Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tramal Cena

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Tramal Cena
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tramal retard - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Tramadol jest potężnym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, który głównie działa na receptory µ. Siła działania tramadolu jest określana jako 1/6 do 1/10 siły morfiny. Oprócz tego, tramadol wpływa na komunikację między komórkami nerwowymi zależnymi od noradrenaliny i serotoniny poprzez hamowanie procesu wychwytu zwrotnego noradrenaliny, co wydłuża czas jej działania w synapsie. Lek zwiększa również uwalnianie serotoniny z komórki przed synapsą. Tramadol nie hamuje czynności układu oddechowego ani nie zaburza motoryki przewodu pokarmowego, ma tylko niewielki wpływ na układ krążenia.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tramal retard - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Lek ten jest zalecany do stosowania w terapii bólu o stopniu od umiarkowanego do silnego.

Kiedy nie stosować preparatu Tramal retard - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze można go stosować. Należy unikać jego stosowania w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub inne opioidowe leki przeciwbólowe. Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również: ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi w tym opioidami lub lekami psychotropowymi, padaczka nie poddająca się leczeniu, równoczesne stosowanie leków inhibitorów MAO (tramadolu nie powinno się stosować podczas i 14 dni po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO) oraz leczenie uzależnienia od opioidów.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tramal retard- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niektóre sytuacje mogą uniemożliwić stosowanie preparatu lub sugerować konieczność zmiany dawki. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonanie określonych badań kontrolnych.

Preparat powinien być ostrożnie stosowany u osób:
· uzależnionych od opioidów
· po urazie głowy
· w stanie wstrząsu
· z zaburzeniami świadomości nieznanej etiologii
· z zaburzeniami oddychania lub dysfunkcją ośrodka oddechowego
· z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym
· mających zwiększoną wrażliwość na opioidy
· z upośledzoną czynnością ośrodka oddechowego, jednocześnie przyjmujących leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy, zwłaszcza w przypadku konieczności zastosowania większej niż zalecanej dawki tramadolu

U pacjentów leczonych tramadolem opisano przypadki drgawek, szczególnie u osób przyjmujących wysokie dawki (powyżej 400 mg na dobę) lub stosujących jednocześnie leki obniżające próg drgawkowy. Osoby z anamnezą padaczki lub predyspozycją do drgawek mózgowych mogą być leczone tym preparatem jedynie po decyzji lekarza o absolutnej konieczności takiego postępowania.

Stosowanie tramadolu może prowadzić do uzależnienia (silne pragnienie regularnego zażywania substancji) i tolerancji (konieczność zwiększania dawki leku w celu uzyskania tego samego efektu). Należy zachować ostrożność i w przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Osoby podatne na nadużywanie leków lub uzależnienia powinny być krótkotrwałe traktowane pod ścisłą kontrolą lekarską.

Tramadol nie powinien być stosowany jako terapia zastępcza dla osób uzależnionych od opioidów.

Dodatkowe informacje dotyczące składników preparatu:
Produkt zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u osób z rzadką dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Czy ten produkt wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Opioidowe leki przeciwbólowe mogą zmniejszać zdolności psychiczne i/lub fizyczne wymagane do wykonywania potencjalnie niebezpiecznych czynności (np. prowadzenie pojazdów czy obsługiwania maszyn). W trakcie stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Dawkowanie preparatu Tramal retard - tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Preparat występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ nieprzestrzeganie ich może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zaleca się początkowo przyjmowanie 50–100 mg 2 razy na dobę, co 12 godzin. W razie konieczności lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 150–200 mg 2 razy na dobę (maksymalnie do 400 mg na dobę).
W przypadku bólów nowotworowych i pooperacyjnych może zajść potrzeba zwiększenia dawki dobowej. U osób po 75. roku życia oraz u osób z umiarkowaną niewydolnością nerek lub wątroby lekarz zazwyczaj zaleca odpowiednie wydłużenie odstępów między dawkami.

Czy można stosować Tramal retard - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży nie powinno się stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić wszelkie potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Z uwagi na brak danych, nie zaleca się stosowania leku w ciąży.
Podczas długotrwałego stosowania leku nie powinno się karmić piersią, jednak nie ma konieczności przerywania karmienia z powodu jednorazowego podania tramadolu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach, w tym o tych dostępnych bez recepty.Nie należy łączyć tramadolu z inhibitorami MAO, ponieważ może to prowadzić do niepożądanych reakcji. Tramadol może mieć interakcje z różnymi innymi lekami, dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na zalecenia lekarza.Karbamazepina może zmniejszyć skuteczność tramadolu, dlatego należy zachować ostrożność przy ich równoczesnym stosowaniu. Podobnie, stosowanie tramadolu razem z innymi lekami, które wpływają na te same receptory, może osłabić jego działanie.Należy być szczególnie ostrożnym przy stosowaniu tramadolu jednocześnie z innymi lekami, takimi jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, pochodne kumaryny, leki metabolizowane przez izoenzym CYP3A4 oraz ondansetron.W trakcie leczenia tramadolem należy unikać spożywania alkoholu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tramal retard- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Jak każdy lek, również Tramal retard może wywołać skutki uboczne, jednak nie będą one występować u wszystkich pacjentów używających ten preparat. Pamiętaj, że korzyści z terapii lekiem zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem skutków ubocznych.
Po zażyciu tramadolu mogą wystąpić różne zaburzenia psychiczne, zmienne pod względem intensywności i objawów, zależne od osobowości pacjenta i czasu trwania leczenia. Mogą to być wahania nastroju (najczęściej pobudzenie, czasem uczucie przygnębienia), zmiany w aktywności (najczęściej zmniejszenie, czasem zwiększenie) oraz zmiany w zdolności do odczuwania i rozpoznawania (na przykład podejmowania decyzji, zaburzenia percepcji). Lek może prowadzić do uzależnienia.

Bardzo często mogą wystąpić: zawroty głowy, nudności.
Często mogą wystąpić: bóle głowy, senność, wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej, pocenie się, uczucie zmęczenia.
Niezbyt często mogą wystąpić: zaburzenia funkcjonowania układu krążenia (tachykardia – przyspieszenie rytmu serca, niskie ciśnienie krwi przy zmianie pozycji ciała), zwłaszcza podczas podawania domięśniowego leku, oraz u pacjentów po wysiłku fizycznym, nudności, podrażnienie żołądka i jelit (uczucie ciśnienia w żołądku, wzdęcia), biegunka, reakcje skórne.
Rzadko mogą wystąpić: spowolnienie rytmu serca, zwiększenie ciśnienia krwi, zmiany w apetycie, mrowienie, drżenia, zahamowanie oddychania, napady drgawkowe, mimowolne skurcze mięśni, zaburzenia równowagi, utrata przytomności, halucynacje, dezorientacja, trudności ze snem, niepokój, koszmary senne, problemy z widzeniem, duszność, osłabienie mięśni, zaburzenia mikcji (trudności z oddawaniem moczu, objawy dysurii, zatrzymanie moczu), reakcje alergiczne (na przykład duszność, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy), reakcje anafilaktyczne, objawy odstawienia (pobudzenie, niepokój, nerwowość, bezsenność, nadmierne ruchy, drżenia, objawy żołądkowo-jelitowe, a także, rzadziej: ataki paniki, nasilony niepokój, halucynacje, mrowienie, szumy w uszach oraz nietypowe zaburzenia centralnego układu nerwowego, takie jak splątanie, derealizacja, depersonalizacja, paranoja).
W dodatku, z nieokreśloną częstości mogą wystąpić: problemy z mową, rozszerzone źrenice.
W kilku przypadkach zaobserwowano wzrost aktywności enzymów wątrobowych po krótkotrwałym stosowaniu tramadolu.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł