne działania niepożądane, które mogą upośledzać zdolności psychofizyczne i zdolność prowadzenia pojazdów.

Dawkowanie preparatu Claritine Duo - tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Produkt występuje w postaci tabletek przeznaczonych do zażywania doustnego. Zachowaj ostrożność i nie przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zaleca się przyjmowanie 1 tabletki co 12 godzin.

Tabletkę należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Nie należy jej rozgryzać, przełamywać ani kruszyć. Produkt można stosować niezależnie od posiłków.

Leczenie należy stosować przez możliwie najkrótszy okres czasu. Nie kontynuuj przyjmowania preparatu po ustąpieniu objawów, nie powinno to trwać dłużej niż 10 dni.

Po zauważalnym zmniejszeniu objawów przekrwienia błony śluzowej nosa, można kontynuować leczenie preparatem zawierającym jedynie lek przeciwhistaminowy.

Nie zaleca się stosować preparatu u dzieci poniżej 12. roku życia oraz u osób dorosłych powyżej 60. roku życia.

Preparatu nie powinno się stosować u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Czy można stosować Claritine Duo - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj swojego lekarza o swojej sytuacji.

Należy unikać stosowania preparatów w trakcie ciąży oraz laktacji.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Loratadyna nie wpływa na działanie alkoholu, ale należy unikać spożywania alkoholu podczas przyjmowania leku. Preparat może wpłynąć na wyniki testów skórnych na alergie. Nie zaleca się stosowania leku, jeśli przyjmowane są jednocześnie leki z grupy inhibitorów MAO lub były one przyjmowane w ciągu ostatnich 2 tygodni. Pseudoefedryna zawarta w preparacie, gdy jest stosowana jednocześnie z inhibitorami MAO (oraz przez 14 dni po ich odstawieniu), może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi i wystąpienia stanu zwanego przełomem nadciśnieniowym, który może być zagrożeniem dla życia. Pseudoefedryna może osłabić działanie leków obniżających ciśnienie krwi oraz leków działających na układ współczulny. Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z pewnymi lekami zwężającymi naczynia krwionośne, ze względu na ryzyko skurczu naczyń krwionośnych i wzrostu ciśnienia krwi. Leki zobojętniające sok żołądkowy oraz inhibitory pompy protonowej mogą zwiększyć wchłanianie pseudoefedryny, podczas gdy kaolin może je zmniejszyć.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Claritine Duo- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Claritine Duo, jak każdy inny lek, może wywoływać różne działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Do częstych skutków ubocznych tego leku należą bezsenność. Natomiast możliwe są także senność, nerwowość, niepokój, pobudzenie, depresja, drżenie, zwiększona potliwość, uderzenia gorąca, zawroty głowy, szumy uszne, zwiększone łzawienie, zaburzenia smaku, brak łaknienia, tachykardia, uczucie kołatania serca, krwawienie z nosa, zapalenie gardła, suchość błony śluzowej jamy ustnej, pragnienie, zaparcia, nudności, świąd, zaburzenia oddawania moczu, uczucie zmęczenia oraz bóle głowy. Natomiast do rzadkich skutków ubocznych związanych z Claritine Duo należą m.in. drgawki, zawroty głowy spowodowane zaburzeniami błędnika, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, kaszel, skurcz oskrzeli, niedokrwiste zapalenie jelita grubego, problemy z funkcjonowaniem wątroby, zatrzymanie moczu, przybieranie na wadze, łysienie oraz reakcje alergiczne (takie jak wysypka, pokrzywka czy ciężkie reakcje anafilaktyczne, które mogą próbować życie). Dodatkowo mogą wystąpić inne działania niepożądane, których częstość nie została określona, np. ciężkie reakcje skórne, takie jak ostra uogólniona wysypka krostkowa.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł