- Co zawiera i jak działa Stymen - tabletki?
- Kiedy stosować Stymen - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Stymen - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Stymen- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Stymen - tabletki
- Czy można stosować Stymen - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Stymen- tabletki?
Co zawiera i jak działa Stymen - tabletki?
Kiedy stosować Stymen - tabletki?
Produkt ten jest przeznaczony do zastosowania w suplementacji niedoborów dehydroepiandrosteronu (DHEA) u mężczyzn z potwierdzonym niedoborem w badaniach laboratoryjnych.
Kiedy nie stosować preparatu Stymen - tabletki?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do użycia produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować produktu, jeśli występuje alergia (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Użycie preparatu jest również przeciwwskazane w przypadku:
- ciężkiej niewydolności wątroby i/lub nerek
- rozrostu i/lub raka gruczołu krokowego
- raka sutka u mężczyzn i innych nowotworów.
Nie powinno się stosować preparatu u dzieci i młodzieży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Stymen- tabletki?
Dawkowanie preparatu Stymen - tabletki
Preparat dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Należy zastosować preparat zgodnie z zaleceniami specjalisty. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, zaleca się konsultację z lekarzem.
Preparat należy przyjmować raz na dobę, doustnie, rano podczas posiłku. Dawkowanie początkowe zazwyczaj wynosi 10 mg na dobę, z możliwością stopniowego zwiększania (co 2 tygodnie) do maksymalnie 50 mg na dobę, w zależności od efektów terapeutycznych.
Przy długotrwałym stosowaniu dawek wyższych niż 50 mg, zaleca się regularne monitorowanie stężenia hormonu we krwi oraz częste kontrole lekarskie. Efekty działania preparatu zazwyczaj widoczne są po kilku tygodniach stosowania.
W przypadku zalecenia lekarza dotyczącego stosowania dawek przekraczających 25 mg u kobiet i 50 mg u mężczyzn, konieczne jest regularne monitorowanie stężenia hormonu we krwi i stała kontrola medyczna.
Preparatu nie należy stosować u dzieci, młodzieży oraz osób z niewydolnością wątroby i/lub nerek. Osoby starsze wymagają z reguły wyższych dawek preparatu, jednakże decyzja o zwiększeniu dawki powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem.
Czy można stosować Stymen - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści wynikających z przyjmowania danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Preparat leczniczy jest przeznaczony dla mężczyzn i nie powinien być stosowany przez kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty.
Prasteron może zwiększyć działanie leków przeciwzakrzepowych kumaryny.
Równoczesne stosowanie preparatu z HTZ może spowodować zwiększone wydzielanie estrogenów, a u osób leczonych testosteronem może wystąpić nasilenie działań androgennych.
DHEA może zmniejszać skuteczność leków przeciwdrgawkowych (np. karbamazepiny, kwasu walproinowego) i leków psycholeptycznych (np. pochodnych fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny).
Antagoniści wapnia (np. nitrendypina, diltiazem) oraz doustne leki hipoglikemizujące (np. metformina) zwiększają stężenie endogennego DHEA we krwi.
Glikokortykosteroidy silnie hamują produkcję DHEA w nadnerczach, prowadząc do obniżenia stężenia we krwi.
DHEA może osłabiać działanie leków przeciwpsychotycznych (np. chloropromazyny, soli litu) i wywoływać nawroty zaburzeń psychicznych.
Insulina (zarówno endogenna, jak i egzogenna) zwiększa metabolizm DHEA i zmniejsza jego stężenie we krwi.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Stymen- tabletki?
Jak każdy lek, również Stymen może wywoływać niektóre efekty uboczne, jednak nie wszystkie osoby stosujące ten preparat doświadczą ich. Ważne jest, aby zauważyć, że oczekiwane korzyści z używania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
W niektórych przypadkach mogą pojawić się: nudności, wymioty, zwiększony apetyt, zatrzymywanie wody i soli, wzrost poziomu wapnia we krwi, przerost gruczołu krokowego, ginekomastia, trądzik, nadmierna owłosienie typu męskiego, zmiany w produkcji sebum na skórze, łysienie typu męskiego w okolicach skroni, zmiana barwy głosu.
Bardzo rzadko mogą wystąpić: powiększenie wątroby, zapalenie wątroby, zaburzenia psychiczne (objawy manii).
Przy zastosowaniu zalecanych dawek, preparat zazwyczaj jest dobrze tolerowany.
Ryzyko wystąpienia wymienionych powyżej działań niepożądanych wzrasta, gdy lek używany jest w większych niż zalecane ilościach przez dłuższy czas.