- Co zawiera i jak działa Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
- Kiedy stosować Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
- Kiedy nie stosować preparatu Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Glimbax- roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
- Dawkowanie preparatu Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła
- Czy można stosować Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Glimbax- roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
Co zawiera i jak działa Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
Składnik aktywny tego produktu to diklofenak, lek niesteroidowy przeciwzapalny (NLPZ) należący do grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak hamuje syntezę prostaglandyn, substancji odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego. Jego działanie polega na blokowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1, jak i COX-2), enzymów biorących udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Diklofenak łagodzi objawy zapalenia (takie jak obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból), jednak nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego. Po zastosowaniu miejscowym preparat w niewielkim stopniu wchłania się do krwiobiegu, co praktycznie eliminuje występowanie działań ogólnoustrojowych.
Kiedy stosować Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
Preparat może być stosowany do miejscowego leczenia stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła, takich jak zapalenie dziąseł, jamy ustnej, gardła, podrażnienia mechaniczne oraz po zabiegach stomatologicznych.
Kiedy nie stosować preparatu Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do używania leku, nie zawsze można go przyjmować. Nie wolno stosować leku, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (zwany potocznie aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Reakcja alergiczna na te leki może objawiać się napadem astmy, pokrzywką lub ostreym nieżytem błony śluzowej nosa.
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 14. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Glimbax- roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki tego preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Produkt ten jest przeznaczony do płukania jamy ustnej i gardła. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami.
Regularne stosowanie preparatu, zwłaszcza przez długi czas, może przyczynić się do wystąpienia nadwrażliwości. W przypadku reakcji uczuleniowych należy natychmiast przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Jeśli po 7 dniach objawy nie ustępują lub się nasilają, konieczna jest wizyta u lekarza.
Nie można wykluczyć możliwości gromadzenia się leku i jego metabolitów u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek, chociaż nie jest jasne, czy ma to istotne znaczenie kliniczne. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Połknięcie jednej dawki roztworu do płukania jamy ustnej i gardła nie stanowi zagrożenia dla pacjenta.
Dodatkowe informacje o składnikach preparatu:
produkt zawiera benzoesan sodu, który może powodować podrażnienie błon śluzowych;
produkt zawiera czerwień koszenilową, która może wywołać reakcje alergiczne.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie zaobserwowano wpływu tego preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła
Przeciwdrobnoustrojowy płyn do płukania jamy ustnej i gardła jest zalecany do stosowania zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może być szkodliwe dla Twojego zdrowia. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania, skonsultuj się z lekarzem.
Dla osób dorosłych i dzieci powyżej 14 roku życia,
Korzystaj z około 15 ml (1 miarki) płynu rozcieńczonego lub nierozcieńczonego w niewielkiej ilości wody do płukania jamy ustnej i gardła przez 30–60 sekund, 2–3 razy dziennie. Po płukaniu należy wypluć płyn. Jeśli objawy nie ustępują po 7 dniach stosowania, skonsultuj się z lekarzem.
Nie ma potrzeby dostosowywania dawki u osób starszych.
Produkt nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 14 roku życia.
Czy można stosować Glimbax - roztwór do płukania jamy ustnej i gardła w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub okresie karmienia piersią zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, skonsultuj się z lekarzem.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu w trakcie ciąży ani podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zgłoś lekarzowi wszystkie leki, które ostatnio przyjmowałeś, w tym te, które możesz dostać bez recepty.
Nie zaobserwowano interakcji tego preparatu z innymi lekami do stosowania miejscowego w jamie ustnej.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Glimbax- roztwór do płukania jamy ustnej i gardła?
Jak każdy lek, Glimbax również może wywołać efekty uboczne, chociaż nie każdy pacjent stosujący ten lek je odczuje. Należy pamiętać, że korzyści z zażywania leku z reguły przeważają nad ewentualnymi szkodami wynikającymi z wystąpienia działań niepożądanych.
Może pojawić się podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, uczucie pieczenia oraz kaszel. W przypadku reakcji alergicznych należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Przy długotrwałym stosowaniu leku lub połknięciu, możliwe jest wystąpienie ogólnych działań niepożądanych.