Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Concerta

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Concerta
15.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Concerta - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

- Element kompleksowego programu terapeutycznego dla dzieci w wieku powyżej 6 lat i osób dorosłych w przypadku nieskuteczności innych metod leczenia. Diagnoza ADHD powinna być zgodna z aktualnymi kryteriami DSM lub wytycznymi ICD, oparta na kompleksowym wywiadzie i szczegółowym badaniu, a nie tylko na kilku objawach. Leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą doświadczonego lekarza specjalizującego się w ADHD. Dawkowanie: pierwsza dawka raz dziennie rano, przed śniadaniem, tabletki należy połykać w całości. U dorosłych zaleca się konsultację kardiologiczną przed rozpoczęciem leczenia w celu oceny pracy serca i naczyń krwionośnych. Dawkę początkową można stopniowo zwiększać co około 7 dni aż do maksymalnych dawek: 54 mg/d u dzieci i 72 mg/d u dorosłych. Podczas terapii istotne jest monitorowanie postępów pacjenta, stanu psychicznego oraz pracy serca i naczyń krwionośnych, kontrolując ciśnienie tętnicze i rytm serca po każdej zmianie dawki, a następnie co najmniej co 6 miesięcy. Przerwać leczenie w przypadku braku poprawy po miesiącu. Należy obserwować pacjenta pod kątem nasilenia objawów ADHD, nowych zaburzeń psychicznych i działań niepożądanych. Leczenie nie powinno być kontynuowane bezterminowo, można je przerwać w okresie dojrzewania lub po jego zakończeniu. Należy regularnie przerywać terapię (najlepiej raz w roku, szczególnie u dzieci podczas wakacji) i oceniać stan pacjenta. Poprawa może być utrzymana nawet po zaprzestaniu stosowania leku. Brak danych dotyczących stosowania leku u osób z chorobami nerek lub wątroby.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Concerta - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Produkt Concerta jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku 6 lat i starszych jako element kompleksowego programu leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) w sytuacjach, gdy inne metody terapeutyczne okazują się nieskuteczne. Leczenie powinno być nadzorowane przez doświadczonego lekarza specjalizującego się w zaburzeniach zachowania u dzieci. Diagnoza powinna być oparta na kryteriach DSM lub ICD oraz na dogłębnym wywiadzie i kompleksowym badaniu. Rozpoznanie nie powinno opierać się jedynie na pojedynczych objawach.
Etiologia ADHD nie jest jednoznacznie określona, a diagnozę trzeba postawić stosując różnorodne kryteria diagnostyczne, takie jak badania medyczne, psychologiczne, edukacyjne i społeczne.
Typowy kompleksowy program leczenia zwykle obejmuje terapię psychologiczną, edukacyjną, społeczną oraz farmakoterapię. Jego celem jest stabilizacja dzieci cierpiących na zaburzenia zachowania, charakteryzujących się m.in. trudnością w długotrwałym skupianiu uwagi, emocjonalną niestabilnością, impulsywnością, nadmierną aktywnością, niewielkimi objawami neurologicznymi i nieprawidłowościami w EEG. Zdolność uczenia się może być zaburzona.
Stosowanie leku Concerta nie jest zalecane u wszystkich dzieci z ADHD, a decyzję o jego podaniu trzeba podjąć po dokładnej ocenie stopnia ciężkości i długotrwałości objawów w stosunku do wieku dziecka.
Odpowiednie działania edukacyjne są kluczowe, często konieczna jest także interwencja psychospołeczna. Jeśli te metody terapeutyczne okazują się nieskuteczne, wówczas można zastosować leki stymulujące po dokładnej ocenie objawów u dziecka. Metylofenidat należy stosować zgodnie z zarejestrowanymi wskazaniami oraz z wytycznymi dotyczącymi diagnozy i przepisywania leków.

Kiedy nie stosować preparatu Concerta - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, jaskra, guz chromochłonny nadnerczy, stosowanie niewybiórczych i nieodwracalnych inhibitorów MAO równolegle lub w ciągu ostatnich 14 dni, nadczynność tarczycy, tyreotoksykoza, występowanie w przeszłości zaburzeń układu sercowo-naczyniowego (ciężkie nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zarostowa choroba tętnic, choroba niedokrwienna serca, znaczące zaburzenia hemodynamiczne w przebiegu wrodzonej wady serca, kardiomiopatie, zawał serca, potencjalnie zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności kanałów jonowych), występowanie w przeszłości zaburzeń naczyń mózgowych, tętniaka mózgu, nieprawidłowości naczyniowych, w tym zapalenia naczyń i udaru, występowanie obecnie lub w przeszłości ciężkiej lub epizodycznej choroby afektywnej dwubiegunowej, która nie była dobrze kontrolowana, ciężkiej depresji, anoreksji i/lub zaburzeń odżywiania, skłonności samobójczych, objawów psychotycznych, ciężkich zaburzeń nastroju, manii, schizofrenii albo zaburzeń psychopatycznych i/lub osobowości z pogranicza. Nie stosować u dzieci w wieku <6 lat ani u osób w podeszłym wieku.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł