Co to jest obrzęk? Jakie są przyczyny obrzęku?
Obrzęk występuje, kiedy nadmiar płynu „wycieka” z naczyń krwionośnych lub limfatycznych i gromadzi się między komórkami. Zwykle naczynie włosowate przepuszcza płyn w dwie strony, utrzymując równowagę. Jednakże, różne czynniki mogą prowadzić do powstania obrzęku, takie jak zwiększona przepuszczalność ściany naczynia w stanie zapalnym lub alergii, wzrost ciśnienia w naczyniu z powodu przeszkody, zmniejszony przepływ krwi z powodu niewydolności serca lub niewydolności żylną, oraz nieprawidłowy skład płynu spowodowany chorobami wątroby i nerek, niedożywieniem lub anoreksją.
Jak lekarz ustala rozpoznanie w razie wystąpienia obrzęku?
Obrzęk jest manifestacją wielu różnorodnych przyczyn. Większość z nich jest diagnozowana przez lekarza po wywiadzie z pacjentem i badaniu miejsca obrzęku. Każdy przypadek obrzęku, który nie ustępuje po 2-3 tygodniach i nie ma jasnej przyczyny, powinien być skonsultowany z lekarzem!
Jeśli obrzęk dotyczy niewielkiego obszaru skóry lub jednej części ciała, mówimy o obrzęku miejscowym. Może on wynikać z:
- reakcji alergicznej,
- reakcji zapalnej,
- niewydolności żylnej,
- zakrzepicy,
- utrudnionego odpływu limfy,
- obrzęku naczynioruchowego.
Obrzęk całego narządu jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu tego narządu. Przykładami takich przypadków są obrzęk płuc i obrzęk mózgu. Bardzo groźny może być także obrzęk krtani.
Obrzęk obejmujący całe ciało określa się jako obrzęk uogólniony. Może mieć swoje podłoże w:
- niewydolności serca,
- niewydolności wątroby,
- zespołu nerczycowego,
- zaburzeniach hormonalnych,
- niedożywieniu,
- ciąży,
- długotrwałym stosowaniu leków.
Czy obrzęk może być niebezpieczny?
W szczególnych przypadkach obrzęk może być niebezpiecznym objawem i należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Niepokój powinny wywoływać następujące sytuacje:
- Obfity obrzęk (czasami tylko zwiększenie obwodu!) obejmujący tylko jedną z kończyn dolnych, często łydkę, czasem z towarzyszącym bólem. Może to wskazywać na zakrzepicę żył głębokich;
- Narastający obrzęk w okolicach rany lub otarcia, bolesny i czerwony. Z rany często wycieka biaława treść. Można podejrzewać zakażenie rany, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu gorączka;
- Nadmierny obrzęk po ukąszeniu owadów. Wyjątkowo niebezpieczne są:
- ukąszenie w środku jamy ustnej i gardła (obrzęk krtani stanowi zagrożenie dla życia),
- ukąszenie osoby uczulonej na jad owada (najczęściej pszczoły i osy),
- pojawiające się daleko od miejsca ukąszenia obrzęki, uczucie gorąca, duszności i nagłe pogorszenie stanu zdrowia.
- Obrzęk, który jest towarzyszony zmianami w skórze (rumień, wysypka, grudki, guzki i stwardnienia tkanki) - mogą wskazywać na początek choroby autoimmunologicznej;
- Pojawienie się znacznego i bolesnego obrzęku po urazie w danej okolicy (zazwyczaj kończyny), może sugerować złamanie kości lub uszkodzenie stawu;
- Obrzęk w okolicach twarzy, ust, szyi - może być nagle pojawiającym się obrzękiem alergicznym (np. spowodowanym spożyciem alergenu) lub wynikającym z chorób z zablokowaniem żyły szyjnej górnej - znaczny obrzęk tych okolic, szczególnie narastający szybko, utrudniający oddychanie i połykanie, jest niebezpieczny dla zdrowia i życia i wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego. Jednakże nawet mniejsze obrzęki wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż mogą towarzyszyć poważnym infekcjom okolic zębów, takim jak ropnie, które są niebezpieczne dla zdrowia i wymagają pilnego leczenia.
W każdym z tych przypadków należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, a dopiero potem zajmować się pacjentem, istnieje bowiem bezpośrednie zagrożenie życia!