- Co zawiera i jak działa Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy stosować Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy nie stosować preparatu Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Erdomed- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Dawkowanie preparatu Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
- Czy można stosować Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Erdomed- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Co zawiera i jak działa Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Substancją aktywną tego preparatu jest erdosteina, która jest pochodną aminokwasu metioniny. Erdosteina działa poprzez zwiększanie produkcji śluzu w drogach oddechowych, zmniejszając jego lepkość i ułatwiając odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Dodatkowo wpływa na poprawę ruchliwości rzęsek nabłonka, co pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych.
Erdosteina również zmniejsza adhezję bakterii do błon śluzowych dróg oddechowych i redukuje nasilenie infekcji bakteryjnych. Ponadto, erdosteina zwiększa stężenie amoksycyliny w wydzielinie oskrzelowej, zwiększając tym samym skuteczność antybiotyku.
Kiedy stosować Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Preparat został zalecony do stosowania w leczeniu ostrej i przewlekłej choroby górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc, w przypadku nieprawidłowego wydzielania i transportu śluzówki, oraz jako środek zapobiegawczy przed sezonowymi zaostrzeniami przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Kiedy nie stosować preparatu Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niestety, nawet jeśli są wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Należy unikać zastosowania preparatu, jeśli występuje uczulenie na którekolwiek ze składników preparatu lub na substancje zawierające grupy sulfhydrylowe -SH.
Przeciwwskazania do stosowania preparatu to:
- zaburzenia czynności wątroby (np. zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
- niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 25 ml/min)
- homocystynuria (zaburzenie metabolizmu aminokwasów), szczególnie przy stosowaniu diety wykluczającej aminokwas metioninę.
Nie zaleca się stosowania podczas ciąży ani karmienia piersią.
Preparatu nie należy podawać dzieciom poniżej 2. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Erdomed- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niektóre schorzenia i inne warunki mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości (takich jak np. wysypka, pokrzywka), należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu.
U pacjentów z obniżonym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęsek należy zachować ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko gromadzenia się dużej ilości śluzu w drogach oddechowych.
Nie należy łączyć leku hamującego odruch kaszlowy (np. preparatów przeciwkaszlowych zawierających kodeinę) z tym lekiem, ponieważ odruch kaszlowy pomaga w usuwaniu nadmiaru wydzieliny.
Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem.
Preparat zawiera sacharozę, dlatego osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny go stosować. Należy również zachować ostrożność u pacjentów z cukrzycą. Preparat zawiera także benzoesan sodu.
Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
Preparat jest dostępny w postaci proszku w butelce przeznaczonej do przygotowania roztworu doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Przed użyciem preparatu zaleca się konsultację z lekarzem.
Aby przygotować roztwór, należy dodać wodę do butelki z proszkiem i dokładnie wymieszać. Gotowy roztwór należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 15 dni. Dawkowanie dla dzieci powyżej 2 roku życia zależy od ich masy ciała i należy je ustalić z lekarzem. Preparatu nie należy stosować przed snem.
Czy można stosować Erdomed - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W ciąży nie należy stosować żadnego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym podczas wizyty.
Niezaleca się stosowania preparatu w trakcie ciąży ani podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, łącznie z tymi, które można kupić bez recepty.
Nie stwierdzono istotnych interakcji preparatu z lekami stosowanymi w leczeniu chorób dróg oddechowych, takimi jak teofilina, leki rozkurczające oskrzela, erytromycyna, amoksycylina, kotrimoksazol.
Stosowanie jednoczesne preparatu i amoksycyliny prowadzi do zwiększenia stężenia amoksycyliny w drogach oddechowych.
Nie należy przyjmować jednocześnie leków hamujących kaszel, ponieważ kaszel pomaga w usuwaniu nadmiaru wydzieliny. Nadmierna ilość wydzieliny oskrzelowej może wpływać na pogorszenie funkcji oddechowych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Erdomed- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Jak każdy lek, Erdomed również może wywoływać skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta korzystającego z tego preparatu. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.
Może wystąpić: nudności, zgaga, biegunka, zaparcia, zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, ból w nadbrzuszu, ból głowy, zawroty głowy, złe samopoczucie, gorączka, reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka).