Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ibum Dawkowanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Ibum Dawkowanie
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Ibum Forte - kapsułki miękkie?

Substancją aktywną preparatu jest ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym z grupy pochodnych kwasu propionowego. Ibuprofen hamuje syntezę prostaglandyn, które odgrywają ważną rolę w stanach zapalnych, co sprawia, że preparat wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Ibuprofen działa poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenaz, które uczestniczą w powstawaniu prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Podanie doustne ibuprofenu powoduje szybkie wchłanianie substancji, głównie w jelicie cienkim, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1-2 godzinach.

Ibuprofen przechodzi przez łożysko oraz w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Ibum Forte - kapsułki miękkie?

Preparat jest zalecany do stosowania w przypadku bólów o różnym pochodzeniu, które są łagodne lub umiarkowane. Dotyczy to bólu głowy, bólu zębów, bólu kości, mięśni, stawów, nerwobólu, bólu po urazach, bólu podczas przeziębienia i grypy. Ponadto jest polecany w przypadku bolesnego miesiączkowania oraz gorączki o różnym pochodzeniu, w tym w przeziębieniu, grypie i innych chorobach zakaźnych.

Kiedy nie stosować preparatu Ibum Forte - kapsułki miękkie?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie powinno się go stosować, jeżeli występuje uczulenie na którekolwiek składniki preparatu. Uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne może być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu, co może objawiać się różnymi reakcjami alergicznymi.

Preparat nie powinien być używany przez osoby z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją, osób stosujących inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, osoby z ciężką niewydolnością nerek, wątroby lub serca, osoby ze zwiększonym ryzykiem krwawienia oraz kobiety w III trymestrze ciąży.

Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ibum Forte- kapsułki miękkie?

Niektóre schorzenia lub inne okoliczności mogą sprawić, że nie można stosować danego leku lub należy zmienić jego dawkowanie. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Korzystanie z leku w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Preparat jest przeznaczony do stosowania krótkoterminowego. W przypadku nasilenia się objawów lub ich braku poprawy, należy skonsultować się z lekarzem. U pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, z niewydolnością serca (NYHA II-III), z chorobą niedokrwienną serca, chorobą naczyń obwodowych i/lub chorobą naczyń mózgowych, należy ostrożnie ocenić korzyści z terapii w porównaniu z ryzykiem z nią związanym. Należy unikać stosowania preparatu w dużych dawkach (2400 mg na dobę) u tych pacjentów. Lekarz dokładnie rozważy zastosowanie leczenia w długoterminowej terapii u pacjentów z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu), zwłaszcza gdy wymagane są duże dawki preparatu (2400 mg na dobę).

Preparat może maskować objawy infekcji, dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia konieczne może być zastosowanie odpowiedniego leczenia. Preparat nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Należy zachować szczególną ostrożność u osób z toczniem rumieniowatym układowym, mieszaną chorobą tkanki łącznej, chorobami przewodu pokarmowego, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami czynności serca, zaburzeniami czynności wątroby, zaburzeniami czynności nerek, astmą oskrzelową, chorobami alergicznymi oraz u osób w podeszłym wieku. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak krwawienie, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu. Osoby z zaburzeniami przewodu pokarmowego powinny stosować preparat pod nadzorem lekarza, stosując najmniejsze skuteczne dawki.

Duże dawki oraz wiek podeszły zwiększają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Należy unikać stosowania preparatu przez osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, z czynnikami ryzyka tych chorób oraz u osób z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zatrzymaniem płynów i obrzękami.

Przed zastosowaniem preparatu konieczna jest konsultacja z lekarzem. Długoterminowe stosowanie ibuprofenu w dużych dawkach może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru. Uwaga i ścisły nadzór medyczny są wymagane przy stosowaniu preparatu przez osoby z chorobami serca, zaburzeniami czynności serca, nadciśnieniem tętniczym, zatrzymaniem płynów i obrzękami, chorobą niedokrwienną serca, chorobami naczyń obwodowych, czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli należysz do którejś z tych grup, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. Korzystanie z preparatu może wywołać zaburzenia płodności u kobiet i nie jest zalecane u tych planujących ciążę. Efekt ten ustępuje po zakończeniu leczenia. Preparat zawiera sorbitol, dlatego osoby z nietolerancją fruktozy nie powinny go stosować. Barwniki zawarte w preparacie mogą powodować reakcje alergiczne. Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Ibum Forte - kapsułki miękkie

Preparat występuje w postaci kapsułek miękkich przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Nie przekraczaj zaleconych ilości, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zaleca się początkowo przyjmowanie 400 mg (1 kapsułki), a następnie w razie potrzeby kolejne 400 mg (1 kapsułki) co 4-6 godzin. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 1200 mg (3 kapsułki) w dawkach podzielonych.

Preparat jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania, nie dłużej niż 3 dni bez konsultacji lekarskiej. Nie stosować preparatu u dzieci poniżej 12. roku życia, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Czy można stosować Ibum Forte - kapsułki miękkie w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży nie powinno się stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, aby dowiedzieć się o potencjalnych zagrożeniach i korzyściach związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, porozmawiaj z lekarzem przed zażyciem preparatu.

Stosowanie leku jest niezalecane w III trymestrze ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego, zahamowania czynności skurczowej macicy oraz wystąpienia niewydolności nerek u matki i płodu. Nie stosuj leku w I i II trymestrze ciąży. W tych trymestrach należy go przyjmować tylko za zaleceniem lekarza, jeśli istnieje absolutna konieczność po dokładnym zważeniu korzyści dla matki i ryzyka dla płodu. Decyzję o zastosowaniu leku podejmuje tylko lekarz.

Przed zażyciem leku w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią. W niektórych przypadkach lekarz może zezwolić na krótkotrwałe stosowanie zaleconej dawki leku.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty.

Nie stosuj tego preparatu w połączeniu z niektórymi innymi lekami, np. kwasem acetylosalicylowym, lekami moczopędnymi, lekami przeciwzakrzepowymi, zydowudyną, metotreksatem, kortykosteroidami, glikozydami nasercowymi, cyklosporyną, antybiotykami chinolonowymi, fenytoiną, probenecydem, pochodnymi sulfonylomocznika, selektywnymi inhibitorami wychwytu serotoniny, mifeprystonem.

Unikaj także leków antyagregacyjnych, sulfinpirazonu oraz SSRI. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ibum Forte- kapsułki miękkie?

Jak każde lekarstwo, także Ibum Forte może wywołać skutki uboczne, choć nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Często: symptomy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak ból brzucha, nudności, niestrawność, biegunka, wzdęcia, zaparcia, zgaga, wymioty, niewielka utrata krwi z przewodu pokarmowego, która w wyjątkowych przypadkach może prowadzić do niedokrwistości.

Niezbyt często: reakcje alergiczne (uczulenie, świąd), zaburzenia układu nerwowego (np. ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość, zmęczenie), problemy z widzeniem, owrzodzenia żołądka i/lub dwunastnicy, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego i Crohna, zapalenie żołądka, wysypka skórna.

Rzadko: szumy w uszach, w rzadkich przypadkach mogą wystąpić uszkodzenia nerek (martwica brodawek nerkowych) oraz zwiększenie stężenia mocznika we krwi, obniżenie stężenia hemoglobiny we krwi.

Bardzo rzadko: podczas zakażenia wirusem ospy wietrznej może dojść do zaostrzenia stanów zapalnych związanych z zakażeniem (takie jak martwicze zapalenie powięzi), a w wyjątkowych przypadkach ciężkie zakażenia skóry i powikłania tkanek miękkich, zaburzenia układu krwiotwórczego (niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość, pancytopenia, agranulocytoza; pierwszymi objawami są gorączka, ból gardła, owrzodzenia jamy ustnej, symptomy grypopodobne, silne zmęczenie, niewyjaśnione krwawienia i siniaki), poważne reakcje alergiczne (obrzęk twarzy, języka, krtani, duszność, częstoskurcz, spadek ciśnienia krwi - anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy lub ciężki wstrząs), nasilenie objawów astmy, reakcje psychotyczne, depresja, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, niewydolność serca, kołatanie serca, obrzęki, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, zapalenie naczyń, zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, tworzenie się zwężenia jelita, zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby, szczególnie podczas długotrwałego leczenia, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby, poważne problemy skórne jak reakcje pęcherzowe, zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy, toksyczne martwicze oddzielanie naskórka, utrata włosów, obrzęki (szczególnie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek), zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek z możliwą niewydolnością nerek.

Z nieustaloną częstością: reaktywność dróg oddechowych (w tym astma, skurcz oskrzeli, duszność), reakcja alergiczna z eozynofilią i objawami ogólnymi (zespół DRESS), ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł