- Co zawiera i jak działa Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde?
- Kiedy stosować Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde?
- Kiedy nie stosować preparatu Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Polprazol Max- kapsułki dojelitowe twarde?
- Dawkowanie preparatu Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde
- Czy można stosować Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Polprazol Max- kapsułki dojelitowe twarde?
Co zawiera i jak działa Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde?
Preparat zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol, która należy do grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Omeprazol blokuje enzym zwanym pompą protonową w komórkach błony śluzowej żołądka, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Działanie to zależy od dawki i obejmuje zarówno podstawowe, jak i stymulowane wydzielanie kwasu solnego.
Omeprazol jest podatny na oddziaływanie kwasu obecnego w soku żołądkowym, dlatego podawany jest doustnie w postaciach dojelitowych. Po podaniu doustnym szybko jest wchłaniany z jelita cienkiego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1-2 godzinach. Pokarm nie wpływa na dostępność biologiczną omeprazolu. Po jednorazowym podaniu zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego utrzymuje się przez całą dobę. Omeprazol jest metabolizowany w wątrobie przy udziale cytochromu P450, a większość metabolitów jest wydalana z moczem, a częściowo z żółcią.
Kiedy stosować Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde?
Lek ten jest przewidziany do zastosowania u pacjentów dorosłych w terapii objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga czy zarzucanie kwaśnej treści z żołądka.
Kiedy nie stosować preparatu Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Polprazol Max- kapsułki dojelitowe twarde?
Dawkowanie preparatu Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde
Czy można stosować Polprazol Max - kapsułki dojelitowe twarde w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Bardzo istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z zażyciem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Lekarz podejmie decyzję, czy można stosować preparat w trakcie ciąży.
Omeprazol przenika do mleka matek karmiących, jednak wpływ leku przyjmowanego w zalecanych dawkach na dziecko jest mało prawdopodobny.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Polprazol Max- kapsułki dojelitowe twarde?
Jak każdy lek, również Polprazol Acidcontrol, Polprazol Max może wywołać efekty uboczne, jednak nie u wszystkich osób korzystających z tego preparatu. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku z reguły przewyższają negatywne skutki ewentualnych działań niepożądanych.
Do częstych lub mniej częstych działań niepożądanych zalicza się: nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, ból brzucha, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy ze snem, senność, drętwienie, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka), ogólne złe samopoczucie, opuchnięcia kończyn.
Rzadkimi lub bardzo rzadkimi efektami ubocznymi są: zaburzenia krwi (pancytopenia, agranulocytoza, leukopenia, małopłytkowość), reakcje nadwrażliwości i anafilaksji (w tym obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny), niedobór sodu i/lub magnezu we krwi, halucynacje, splątanie, pobudzenie, depresja, agresja, zaburzenia smaku, zaburzenia wzroku, suchość w ustach, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, grzybica przewodu pokarmowego, zapalenie wątroby, żółtaczka, niewydolność wątroby, zaburzenia nerek, ginekomastia, nadmierna potliwość, łysienie, nadwrażliwość na światło, poważne reakcje skórne.