- Co zawiera i jak działa Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy stosować Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy nie stosować preparatu Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Erdomed- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Dawkowanie preparatu Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
- Czy można stosować Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Erdomed- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Co zawiera i jak działa Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Składnikiem aktywnym preparatu jest erdosteina. Jest to substancja pochodząca z aminokwasu metioniny. Zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i sprawia, że zalegająca wydzielina staje się bardziej płynna. Dodatkowo poprawia funkcję rzęsek nabłonka oddechowego, co pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych i ułatwia odkrztuszanie. Nie powoduje zakłóceń w naturalnym procesie kaszlu. Ponadto, obecność wolnych grup sulfhydrylowych w metabolitach erdosteiny zmniejsza przyleganie bakterii do nabłonka błon śluzowych dróg oddechowych oraz zmniejsza nasilenie kolonizacji bakteryjnej. Erdosteina zwiększa także stężenie amoksycyliny w wydzielinie oskrzelowej, co zwiększa skuteczność działania antybiotyku.
Kiedy stosować Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Preparat jest zalecany do stosowania w przypadku ostrej i przewlekłej choroby dróg oddechowych, oskrzeli i płuc z towarzyszącym problemem z wydzielaniem i transportem śluzowej wydzieliny. Jest również stosowany jako środek zapobiegawczy w przypadku sezonowych zaostrzeń przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Kiedy nie stosować preparatu Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na substancje zawierające grupy sulfhydrylowe -SH.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są:
- zaburzenia czynności wątroby (na przykład zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
- niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 25 ml/min)
- homocystynuria (zaburzenie metabolizmu aminokwasów), zwłaszcza w przypadku stosowania diety wykluczającej aminokwas metioninę.
Nie zaleca się używania w okresie ciąży ani karmienia piersią.
Preparatu nie powinny stosować dzieci, które nie ukończyły 2. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Erdomed- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niektóre schorzenia oraz inne warunki mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazywać na konieczność zmiany dawkowania preparatu. W niektórych situacjach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości, takich jak wysypka czy pokrzywka, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu.
Osoby z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego powinny zachować ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko nagromadzenia dużej ilości śluzu w drogach oddechowych.
Nie zaleca się przyjmowania jednocześnie leków hamujących odruch kaszlowy, np. kodeiny, ponieważ pomaga on w usuwaniu wydzieliny. W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów należy skonsultować się z lekarzem. Informacje dotyczące pozostałych składników preparatu: - preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny stosować preparatu; - preparat zawiera sacharozę; należy zachować ostrożność u chorych na cukrzycę; - preparat zawiera benzoesan sodu.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
Preparat występuje w postaci proszku w butelce przeznaczonej do przygotowania roztworu do spożycia doustnego. Należy przestrzegać zalecanych dawek, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, zawsze skonsultuj się z lekarzem.
Aby przygotować roztwór, należy dodać do butelki wodę o temperaturze pokojowej do wskazanego poziomu. Następnie należy energicznie wstrząsnąć, aż uzyskamy rzadką, mętną zawiesinę. W razie potrzeby, można ponownie uzupełnić wodą i powtórzyć wstrząsanie.
Gotową zawiesinę należy przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C) maksymalnie przez 15 dni. Przed użyciem preparatu zawsze należy go solidnie wstrząsnąć. Dla dzieci powyżej 2. roku życia dawkę ustala lekarz, zazwyczaj stosując 10 mg/kg masy ciała w 2 podzielonych dawkach. Przykładowe dawki to: - dla dzieci z wagą 15-20 kg: 2,5 ml 2 razy dziennie, - dla dzieci z wagą 21-30 kg: 5 ml 2 razy dziennie, - dla dzieci z wagą powyżej 30 kg: 7,5 ml 2 razy dziennie. Preparatu nie należy podawać dzieciom poniżej 2. roku życia ani przed snem.
Czy można stosować Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. W przypadku zajścia w ciążę lub planowania ciąży, należy poinformować lekarza o tym, że przyjmujesz dany lek.
Nie zaleca się stosowania tego środka ani w trakcie ciąży, ani podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych, które można kupić bez recepty.
Nie zaobserwowano istotnych interakcji preparatu z lekami używanymi w leczeniu chorób dróg oddechowych, takimi jak: teofilina, leki rozkurczające mięśnie oskrzeli, erytromycyna, amoksycylina, kotrimoksazol.
Równoczesne stosowanie preparatu i amoksycyliny prowadzi do zwiększenia stężenia amoksycyliny w drogach oddechowych.
Nie stosuj jednocześnie leków hamujących kaszel (przeciwkaszlowych), ponieważ kaszel pomaga pozbyć się nadmiaru wydzieliny. Nagromadzenie dużej ilości wydzieliny oskrzelowej może wpłynąć na pogorszenie pracy układu oddechowego.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Erdomed- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Jak każdy lek, również Erdomed może wywołać efekty uboczne, jednak nie muszą one pojawić się u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Możliwe skutki uboczne to: nudności, zgaga, biegunka, zaparcia, zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, ból w nadbrzuszu, bóle głowy, zawroty głowy, złe samopoczucie, gorączka, reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka).