Co zawiera i jak działa Dostinex - tabletki?
Hamowanie produkcji mleka bezpośrednio po porodzie. Podaje się 1 mg pierwszego dnia po porodzie.
Przerwanie laktacji. Stosuje się 0,25 mg co 12 godzin przez 2 dni.
Zaburzenia związane z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny (np. zaburzenia miesiączkowania, brak jajeczkowania, wyciek mleka), gruczolak przysadki, idiopatyczna hiperprolaktynemia, zespół pustego siodła tureckiego. Początkowo podaje się 0,5 mg na tydzień, zazwyczaj 1 raz na tydzień lub w dwóch dawkach podzielonych (co 3-4 dni). Następnie dawkę należy ustalić indywidualnie, stopniowo zwiększając tygodniową dawkę (o 0,5 mg na tydzień co miesiąc), aż do uzyskania efektu terapeutycznego; zazwyczaj stosuje się dawki od 0,25 do 2 mg na tydzień, ale stosowano nawet dawki do 4,5 mg na tydzień. Dawkę powyżej 1 mg na tydzień zaleca się podzielić na 2 lub więcej porcji. Normalizacja poziomu prolaktyny zazwyczaj występuje w ciągu 2-4 tygodni. Po ustaleniu dawki terapeutycznej kontroluje się stężenie prolaktyny w surowicy raz na miesiąc. Zazwyczaj po zakończeniu leczenia obserwuje się powrót hiperprolaktynemii, jednak u niektórych pacjentów obserwuje się trwałe zmniejszenie poziomu prolaktyny przez wiele miesięcy. U większości kobiet cykle owulacyjne powracają po zaprzestaniu stosowania leku przez co najmniej 6 miesięcy.
Kiedy nie stosować preparatu Dostinex - tabletki?
Jeśli w przeszłości stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub alkaloidy sporyszu, zwłóknienie płuca, osierdzia i przestrzeni pozaotrzewnowej, lub jeśli przed rozpoczęciem leczenia stwierdzono udokumentowane wady zastawek serca uwidocznione w echokardiografii, należy zachować ostrożność przy długotrwałym leczeniu.
Dawkowanie preparatu Dostinex - tabletki
Podawaj lek doustnie, najlepiej w trakcie posiłków; tabletki można podzielić na pół. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych u pacjentów nietolerujących leków dopaminergicznych, zaleca się rozpoczęcie leczenia od mniejszej dawki leku (np. 0,25 mg/tydzień) i stopniowe zwiększanie jej aż do osiągnięcia dawki terapeutycznej. W przypadku utrzymywania się uporczywych lub poważnych skutków ubocznych, można tymczasowo zmniejszyć dawkę, a następnie stopniowo zwiększyć ją do poziomu terapeutycznego.