Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Toramide

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Toramide
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Toramide - tabletki?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest torasemid, substancja o silnym działaniu moczopędnym, która jest pochodną sulfonamidową. Torasemid jest znany jako diuretyk pętlowy, ponieważ działa w obszarze pętli nefronu (pętli Henlego). Mechanizm działania torasemidu polega na zahamowaniu zwrotnego wchłaniania jonów sodu i chloru, co prowadzi do zwiększonego wydalania sodu i chloru z moczem oraz zwiększenia ilości wydalanej wody. Zwiększone wydalanie sodu jest równoznaczne z zwiększonym wydalaniem potasu. Ponadto, działanie torasemidu prawdopodobnie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia oporu naczyniowego. Lek jest stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego i obrzęków.

Po zażyciu doustnym, torasemid szybko i praktycznie w całości się wchłania, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1-2 godzinach od przyjęcia preparatu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Toramide - tabletki?

Produkt jest zalecany w terapii:
• wysokiego ciśnienia krwi
• obrzęków spowodowanych chorobami wątroby lub nerek
• obrzęków związanych z niewydolnością serca, obrzękiem płuc.

Kiedy nie stosować preparatu Toramide - tabletki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do wykorzystania leku, nie zawsze można go używać. Nie powinieneś stosować leku, jeśli jesteś uczulony na którąkolwiek substancję czynną leku lub na pochodne sulfonylomocznika. Dodatkowo nie wolno stosować leku, jeśli masz:
• niewydolność nerek prowadzącą do bezmoczu
• śpiączkę wątrobowa i stany poprzedzające śpiączkę
• niskie ciśnienie krwi
• zaburzenia rytmu serca
• niewydolność nerek po stosowaniu innych leków uszkadzających nerki
a także,
• jeśli jednocześnie przyjmujesz antybiotyki z grupy aminoglikozydów lub cefalosporyn.
Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Toramide- tabletki?

W niektórych przypadkach należy kontrolować stężenie elektrolitów i wykonać badania kontrolne przed rozpoczęciem leczenia. W trakcie długotrwałego stosowania preparatu, konieczne jest regularne monitorowanie stężenia elektrolitów, glukozy, kwasu moczowego, kreatyniny i lipidów we krwi. Pacjenci z cukrzycą powinni zachować ostrożność i monitorować stężenie glukozy, ponieważ Torasemid może wpływać na skuteczność leków przeciwcukrzycowych. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z nietolerancją laktozy nie powinny go stosować. Leki przeciwnadciśnieniowe mogą powodować działania niepożądane, które wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Toramide - tabletki

Preparat dostępny jest w postaci tabletek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zaleconych dawek, gdyż może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W razie wątpliwości konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Tabletki należy zażywać rano, popijając niewielką ilością płynu. Nie wolno rozgryzać ani kruszyć tabletek.

W przypadku dorosłych:

Przy nadciśnieniu tętniczym zalecana dawka to 2,5 mg raz dziennie. Lekarz może zwiększyć dawkę do 5 mg raz dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dawki większe niż 5 mg na dobę nie przynoszą dodatkowego obniżenia ciśnienia tętniczego. Pełne działanie przeciwnadciśnieniowe występuje po około 12 tygodniach stosowania preparatu.

W przypadku obrzęków zalecana dawka to 5 mg raz dziennie. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zwiększyć dawkę stopniowo do 20 mg raz dziennie, a nawet do 40 mg na dobę.

Osoby z zaburzeniami czynności wątroby powinny być pod szczególnym nadzorem lekarskim podczas leczenia, ze względu na możliwość zwiększenia stężenia torasemidu we krwi.

Z kolei u osób starszych nie ma potrzeby dostosowywania dawkowania.

Co do dzieci, brakuje wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Toramide - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym, gdy przepisuje lek.
Przyjmowanie preparatu jest przeciwwskazane w okresie ciąży i karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty. Preparat może wpłynąć na stężenie potasu i magnezu we krwi, co może zwiększyć toksyczność glikozydów nasercowych. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu z kortykosteroidami lub lekami przeczyszczającymi, ponieważ może to zwiększyć ryzyko hipokaliemii. Równoległe stosowanie z lekami przeciwnadciśnieniowymi lub innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze może nasilić działanie przeciwnadciśnieniowe. Warto pamiętać, że preparat może wzmacniać działanie antybiotyków aminoglikozydowych, cisplatyny, cefalosporyn i litu. Ponadto preparat może wzmocnić działanie leków zwiotczających mięśnie oraz teofiliny. Przyjmowanie preparatu może nasilić toksyczność salicylanów przyjmowanych w dużych dawkach. Może również obniżyć skuteczność doustnych leków przeciwcukrzycowych i insuliny, co może wymagać dostosowania dawkowania. Równoczesne stosowanie preparatu z inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) może prowadzić do nagłego obniżenia ciśnienia tętniczego, dlatego może być konieczne zmniejszenie dawki inhibitora ACE lub torasemidu. Preparat może wpłynąć na reaktywność tętnic na leki obkurczające naczynia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz probenecyd mogą zmniejszyć działanie moczopędne i przeciwnadciśnieniowe torasemidu. Preparaty wiążące kwasy żółciowe, takie jak cholestyramina, mogą zmniejszyć wchłanianie preparatu i zmniejszyć jego efektywność.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Toramide- tabletki?

Toramide, podobnie jak wszystkie leki, może wywoływać skutki uboczne, które nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów. Ważne jest pamiętanie, że korzyści związane ze stosowaniem leku zazwyczaj przeważają nad ewentualnymi szkodami wynikającymi z wystąpienia działań niepożądanych.
Do potencjalnych skutków ubocznych należą m.in. zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, bóle mięśni, problemy żołądkowo-jelitowe, zmiany w wynikach badań laboratoryjnych, zawroty głowy, osłabienie czy reakcje alergiczne skóry.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł