Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Eplenocard

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Eplenocard
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Eplenocard - tabletki powlekane?

Składnikiem czynnym tego preparatu jest eplerenon, substancja blokująca receptor aldosteronu i wykazująca działanie moczopędne. Działanie eplerenonu polega na blokowaniu receptora aldosteronu, co uniemożliwia jego działanie. Aldosteron to hormon sterydowy wpływający na gospodarkę wodno-elektrolitową i regulujący wiele procesów w organizmie. Eplerenon jest skuteczny u pacjentów z niewydolnością serca, zmniejszając ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodów sercowo-naczyniowych.

Preparat zawierający eplerenon osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 1,5-2 godzinach. Po 2 dniach osiąga się równowagę terapeutyczną. Eplerenon jest metabolizowany do nieaktywnych metabolitów, które są wydalane z moczem i kałem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Eplenocard - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany jako dodatek do:

• standardowego leczenia beta-blokerami, aby zmniejszyć ryzyko zgonów i chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów w stabilnym stanie z zaburzeniami czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory ≤ 40%) i klinicznymi objawami niewydolności serca po niedawnym zawale serca

• standardowego leczenia, aby zmniejszyć ryzyko zgonów i chorób sercowo-naczyniowych u dorosłych pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca (klasa II wg NYHA) oraz z zaburzeniami czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory ≤ 30%).

Kiedy nie stosować preparatu Eplenocard - tabletki powlekane?

Niestety, chociaż istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników preparatu.Nie należy stosować, jeśli występuje:- stężenie potasu w surowicy większe niż 5 mmol/l przed rozpoczęciem leczenia- ciężka niewydolność nerek - ciężka niewydolność wątrobyoraz,- gdy stosowane są leki moczopędne oszczędzające potas lub silne inhibitory izoenzymu 3A4 cytochromu P450- gdy stosowane są inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i antagoniści receptora angiotensyny II (sartany).Preparatu nie wolno stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Eplenocard- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą być powodem do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Przyjmowanie preparatu może powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej oraz zwiększenie stężenia potasu we krwi (hiperkaliemia). Przed leczeniem, po zmianie dawki i w trakcie terapii, należy regularnie kontrolować stężenie potasu we krwi. Osoby starsze, z niewydolnością nerek oraz cierpiące na cukrzycę powinny być szczególnie ostrożne i często kontrolować stężenie potasu. W trakcie terapii nie zaleca się stosowania suplementów potasu. Ryzyko hiperkaliemii wzrasta także przy łącznym przyjmowaniu eplerenonu z inhibitorami ACE i sartanami.

Osoby z zaburzeniami czynności nerek powinny być ostrożne, ponieważ ryzyko hiperkaliemii wzrasta wraz z pogorszeniem funkcji nerek. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby również powinni zachować ostrożność, a ciężkie zaburzenia czynności wątroby są przeciwwskazaniem do stosowania preparatu.

Należy unikać jednoczesnego przyjmowania preparatu z lekami takimi jak lit, cyklosporyna, takrolimus oraz substancje zwiększające aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450.

Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu: preparat zawiera laktozę, dlatego osoby o nietolerancji galaktozy, niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy i galaktozy, nie powinny go stosować.

Preparat nie był badany pod kątem wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak należy pamiętać, że może powodować zawroty głowy lub inne działania niepożądane, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Eplenocard - tabletki powlekane

Preparat w postaci tabletek powlekanych do stosowania doustnego nie powinien być przyjmowany bez konsultacji z lekarzem. Dawki oraz częstotliwość podawania powinny być ustalone przez specjalistę, z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta. Preparatu nie powinno się stosować u dzieci i młodzieży.

Czy można stosować Eplenocard - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie powinno się zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, aby wyjaśnić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj swojego lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na lek.

Należy unikać stosowania preparatu w trakcie ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Decyzję o stosowaniu leku podejmie tylko lekarz po ocenie ryzyka w stosunku do korzyści w Twoim przypadku.

Podawanie preparatu jest przeciwwskazane w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Niezbędne jest poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty. Należy unikać stosowania preparatu u pacjentów przyjmujących leki moczopędne oszczędzające potas lub suplementy potasu z powodu zwiększonego ryzyka hiperkaliemii. Eplerenon może nasilać działanie innych leków moczopędnych lub przeciwnadciśnieniowych. Monitorowanie stężenia potasu we krwi i czynności nerek jest zalecane szczególnie u osób z zaburzoną czynnością nerek i w podeszłym wieku. Konieczne jest unikanie równoczesnego stosowania eplerenonu z inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) lub sartanami oraz unikanie kombinacji eplerenonu z solą litu. Zachowanie ostrożności jest zalecane przy stosowaniu eplerenonu równocześnie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, glikokortykosteroidami, digoksyną, warfaryną oraz innymi lekami. Równoczesne stosowanie eplerenonu z silnymi inhibitorami cytochromu P450 jest przeciwwskazane, a dawka eplerenonu nie powinna przekraczać 25 mg na dobę przy stosowaniu słabych lub umiarkowanych inhibitorów cytochromu P450. Interakcje mogą wystąpić także przy stosowaniu substancji zwiększających aktywność cytochromu P450. Istotnych interakcji nie stwierdzono przy jednoczesnym stosowaniu eplerenonu z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Eplenocard- tabletki powlekane?

Eplenocard, podobnie jak inne leki, może wywoływać niepożądane działania, choć nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.

Może dojść do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, takich jak częsta hiperkaliemia i jej objawy (takie jak osłabienie, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia w sercu), wzrost stężenia cholesterolu, a także rzadziej: obniżenie stężenia sodu (hiponatremia), odwodnienie, podwyższenie stężenia trójglicerydów we krwi.

Często mogą wystąpić: bezsenność, omdlenia, zawroty głowy, bóle głowy, niewydolność serca, migotanie przedsionków, niskie ciśnienie tętnicze (w tym ortostatyczne), kaszel, biegunka, nudności, zaparcia, wymioty, kurcze mięśni, bóle pleców, niewydolność nerek, osłabienie, wzrost stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, wysypka, świąd.

Rzadziej mogą wystąpić: odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie gardła, eozynofilia (zwiększenie liczby kwasochłonnych granulocytów), niedoczynność tarczycy, niedoczulica, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), zakrzepica tętnic kończyn dolnych, kaszel, wzdęcia, nadmierne pocenie się, obrzęk naczynioruchowy, bóle mięśniowo-szkieletowe, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ginekomastia, osłabienie, złe samopoczucie, wzrost stężenia glukozy we krwi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł