- Co zawiera i jak działa Erdomed - kapsułki?
- Kiedy stosować Erdomed - kapsułki?
- Kiedy nie stosować preparatu Erdomed - kapsułki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Erdomed- kapsułki?
- Dawkowanie preparatu Erdomed - kapsułki
- Czy można stosować Erdomed - kapsułki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Erdomed- kapsułki?
Co zawiera i jak działa Erdomed - kapsułki?
Składnikiem aktywnym w preparacie jest erdosteina, która jest pochodną aminokwasu metioniny. Działa ona poprzez zwiększenie produkcji śluzu w drogach oddechowych, zmniejszenie jego lepkości oraz ułatwienie odkrztuszania nagromadzonej wydzieliny. Dodatkowo, erdosteina wpływa pozytywnie na pracę rzęsek nabłonka oddechowego, co przyczynia się do oczyszczania dróg oddechowych. Dzięki obecności grup sulfhydrylowych w metabolitach erdosteiny, zmniejsza się przyleganie bakterii do błon śluzowych dróg oddechowych, co skutkuje zmniejszeniem ich kolonizacji.
Kiedy stosować Erdomed - kapsułki?
Preparat jest zalecany do stosowania w przypadku:
- ostrej i przewlekłej choroby górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc z towarzyszącym zaburzeniem wydzielania i transportu wydzieliny śluzowej
- zapobiegawczego leczenia sezonowych zaostrzeń przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Kiedy nie stosować preparatu Erdomed - kapsułki?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do użycia produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno używać produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którąkolwiek z substancji wchodzących w skład preparatu lub na substancje zawierające grupy sulfhydrylowe –SH.
Przeciwwskazaniem do stosowania produktu są:
• zaburzenia czynności wątroby (np. zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
• niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 25 ml/min)
• homocystynuria (zaburzenie metabolizmu aminokwasów), zwłaszcza w przypadku stosowania diety wykluczającej aminokwas metioninę.
Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Produktu nie powinno się stosować u dzieci do 12. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Erdomed- kapsułki?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub mogą wymagać zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.
W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości, takich jak np. wysypka czy pokrzywka, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu.
U pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego należy zachować ostrożność, gdyż istnieje ryzyko nagromadzenia dużej ilości śluzu w drogach oddechowych.
Nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania leków hamujących odruch kaszlowy (np. leków przeciwkaszlowych, jak kodeina), ponieważ odruch kaszlowy pomaga w usuwaniu zalegającej wydzieliny.
Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Niezauważono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Erdomed - kapsułki
Lek występuje w postaci kapsułek przeznaczonych do zażycia doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zaleca się konsultację z lekarzem.
Preparat można przyjmować bez względu na posiłek.
Osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12 roku życia powinny stosować 1 kapsułkę 2 razy dziennie.
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.
Preparatu nie powinno się przyjmować bezpośrednio przed snem.
Nie ma potrzeby dostosowywania dawki u osób w podeszłym wieku ani u pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
Czy można stosować Erdomed - kapsułki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie używaj żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zaleca się poinformowanie lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także o tych dostępnych bez recepty.
Brak klinicznie istotnych interakcji preparatu z lekami stosowanymi w leczeniu chorób dróg oddechowych, takimi jak: teofilina, leki rozkurczające mięśnie gładkie oskrzeli, erytromycyna, amoksycylina, kotrimoksazol.
Stosowanie jednoczesne preparatu z amoksycyliną prowadzi do zwiększenia stężenia amoksycyliny w drogach oddechowych.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania leków hamujących odruch kaszlowy (przeciwkaszlowych), ponieważ odruch ten pomaga w usuwaniu nadmiaru wydzieliny. Nadmiar wydzieliny oskrzelowej może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu oddechowego.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Erdomed- kapsułki?
Erdomed, jak każdy inny lek, może wywołać efekty uboczne, ale nie każdy pacjent je doświadczy. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.
Może wystąpić: mdłości, wymioty, zgaga, biegunka, zaparcia, zaburzenia smaku, suchość w ustach, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, złe samopoczucie, gorączka, reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka).