- Co zawiera i jak działa Zyrtec - krople doustne, roztwór?
- Kiedy stosować Zyrtec - krople doustne, roztwór?
- Kiedy nie stosować preparatu Zyrtec - krople doustne, roztwór?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zyrtec- krople doustne, roztwór?
- Dawkowanie preparatu Zyrtec - krople doustne, roztwór
- Czy można stosować Zyrtec - krople doustne, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zyrtec- krople doustne, roztwór?
Co zawiera i jak działa Zyrtec - krople doustne, roztwór?
Składnikiem aktywnym tego preparatu jest cetyryzyna. Cetyryzyna działa przeciwhistaminowo, selektywnie na receptory histaminowe typu 1 (H1). Jest to lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, który blokuje receptory H1 na obwodzie i hamuje działanie histaminy. Zapobiega on też reakcjom alergicznym, takim jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk oraz świąd błon śluzowych.
Po podaniu doustnym cetyryzyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 30-90 minutach. Około 2/3 dawki jest wydalane z moczem w niezmienionej postaci.
Kiedy stosować Zyrtec - krople doustne, roztwór?
Specyfikacja zalecana jest dla dorosłych oraz dzieci powyżej drugiego roku życia:
• redukcji symptomów związanych z oczami i nosem w przypadku przewlekłego lub sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa
• redukcji symptomów idiopatycznej pokrzywki.
Kiedy nie stosować preparatu Zyrtec - krople doustne, roztwór?
Informujemy, że nawet w przypadku wskazań do zastosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników, hydroksyzynę lub pochodne piperazyny.
Nie zaleca się stosowania preparatu w przypadku zaawansowanej niewydolności nerek (eGFR poniżej 15 ml/min).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zyrtec- krople doustne, roztwór?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeszkodą do stosowania lub powodem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie określonych badań kontrolnych.
Trzeba zachować ostrożność, gdy lek jest stosowany:
- u pacjentów z czynnikami ryzyka zatrzymania moczu (np. uszkodzony kręgosłup, rozrost gruczołu krokowego); cetyryzyna może zwiększyć ryzyko zatrzymania moczu
- u pacjentów z padaczką lub podwyższonym ryzykiem wystąpienia napadów.
Leczenie lekiem należy przerwać na około 3 dni przed planowanymi testami alergicznymi skórnymi.
Po przerwaniu leczenia może pojawić się swędzenie i pokrzywka, czasami o znacznym nasileniu, co może wymagać wznowienia stosowania leku. Po wznowieniu leczenia objawy powinny ustąpić.
Nie zidentyfikowano istotnych interakcji klinicznych między alkoholem a cetyryzyną stosowaną w zalecanych dawkach, ale zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli cetyryzyna jest stosowana jednocześnie z alkoholem.
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 2. roku życia.
Preparat zawiera parahydroksybenzoan metylu i parahydroksybenzoan propylu, które mogą wywoływać reakcje alergiczne (także opóźnione).
Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Osoby kierujące pojazdami mechanicznymi powinny zachować ostrożność i sprawdzić, jak reagują na cetyryzynę. U niektórych osób lek może wywoływać senność i inne działania niepożądane, które mogą wpłynąć na sprawność psychofizyczną. Osoby, u których wystąpiła senność, powinny powstrzymać się od prowadzenia pojazdów, obsługi maszyn i urządzeń oraz wykonywania innych czynności wymagających skupienia uwagi.
Należy przestrzegać zalecanej dawki. Zastosowanie większej niż zalecana dawki cetyryzyny może wpływać na centralny układ nerwowy.
Cetyryzyna może nasilać działanie alkoholu oraz leków działających hamująco na centralny układ nerwowy (np. leków przeciwbólowych, nasennych, uspokajających) i dodatkowo obniżać zdolność reakcji, koncentrację oraz sprawność psychofizyczną.
Dawkowanie preparatu Zyrtec - krople doustne, roztwór
Produkt przyjmuje postać kropli podawanych doustnie. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowych korzyści, a jedynie może zaszkodzić zdrowiu i życiu pacjenta. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się podawanie dawki 10 mg (20 kropel) raz dziennie.
U dzieci w wieku od 6 do 12 lat zalecana dawka to 5 mg (10 kropli) dwa razy dziennie.
U dzieci w wieku od 2 do 6 lat zalecana dawka to 2,5 mg (5 kropli) dwa razy dziennie.
W przypadku osób starszych bez zaburzeń czynności nerek, nie ma konieczności dostosowywania dawkowania.
W przypadku łagodnych zaburzeń czynności nerek (GFR równy lub większy niż 60 ml/min) nie ma konieczności zmiany dawki. W przypadku umiarkowanych zaburzeń czynności nerek (GFR mniejszy niż 60 ml/min, ale większy niż 30 ml/min), zaleca się 5 mg dziennie. W przypadku ciężkich zaburzeń czynności nerek (GFR mniejszy niż 30 ml/min, ale nie mniejszy niż 15 ml/min), zalecana dawka to 5 mg co drugi dzień. Przy schyłkowej niewydolności nerek (GFR mniejszy niż 15 ml/min) stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.
U dzieci i młodzieży z zaburzeniami czynności nerek lekarz ustala dawkowanie indywidualnie, uwzględniając wiek i masę ciała pacjenta.
W przypadku chorych z zaburzeniami czynności wątroby nie ma konieczności zmiany dawki.
Sposób podawania:
Krople należy odmierzyć na łyżeczkę lub rozpuścić w wodzie (rozpuszczalnik należy przyjąć od razu po przygotowaniu).
Czy można stosować Zyrtec - krople doustne, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed sięgnięciem po jakikolwiek lek w trakcie ciąży lub laktacji, zawsze skonsultuj się z lekarzem!
Zanim zdecydujesz się na przyjęcie jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i omówić ewentualne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tych faktach podczas przepisywania recepty na lek.
Nie ma wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet ciężarnych. Cetyryzyna może przenikać do mleka matki karmiącej.
Zastosowanie preparatu w okresie ciąży lub laktacji jest możliwe tylko w przypadku, gdy lekarz uzna to za konieczne i gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Ostateczną decyzję o stosowaniu leku w Twoim przypadku powinien podjąć lekarz, który oceni korzyści i ryzyko!
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiedz lekarzowi o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także o tych bez recepty.
Nie zaobserwowano istotnych interakcji między alkoholem a cetyryzyną w zalecanych dawkach, jednak zaleca się ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu cetyryzyny i alkoholu.
U osób wrażliwych, połączenie cetyryzyny z alkoholem lub lekami hamującymi ośrodkowy układ nerwowy może nasilać ich działanie i powodować zmniejszenie zdolności reakcji, psychofizyczne spowolnienie i utratę koncentracji.
Nie stwierdzono istotnych interakcji cetyryzyny z pseudoefedryną ani teofiliną.
Jedzenie nie wpływa na wchłanianie cetyryzyny, ale może spowolnić ten proces.
Przed testami alergicznymi należy przerwać stosowanie preparatu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zyrtec- krople doustne, roztwór?
Jak każdy lek, także Zyrtec może wywoływać skutki uboczne, aczkolwiek nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Należy pamiętać, że przewidywane korzyści z zażywania leku zwykle przewyższają szkody wynikające z ewentualnego wystąpienia skutków ubocznych.
Możliwe skutki uboczne to: bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, senność, paradoksalna pobudliwość, nudności, dolegliwości brzuszne, zapalenie gardła, suchość błony śluzowej jamy ustnej.
Nieco rzadziej mogą wystąpić: pobudzenie, zaburzenia czuciowe (parestezje), biegunka, ogólne osłabienie, złe samopoczucie, reakcje skórne (wysypka, świąd).
W przypadkach rzadkich lub bardzo rzadkich mogą pojawić się: małopłytkowość, zachowania agresywne, halucynacje, dezorientacja, bezsenność, depresja, tik, drgawki, zaburzenia smaku, omdlenia, dystonia, dyskineza, drżenie, zaburzenia akomodacji oka, zaburzenia wzroku, epizod mimowolnego patrzenia w górę z obracaniem gałek ocznych, przyspieszone bicie serca (tachykardia), zaburzenia pracy wątroby, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, mimowolne oddawanie moczu, obrzęki, zwiększenie masy ciała, reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, wysypka lekowa, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne (bardzo rzadkie, groźne dla życia).
Częstotliwość nieokreślona: zwiększony apetyt, myśli samobójcze, koszmary senne, osłabienie pamięci, amnezja, zawroty głowy, zapalenie wątroby, ostre ogólne krostkowe pokrzywki, zatrzymanie moczu.
Ponadto, po zaprzestaniu zażywania preparatu może wystąpić silny świąd i/lub pokrzywka.