- Co zawiera i jak działa Euthyrox N 25 - tabletki?
- Kiedy stosować Euthyrox N 25 - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Euthyrox N 25 - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Euthyrox N 25- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Euthyrox N 25 - tabletki
- Czy można stosować Euthyrox N 25 - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Euthyrox N 25- tabletki?
Co zawiera i jak działa Euthyrox N 25 - tabletki?
Lewotyroksyna, substancja czynna preparatu, jest syntetycznym odpowiednikiem naturalnej tyroksyny (T4) - hormonu tarczycy, który ma takie same działanie jak endogenny hormon. W organizmie tyroksyna zostaje zamieniona na bardziej aktywną trójjodotyroninę (T3). Hormony tarczycy regulują metabolizm i są niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania organizmu.
Lewotyroksyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego, głównie w jelicie cienkim, gdzie osiąga maksymalne stężenie po około 5-6 godzinach po podaniu preparatu. Większość lewotyroksyny łączy się z białkami osocza, co powoduje stałą i szybką wymianę z frakcją wolnego hormonu. Działanie preparatu zaczyna się po 3-5 dniach stosowania. Około 1/3 puli lewotyroksyny poza tarczycą znajduje się w wątrobie i podlega szybkiej wymianie. Metabolizm hormonów tarczycy zachodzi głównie w wątrobie, nerkach, mózgu i mięśniach, a ich metabolity są wydalane z moczem i kałem.
Kiedy stosować Euthyrox N 25 - tabletki?
Preparat jest zalecany do stosowania w poniższych przypadkach:
- terapia wola obojętnego
- profilaktyka nawrotów po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy po operacji
- terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy
- terapia supresyjna w raku tarczycy.
Dawka 25/50/75/100 µg jest zalecana w leczeniu skojarzonym z lekami przeciwtarczycowymi podczas terapii nadczynności tarczycy.
Dawka 100/150/200 µg jest zalecana w testach hamowania czynności tarczycy w celach diagnostycznych.
Kiedy nie stosować preparatu Euthyrox N 25 - tabletki?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie można stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którekolwiek składniki preparatu.
Przeciwwskazania do stosowania preparatu obejmują także:
• nieleczona niewydolność kory nadnerczy
• nieleczona niedoczynność przysadki
• nieleczona nadczynność tarczycy
• świeży zawał serca
• zapalenie mięśnia sercowego
• ostre zapalenie wszystkich warstw serca.
Leczenie skojarzone z lekami przeciwtarczycowymi w leczeniu nadczynności tarczycy jest przeciwwskazane w okresie ciąży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Euthyrox N 25- tabletki?
Dawkowanie preparatu Euthyrox N 25 - tabletki
Początkowa dawka dla dorosłych w leczeniu wola obojętnego wynosi od 75 do 200 µg na dobę. W przypadku dzieci i młodzieży oraz innych szczególnych grup chorych zalecane są odpowiednio dostosowane dawki. Przyjmuj tabletki raz dziennie rano na czczo, popijając niewielką ilością płynu.
Czy można stosować Euthyrox N 25 - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie należy stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania informacji o potencjalnych zagrożeniach i korzyściach związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym podczas przepisywania recepty na lek.
Stosowanie leków w ciąży i w okresie karmienia piersią powinno być kontynuowane, ponieważ zapotrzebowanie na lek może się zwiększyć w czasie ciąży. Konieczne jest regularne kontrolowanie poziomu TSH w każdym trymestrze ciąży. W przypadku konieczności, lekarz dostosuje dawkowanie lewotyroksyny (może być konieczne zwiększenie dawki). Po porodzie należy natychmiast dostosować dawkowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza, zazwyczaj wracając do dawki stosowanej przed ciążą. Po porodzie poziom TSH we krwi powinien powrócić do prawidłowych wartości w ciągu 6-8 tygodni.
Leczenie skojarzone z lekami przeciwtarczycowymi w nadczynności tarczycy jest przeciwwskazane w okresie ciąży.
Podczas ciąży należy unikać przeprowadzania badań diagnostycznych, które mogą hamować czynność tarczycy (stosowanie substancji radioaktywnych u kobiet w ciąży jest przeciwwskazane).
Lewotyroksyna przenika do mleka matki, ale poziomy osiągane przy stosowaniu zalecanych dawek nie powodują zaburzeń czynności tarczycy u dziecka.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Euthyrox N 25- tabletki?
Euthyrox N 25, -50, -75, -100, -125, -150, -175, -200, jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane, ale nie u wszystkich pacjentów. Trzeba pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają skutki uboczne.
Jeśli dawki lewotyroksyny są zbyt szybko zwiększane na początku leczenia, mogą pojawić się objawy podobne do nadczynności tarczycy, takie jak: zaburzenia rytmu serca, zwiększenie częstości akcji serca, uczucie kołatania serca, bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, osłabienie mięśni, kurcze mięśni, uderzenia gorąca, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, drżenia, niepokój, bezsenność, nadmierne pocenie się, utrata masy ciała, biegunka. W takich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania dawki.
Jeśli wystąpi nadwrażliwość, mogą pojawić się reakcje alergiczne, wysypka, pokrzywka, obrzęk, duszność, skurcz oskrzeli.