- Co zawiera i jak działa Eplenocard - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Eplenocard - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Eplenocard - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Eplenocard- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Eplenocard - tabletki powlekane
- Czy można stosować Eplenocard - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Eplenocard- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Eplenocard - tabletki powlekane?
Składnikiem czynnym tego preparatu jest eplerenon, substancja blokująca receptor aldosteronu i wykazująca działanie moczopędne. Działanie eplerenonu polega na blokowaniu receptora aldosteronu, co uniemożliwia jego działanie. Aldosteron to hormon sterydowy wpływający na gospodarkę wodno-elektrolitową i regulujący wiele procesów w organizmie. Eplerenon jest skuteczny u pacjentów z niewydolnością serca, zmniejszając ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodów sercowo-naczyniowych.
Preparat zawierający eplerenon osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 1,5-2 godzinach. Po 2 dniach osiąga się równowagę terapeutyczną. Eplerenon jest metabolizowany do nieaktywnych metabolitów, które są wydalane z moczem i kałem.
Kiedy stosować Eplenocard - tabletki powlekane?
Preparat jest zalecany jako dodatek do:
• standardowego leczenia beta-blokerami, aby zmniejszyć ryzyko zgonów i chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów w stabilnym stanie z zaburzeniami czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory ≤ 40%) i klinicznymi objawami niewydolności serca po niedawnym zawale serca
• standardowego leczenia, aby zmniejszyć ryzyko zgonów i chorób sercowo-naczyniowych u dorosłych pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca (klasa II wg NYHA) oraz z zaburzeniami czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory ≤ 30%).
Kiedy nie stosować preparatu Eplenocard - tabletki powlekane?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Eplenocard- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia mogą być powodem do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Przyjmowanie preparatu może powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej oraz zwiększenie stężenia potasu we krwi (hiperkaliemia). Przed leczeniem, po zmianie dawki i w trakcie terapii, należy regularnie kontrolować stężenie potasu we krwi. Osoby starsze, z niewydolnością nerek oraz cierpiące na cukrzycę powinny być szczególnie ostrożne i często kontrolować stężenie potasu. W trakcie terapii nie zaleca się stosowania suplementów potasu. Ryzyko hiperkaliemii wzrasta także przy łącznym przyjmowaniu eplerenonu z inhibitorami ACE i sartanami.
Osoby z zaburzeniami czynności nerek powinny być ostrożne, ponieważ ryzyko hiperkaliemii wzrasta wraz z pogorszeniem funkcji nerek. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby również powinni zachować ostrożność, a ciężkie zaburzenia czynności wątroby są przeciwwskazaniem do stosowania preparatu.
Należy unikać jednoczesnego przyjmowania preparatu z lekami takimi jak lit, cyklosporyna, takrolimus oraz substancje zwiększające aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450.
Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu: preparat zawiera laktozę, dlatego osoby o nietolerancji galaktozy, niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy i galaktozy, nie powinny go stosować.
Preparat nie był badany pod kątem wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak należy pamiętać, że może powodować zawroty głowy lub inne działania niepożądane, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Eplenocard - tabletki powlekane
Czy można stosować Eplenocard - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, aby wyjaśnić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj swojego lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na lek.
Należy unikać stosowania preparatu w trakcie ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Decyzję o stosowaniu leku podejmie tylko lekarz po ocenie ryzyka w stosunku do korzyści w Twoim przypadku.
Podawanie preparatu jest przeciwwskazane w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Eplenocard- tabletki powlekane?
Eplenocard, podobnie jak inne leki, może wywoływać niepożądane działania, choć nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.
Może dojść do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, takich jak częsta hiperkaliemia i jej objawy (takie jak osłabienie, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia w sercu), wzrost stężenia cholesterolu, a także rzadziej: obniżenie stężenia sodu (hiponatremia), odwodnienie, podwyższenie stężenia trójglicerydów we krwi.
Często mogą wystąpić: bezsenność, omdlenia, zawroty głowy, bóle głowy, niewydolność serca, migotanie przedsionków, niskie ciśnienie tętnicze (w tym ortostatyczne), kaszel, biegunka, nudności, zaparcia, wymioty, kurcze mięśni, bóle pleców, niewydolność nerek, osłabienie, wzrost stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, wysypka, świąd.
Rzadziej mogą wystąpić: odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie gardła, eozynofilia (zwiększenie liczby kwasochłonnych granulocytów), niedoczynność tarczycy, niedoczulica, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), zakrzepica tętnic kończyn dolnych, kaszel, wzdęcia, nadmierne pocenie się, obrzęk naczynioruchowy, bóle mięśniowo-szkieletowe, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ginekomastia, osłabienie, złe samopoczucie, wzrost stężenia glukozy we krwi.