- Co zawiera i jak działa Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane
- Czy można stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?
Lek zawiera substancję czynną - klindamycynę, która jest antybiotykiem z grupy linkozamidów, półsyntetyczną pochodną naturalnego antybiotyku - linkomycyny. Mechanizm działania klindamycyny polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, co uniemożliwia wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Klindamycyna jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, głównie bakteriostatycznym, choć może działać bakteriobójczo w pewnych warunkach.
Podawana doustnie klindamycyna jest dobrze wchłaniana i szybko przenika do tkanek, w tym do kości, słabo jednak przedostaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego. Jest skuteczna w leczeniu zakażeń u osób uczulonych na penicylinę.
Kiedy stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?
Preparat jest skuteczny w leczeniu infekcji bakteryjnych spowodowanych przez szczepy wrażliwe na klindamycynę, takie jak:
- infekcje kości i stawów
- infekcje ucha, nosa i gardła
- infekcje zębów i zapalenie kości szczęki i żuchwy
- infekcje dolnych dróg oddechowych
- infekcje jamy brzusznej
- infekcje miednicy i żeńskich narządów płciowych
- infekcje skóry i tkanek miękkich
- płonica.
W przypadku poważnych infekcji zaleca się stosowanie preparatu w postaci dożylnej.
Kiedy nie stosować preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeśli są wskazania do używania produktu, czasem nie jest możliwe jego użycie. Nie jesteś w stanie stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek z jego składników lub na linkomycynę.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie odpowiednich badań kontrolnych. Należy być ostrożnym u osób: - z chorobami wątroby - z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (takimi jak miastenia, choroba Parkinsona) - po przebytych chorobach układu pokarmowego (np. po zapaleniu jelita grubego). Przy długotrwałym stosowaniu leku (ponad 3 tygodnie) zaleca się regularne monitorowanie morfologii krwi oraz funkcji nerek i wątroby.
Leczenie tym lekiem może zwiększać ryzyko ostrego uszkodzenia nerek, w tym ostrej niewydolności nerek. Dlatego u pacjentów z niewydolnością nerek oraz przyjmujących inne leki nefrotoksyczne zalecana jest regularna kontrola funkcji nerek. Stosowanie antybiotyków, szczególnie długotrwałe, może prowadzić do rozwoju opornych na leczenie bakterii i grzybów. W trakcie leczenia należy zwracać uwagę na objawy nowych zakażeń (zwłaszcza skóry i błon śluzowych). W przypadku wystąpienia nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Leczenie klindamycyną może być związane z wystąpieniem rzekomobłoniastego zapalenia jelit, które może mieć poważny przebieg. W przypadku biegunki w trakcie lub po zakończeniu leczenia tym lekiem należy skonsultować się z lekarzem.
Objawy rzekomobłoniastego zapalenia jelit mogą być bardzo ciężkie i zagrażające życiu, dlatego wymagają pilnej interwencji medycznej. Należy unikać stosowania tego leku u pacjentów uczulonych na penicylinę, gdyż mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne, w tym zagrożenie życia. W przypadku wystąpienia takich reakcji konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Lek słabo przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego i nie jest skuteczny w leczeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Antybiotyki nie mają działania na wirusowe infekcje dróg oddechowych.
Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Brak danych potwierdzających wpływ tego leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane
Preparat tabletek powlekanych należy stosować doustnie, zgodnie ze wskazaniami lekarza, bez przekraczania zaleconych dawek. Dorośli i młodzież powinni przyjmować 600-1800 mg na dobę w 3-4 dawkach, natomiast dzieci powyżej 5. roku życia 8-25 mg/kg masy ciała na dobę, również w 3-4 dawkach.
Należy unikać stosowania preparatu u małych dzieci, które mogą mieć problemy z połknięciem tabletek. W przypadku chorób wątroby lub nerek konieczne może być dostosowanie dawkowania, a więc należy monitorować stężenie leku we krwi oraz skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając dużą ilością płynu, niezależnie od posiłków. Czas trwania leczenia zostanie określony przez lekarza.
Czy można stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie używaj żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Bardzo istotne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach.
Preparatu nie powinno się stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne i uzna, że potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla dziecka. Tylko lekarz może dokonać oceny korzyści i ryzyka w Twoim przypadku.
Klindamycyna przenika do mleka matek karmiących piersią. Istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych klindamycyny u noworodka (np. nadwrażliwość, biegunka, infekcje grzybicze i inne).
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Nie stosuj preparatu jednocześnie z antybiotykami z grupy makrolidów (np. erytromycyną). Erytromycyna i inne antybiotyki z grupy makrolidów mogą osłabić działanie klindamycyny, zmniejszając jej skuteczność.
Drobnoustroje odporne na klindamycynę są również odporne na linkomycynę (tzw. oporność krzyżowa).
Klindamycyna może nasilać działanie leków blokujących połączenia nerwowo-mięśniowe, w tym leków zwiotczających, takich jak tubokuraryna czy halogenki pankuronium. Mogą one prowadzić do nieprzewidywalnych oraz potencjalnie groźnych powikłań podczas operacji.
U pacjentów przyjmujących leki z grupy antagonistów witaminy K (np. warfarynę, acenokumarol, fluindion) i jednocześnie stosujących klindamycynę mogą wystąpić krwawienia. Należy regularnie monitorować parametry krzepnięcia krwi.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, również Clindamycin-MIP 300, -600 może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów występują one podczas stosowania tego preparatu. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj są większe niż potencjalne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Nietypowo: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zapalenie przełyku, owrzodzenie przełyku, zapalenie jamy ustnej, zapalenie języka.
Rzadko: krótkotrwała neutropenia/leukopenia/granulocytopatia (zmniejszenie liczby granulocytów, leukocytów, granulocytów), eozynofilia, małopłytkowość, zaburzenia przewodzenia nerwowo-mięśniowego, niewielkie wzrosty enzymów wątrobowych, wysypka, swędzenie, pokrzywka.
Bardzo rzadko: zaburzenia smaku i węchu, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, żółtaczka cholestatyczna, krótkotrwałe zapalenie wątroby, zapalenie wielostawowe, zapalenie pochwy, gorączka polekowa, obrzęk naczynioruchowy (mogący powodować obrzęk ust, języka, gardła, krtani utrudniający oddychanie), reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, ciężkie reakcje skórne, takie jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, toksyczne złuszczające zapalenie skóry, martwica toksyczna rozpływna naskórka.
Z nieokreśloną częstością: ostre uszkodzenie nerek.