- Co zawiera i jak działa Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy stosować Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy nie stosować preparatu Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gentamicin WZF 0,3%- krople do oczu, roztwór?
- Dawkowanie preparatu Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór
- Czy można stosować Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Gentamicin WZF 0,3%- krople do oczu, roztwór?
Co zawiera i jak działa Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór?
Składnikiem aktywnym tego preparatu jest gentamycyna, która jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów. Działanie gentamycyny, które jest podobne dla całej grupy aminoglikozydów, polega na zahamowaniu produkcji białek przez bakterie. Gentamycyna łączy się nieodwracalnie z rybosomami bakteryjnymi, które są niezbędne do produkcji białek. To uniemożliwia wzrost i namnażanie się bakterii, prowadząc ostatecznie do ich śmierci.
Miejscowe stosowanie gentamycyny do worka spojówkowego praktycznie nie wpływa na poziom wchłaniania do krwi i nie wywiera ogólnoustrojowych działań.
Kiedy stosować Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór?
Preparat jest zalecany do stosowania w przypadkach:
- aktywnego lub przewlekłego zapalenia spojówek, problemów z powiekami i workiem łzowym
- infekcji i owrzodzeń rogówki spowodowanych przez bakterie
- jako środek zapobiegawczy przed i po operacjach na gałce ocznej.
Kiedy nie stosować preparatu Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór?
Niestety, pomimo istnienia wskazań do stosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie lub na inne antybiotyki aminoglikozydowe.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gentamicin WZF 0,3%- krople do oczu, roztwór?
Pewne schorzenia i inne sytuacje mogą uniemożliwić stosowanie preparatu lub wskazywać na konieczność zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Produkt przeznaczony jest jedynie do zewnętrznego stosowania miejscowo do worka spojówkowego.
Nie zaleca się stosowania preparatu przez długi czas. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów odpornych na leczenie. W trakcie terapii zaleca się monitorowanie ewentualnych objawów nowych zakażeń. W przypadku wystąpienia nowych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych (np. zakażenie drożdżakami) podczas stosowania preparatu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Podczas zakażenia oka należy unikać noszenia soczewek kontaktowych.
Jeśli występuje ciężkie zakażenie bakteryjne oczu, może być konieczne uzupełnienie leczenia antybiotykami podawanymi doustnie.
Dodatkowe informacje na temat pozostałych składników preparatu:
• produkt zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe (co może spowodować zmiany koloru soczewek); przed zakropleniem oka, należy usunąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem; chlorek benzalkoniowy może także wywoływać podrażnienia oczu, objawy zespołu suchego oka, wpływać na film łzowy i na powierzchnię rogówki, dlatego należy zachować ostrożność przy stosowaniu u osób z zespołem suchego oka lub uszkodzeniami rogówki.
Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie zaleca się stosowania preparatu bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn, ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po zakropleniu, takich jak tymczasowe zaburzenia widzenia.
Dawkowanie preparatu Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór
Produkt jest dostępny w postaci kropli do oczu. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Podawanie dla dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia: 1-2 krople co 4 godziny do worka spojówkowego.
Czy można stosować Gentamicin WZF 0,3% - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży, przed zastosowaniem jakiegokolwiek lekarstwa, skonsultuj się z lekarzem!
Zanim zaczniesz stosować jakiś lek w okresie ciąży lub karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Powiadom także lekarza, który przepisuje lek, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę.
Preparat można stosować w czasie ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne i gdy jego korzyści dla matki są większe niż ryzyko dla płodu. Tylko specjalista może ocenić, czy korzyści przeważają nad ryzykiem w Twoim przypadku.
Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Istnieje możliwość wystąpienia krzyżowej oporności na tobramycynę. Bakterie odporne na tobramycynę są także odporne na gentamycynę.
Stosowanie jednocześnie gentamycyny oraz erytromycyny lub chloramfenikolu może wykazywać działanie antagonistyczne.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Gentamicin WZF 0,3%- krople do oczu, roztwór?
Jak każdy lek, również Gentamicin WZF 0,3% może wywołać skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści z stosowania leku z reguły przewyższają szkody związane z ewentualnym pojawieniem się skutków ubocznych.
Z rzadkością nieokreśloną: łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie, ból oka, światłowstręt, przemijające zaburzenia widzenia zwykle ustępujące po kilku minutach po aplikacji kropli.
Przy długotrwałym stosowaniu: grzybicze lub bakteryjne owrzodzenie rogówki, objawy reakcji alergicznej, plamica małopłytkowa, omamy.
W bardzo rzadkich przypadkach, przy znacznym uszkodzeniu rogówki, możliwe jest zwapnienie rogówki związanemu ze stosowaniem kropli do oczu zawierających fosforany.