- Co zawiera i jak działa Edelan - maść?
- Kiedy stosować Edelan - maść?
- Kiedy nie stosować preparatu Edelan - maść?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Edelan- maść?
- Dawkowanie preparatu Edelan - maść
- Czy można stosować Edelan - maść w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Edelan- maść?
Co zawiera i jak działa Edelan - maść?
Składnikiem aktywnym preparatu jest mometazon. Jest to syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Stosowany miejscowo na skórę, mometazon hamuje proces zapalny, zmniejsza obrzęk i podrażnienie oraz łagodzi świąd. Jego działanie polega na regulacji ekspresji genów wpływających na proces zapalny. Wchłanianie przez skórę jest minimalne, szczególnie przy stosowaniu na niewielkiej powierzchni skóry.
Kiedy stosować Edelan - maść?
Preparat jest zalecany do miejscowego łagodzenia objawów zapalnych i swędzenia, które występują w reakcji na leczenie kortykosteroidami, przy dermatozach takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry (AZS).
Kiedy nie stosować preparatu Edelan - maść?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Edelan- maść?
Dawkowanie preparatu Edelan - maść
Produkt ma postać kremu lub maści i jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę. Maść jest przeznaczona do zmian suchych, łuszczących się i spękanych. Należy używać produktu zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.
Zalecane dawkowanie: cienką warstwę preparatu należy nakładać na zmienione chorobowo miejsca na skórze raz na dobę.
Nie należy stosować na duże powierzchnie skóry. Na skórę twarzy można stosować tylko pod ścisłym nadzorem lekarza i nie dłużej niż 5 dni.
Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.
Czy można stosować Edelan - maść w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści wynikających z przyjmowania danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, powiedz lekarzowi, który przepisuje lek.
Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku przez kobiety w ciąży nie są wystarczające.
Nie stosuj leku w okresie ciąży, chyba że lekarz uważa to za absolutnie konieczne i korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Decyzję o przyjęciu leku w czasie ciąży podejmuje wyłącznie lekarz. Jeśli otrzymasz zalecenia lekarskie, stosuj lek tylko krótkotrwale i na niewielkiej powierzchni skóry.
Nie stosuj leku w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Przedstaw swojemu lekarzowi informacje o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych, które można dostać bez recepty. Szczególnie ważne jest powiadomienie lekarza, jeśli stosujesz kortykosteroidy w formie doustnej, w zastrzykach lub w innych postaciach (na przykład preparaty wziewne stosowane w leczeniu astmy, aerozole do nosa, maści, kremy).
Nie ma dostępnych danych na temat interakcji tego preparatu z innymi lekami.
Kortykosteroidy mogą wpłynąć na reakcję immunologiczną (również tę wywołaną przez szczepienia).
Preparat może zmienić działanie leków wpływających na reakcję immunologiczną.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Edelan- maść?
Podczas korzystania z leku Edelan mogą wystąpić niepożądane skutki, jednak nie u wszystkich pacjentów. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści płynące z leczenia zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z działań niepożądanych.
Może pojawić się pieczenie, uczucie mrowienia lub kłucia w miejscu aplikacji, zapalenie mieszków włosowych, trądzik, zapalenie skóry, zaburzenia czuciowe, zmiany w strukturze skóry, przebarwienia, rozstępy, nadmierna owłosienie, zapalenie wokół ust, maceracja skóry, widoczne pajączki na skórze, potówki, reakcje alergiczne oraz wtórne zakażenia.
Ogólne działania niepożądane miejscowo stosowanych kortykosteroidów (takie jak zahamowanie czynności kory nadnerczy, zespół Cushinga, spowolnienie wzrostu u dzieci oraz zmniejszenie gęstości kości) mogą pojawić się szczególnie przy długotrwałym stosowaniu preparatu na dużej powierzchni skóry, w fałdach skórnych, pod opatrunkiem okluzyjnym lub na uszkodzoną skórę. Ryzyko tych skutków jest większe u dzieci, zwłaszcza małych, z uwagi na ich stosunek powierzchni ciała do masy.