- Co zawiera i jak działa Glucophage 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Glucophage 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Glucophage 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Glucophage 500- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Glucophage 500 - tabletki powlekane
- Czy można stosować Glucophage 500 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Glucophage 500- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Glucophage 500 - tabletki powlekane?
Substancją aktywną w preparacie jest metformina, lek doustny stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Metformina zmniejsza produkcję glukozy, zwiększa jej wychwyt i zużycie oraz opóźnia wchłanianie jelitowe. Stabilizuje masę ciała, wpływa korzystnie na metabolizm lipidów i nie powoduje hipoglikemii. U osób z nadwagą jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu cukrzycy. Po podaniu doustnym, maksymalne stężenie metforminy we krwi osiąga się po około 2,5 godzinach, a stężenie ustala się po 24-48 godzinach leczenia. Metformina nie jest metabolizowana w wątrobie, tylko wydalana z moczem w postaci niezmienionej. W przypadku zaburzeń nerek, wydalanie metforminy zmniejsza się, co prowadzi do zwiększenia jej stężenia w osoczu.
Kiedy stosować Glucophage 500 - tabletki powlekane?
Specyfik jest zalecany do stosowania w terapii cukrzycy typu 2, szczególnie u osób z nadwagą, u których dieta i aktywność fizyczna nie są skuteczne w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy we krwi.
U osób dorosłych preparat może być stosowany jako leczenie jednoosobowe lub w połączeniu z innymi lekami doustnymi przeciwcukrzycowymi lub insuliną.
U dzieci powyżej 10. roku życia i młodzieży preparat może być stosowany jako leczenie jednoosobowe lub w połączeniu z insuliną.
Stwierdzono zmniejszenie ryzyka powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych z cukrzycą typu 2 i nadwagą, którzy byli leczeni metforminą jako lekiem pierwszego wyboru po niepowodzeniu diety.
Kiedy nie stosować preparatu Glucophage 500 - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeśli istnieje wskazanie do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników preparatu.
Preparatu nie można także stosować w przypadku:
• kwasicy metabolicznej każdego rodzaju (w tym kwasicy ketonowej związanej z cukrzycą, kwasicy mleczanowej)
• stanu przedśpiączkowego w cukrzycy
• ciężkich zaburzeń czynności nerek (GFR mniejszy niż 30 ml/min)
• ostrych stanów wiążących się z ryzykiem zaburzenia czynności nerek, takich jak: odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs
• ostrych lub przewlekłych chorób mogących spowodować niedotlenienie tkanek, takich jak: niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał serca, wstrząs
• niewydolności wątroby
• ostrego zatrucia alkoholem, choroby alkoholowej.
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Glucophage 500- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Glucophage 500 - tabletki powlekane
Czy można stosować Glucophage 500 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o przyjmowanych lekach.
Przyjmowanie tego preparatu podczas ciąży jest niewskazane. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę lub planuje ciążę podczas stosowania preparatu, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu zmiany leczenia na insulinę.
Przyjmowanie tego preparatu podczas karmienia piersią jest również niezalecane.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Glucophage 500- tabletki powlekane?
Podobnie jak wszystkie leki, Etform może wywoływać pewne skutki uboczne, choć nie u wszystkich pacjentów stosujących ten środek. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści płynące z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają negatywne skutki pojawiające się w postaci działań niepożądanych.
Dość często mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, dolegliwości brzuszne oraz utrata apetytu; objawy te zwykle pojawiają się na początku leczenia i w większości przypadków ustępują samoistnie. Aby je zminimalizować, zaleca się stopniowe zwiększanie dawki. Często obserwowane są również zaburzenia smaku. Bardzo rzadko może dojść do kwasicy mleczanowej, poważnego zaburzenia metabolicznego, które może prowadzić do zgonu. Ponadto, bardzo rzadko występuje zmniejszone wchłanianie witaminy B12 oraz obniżone stężenie tej witaminy we krwi (co może prowadzić do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej), nieprawidłowe wyniki testów funkcji wątroby, zapalenie wątroby ustępujące po zaprzestaniu stosowania metforminy, a także reakcje skórne, takie jak rumień, świąd i pokrzywka. Podczas leczenia łącznego z innymi lekami przeciwcukrzycowymi może wystąpić hipoglikemia.