Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Lek Doreta

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Lek Doreta
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Doreta - tabletki powlekane?

Lek Doreta Tramadol jest potężnym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, który oddziałuje głównie na receptory µ, a także wpływa na komunikację między komórkami nerwowymi zależnymi od noradrenaliny i serotoniny. Działa hamująco na wychwyt zwrotny noradrenaliny, wydłużając jej działanie w synapsie. Dodatkowo zwiększa uwalnianie serotoniny z komórki przed synapsą. Tramadol ma też działanie przeciwkaszlowe, nie powoduje zahamowania oddechu ani zaburzeń w przewodzie pokarmowym, a wpływ na układ krążenia jest minimalny. Natomiast mechanizm działania paracetamolu nie jest dokładnie poznany, ale wiadomo, że działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Doreta - tabletki powlekane?

Preparat jest polecany w terapii objawowej bólu o umiarkowanym do dużego nasileniu u pacjentów, u których rozważa się jednoczesne stosowanie paracetamolu i tramadolu. Dla preparatu Doreta SR - polecany jest dla pacjentów, u których zastosowanie leku o przedłużonym uwalnianiu przyniesie korzyści, zgodnie z oceną prowadzącego lekarza.

Kiedy nie stosować preparatu Doreta - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli są wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać.

Nie wolno stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek z jego składników. Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również: ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi (w tym opioidami) lub lekami psychotropowymi, padaczka niereagująca na leczenie, równoległe stosowanie leków z grupy inhibitorów MAO (tramadolu nie wolno stosować z inhibitorami MAO ani przez 14 dni po zakończeniu ich stosowania), ciężka niewydolność wątroby.

Nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Doreta- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą sprawić, że nie powinno się stosować leku lub trzeba zmienić jego dawkowanie. Czasem konieczne jest przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Nie wolno przekraczać 8 tabletek tego leku na dobę. Aby uniknąć przedawkowania, nie należy stosować większej dawki niż zalecana ani łączyć tego preparatu z innymi zawierającymi paracetamol lub tramadol bez nadzoru lekarza. Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, a produkowany preparat działa przedłużone, więc wchłanianie po przedawkowaniu będzie rozciągnięte w czasie. W takich przypadkach należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Preparatu nie zaleca się osobom z poważną niewydolnością nerek ani oddechową. Dużym ryzykiem przedawkowania paracetamolu obarczone są osoby z alkoholową chorobą wątroby. Leku nie powinno się stosować jako terapii zastępczej u osób uzależnionych od opioidów, gdyż tramadol nie łagodzi objawów odstawienia morfiny.

Tramadol może prowadzić do uzależnienia i tolerancji, więc osoby ze skłonnością do nadużywania leków lub uzależnień powinny być leczone pod ścisłą kontrolą lekarza. Po zastosowaniu zalecanych dawek tramadolu może wystąpić zespół odstawienia. Leki opioidowe mogą wpływać na oddychanie podczas snu, zwłaszcza u osób cierpiących na centralny bezdech senny. Podczas leczenia tym preparatem należy śledzić objawy niewydolności nadnerczy i sedacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Równoległe stosowanie preparatu z lekami uspokajającymi może prowadzić do sedacji, depresji oddechowej i nawet śpiączki.

Wskazane jest używanie tych leków tylko w ostateczności i w możliwie najmniejszych dawkach. Nie wolno nagle przerywać stosowania leku, a w przypadku dzieci konieczna jest szczególna ostrożność po zabiegu chirurgicznym, ponieważ tramadol może powodować działania niepożądane zagrażające życiu. Podczas leczenia tym preparatem zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn, gdyż może to być niebezpieczne.

Dawkowanie preparatu Doreta - tabletki powlekane

Tabletki powlekane są dostępne w postaci preparatu. Należy być ostrożnym i nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie preparatu jest dostosowywane indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając potrzeby, choroby oraz ryzyko niewłaściwego użycia.

Osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia:
- Doreta: początkowa dawka wynosi 2 tabletki 37,5 mg + 325 mg lub 1 tabletka 75 mg + 650 mg. Maksymalna dawka to 8 tabletek 37,5 mg + 325 mg/d lub 4 tabletki 75 mg + 650 mg/dobę.
- Doreta SR: początkowa dawka to 1 do 2 tabletek, nie przekraczając 4 tabletek na dobę.

U osób po 75. roku życia dawkowanie nie powinno być częstsze niż co 6 godzin, u osób z zaburzeniami nerek - co 12 godzin, a w przypadku niewydolności wątroby należy wydłużyć odstępy między dawkami.

Preparat należy stosować doustnie, niezależnie od posiłków, połykając tabletki w całości.

Czy można stosować Doreta - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem! Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na lek.

Stosowanie preparatu w ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, również tych, które nie wymagają recepty.

Nie należy łączyć leku z inhibitorami MAO, a także równolegle stosować leków pobudzających/hamujących te same receptory co tramadol. Tramadol może powodować drgawki i wzmacniać działanie niektórych innych leków, dlatego należy zachować ostrożność przy ich jednoczesnym stosowaniu. Unikaj alkoholu podczas leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Doreta- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, tak i Doreta i Doreta SR mogą powodować efekty uboczne, ale nie są one powszechne dla wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Trzeba pamiętać, że korzyści z używania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Podczas stosowania tramadolu mogą pojawić się różne zaburzenia psychiczne, zróżnicowane pod względem intensywności i objawów, zależne od osobowości pacjenta i długości trwania leczenia. Mogą to być zaburzenia nastroju (często podniecenie, czasem dysforia), zmiany aktywności (często zmniejszenie, czasem zwiększenie) oraz zmiany w zdolności postrzegania i rozpoznawania (np. podejmowanie decyzji, zaburzenia percepcji). Lek może prowadzić do uzależnienia.

Bardzo często mogą wystąpić: zawroty głowy, senność, nudności.

Powszechne mogą być: bóle głowy, drżenie, splątanie, zmienność nastroju (lęk, nerwowość, euforia), zaburzenia snu, wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia z gazami, nadmierne pocenie się, swędzenie.

Niewielkie szanse na wystąpienie mają: depresja, omamy, koszmary senne, mimowolne skurcze mięśni, parestezje, amnezja, szum w uszach, palpitacje serca, przyspieszone bicie serca, arytmia, wysokie ciśnienie krwi, uderzenia gorąca, duszność, trudności w połykaniu, ciemne stolce, reakcje skórne (np. wysypka, pokrzywka), obecność białka w moczu, zaburzenia oddawania moczu, dreszcze, bóle w klatce piersiowej, zwiększenie aktywności enzymów w organizmie.

Rzadziej mogą wystąpić: majaczenie, uzależnienie, ataksja, drgawki, omdlenia, zaburzenia mowy, zwężone źrenice, rozszerzone źrenice, niewyraźne widzenie.

Bardzo rzadko może wystąpić nadużywanie leku.

Dodatkowo, w nieokreślonej częstotliwości, mogą zdarzyć się: hipoglikemia, zespół serotoninowy, odruch wymiotny.

W trakcie stosowania tramadolu mogą pojawić się: spadek ciśnienia krwi przy zmianie pozycji ciała na stojącą, spowolnienie rytmu serca, zapaść, problemy z krzepliwością krwi związanym z wydłużeniem czasu protrombinowego, rzadkie przypadki reakcji alergicznych ze strony układu oddechowego (np. duszność z objawami skurczu oskrzeli, świst w klatce piersiowej, obrzęk), reakcje anafilaktyczne, zmiany w apetycie, osłabienie układu ruchu, trudności z oddychaniem, zaburzenia psychiczne takie jak: zmiany nastroju (często euforia, sporadycznie dysforia), zmiany aktywności (często zmniejszenie, sporadycznie zwiększenie) oraz zmiany w zdolnościach poznawczych i percepcji, objawy zespołu odstawienia; bardzo rzadko: po nagłym zaprzestaniu stosowania tramadolu mogą pojawić się ataki paniki, nasilony niepokój, omamy, parestezje, szumy w uszach i inne nietypowe objawy z ośrodkowego układu nerwowego.
W trakcie stosowania paracetamolu mogą wystąpić rzadko reakcje alergiczne włącznie z wysypką skórną, zaburzenia krwi włączając małopłytkowość i agranulocytozę (nieudowodniono związku z przyjmowaniem preparatu).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł