Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ketonal Żel Kiedy Stosować

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Ketonal Żel Kiedy Stosować
30.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Ketonal - żel?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest ketoprofen, lek przeciwzapalny należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) z kwasu propionowego. Jego działanie obejmuje przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe właściwości. Ketoprofen działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, substancji kluczowych w procesie zapalnym. Jest to skuteczne działanie, ponieważ blokuje aktywność cyklooksygenaz (COX-1 i COX-2), enzymów odpowiedzialnych za wytwarzanie prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Dzięki temu zmniejsza objawy stanu zapalnego, takie jak obrzęk, ból i podwyższona temperatura. Ponadto, ketoprofen hamuje agregację płytek krwi, ale nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego. Preparat jest stosowany miejscowo do leczenia stanów zapalnych i bólu związanego z chorobami reumatycznymi lub urazami. Absorpcja ketoprofenu zależy od dawki, obszaru leczonego, czasu trwania kontaktu z skórą i właściwości powierzchni aplikacji. Po miejscowym zastosowaniu, ketoprofen przenika przez skórę do tkanek podskórnych, tłuszczowych i okołostawowych, osiągając podobne stężenie jak przy podaniu doustnym. Stężenie we krwi jest znacznie niższe po aplikacji miejscowej w porównaniu z doustną.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Ketonal - żel?

Produkt zosta zalecany w sytuacjach takich jak:
- ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ból mięśni i reumatyczny, skręcenia i kontuzje związane z wysiłkiem
- ból mięśniowo-szkieletowy i obrzęk spowodowany urazami sportowymi
- ból w łagodnym do umiarkowanym zapaleniu stawów.

Kiedy nie stosować preparatu Ketonal - żel?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania specyfiku, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu. Tak samo jest w przypadku uczulenia na kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na fenofibrat.

Skóra uczulona na światło, perfumy, alergiczne reakcje po stosowaniu filtrów UV, rany, zmiany chorobowe skóry to również przeciwwskazania. Zaleca się unikanie stosowania w okolicy oczu, na błony śluzowe, pod opatrunkiem okluzyjnym, u dzieci poniżej 15. roku życia, w 6. miesiącu ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ketonal- żel?

Niezależnie od chorób i innych warunków, mogących uniemożliwić stosowanie preparatu, istnieją sytuacje, które mogą wskazywać na konieczność zmiany dawki. W niektórych przypadkach, konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.

Preparat powinien być używany w najmniejszej skutecznej dawce, przez krótki niezbędny okres, potrzebny do złagodzenia objawów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Produkt przeznaczony jest wyłącznie do stosowania na zewnątrz, lokalnie na zdrową i nieuszkodzoną skórę. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami i błonami śluzowymi (w tym okolicami odbytu i narządami płciowymi).

Stosowanie preparatu może wywołać poważne reakcje skórne po ekspozycji na światło, w tym na promieniowanie słoneczne lub UV (ryzyko wzrasta z długością stosowania preparatu) lub gdy równocześnie używany jest oktokrylen (substancja pomocnicza obecna w wielu kosmetykach). W razie wystąpienia jakichkolwiek zmian skórnych (np. zaczerwienienie, wysypka, świąd, mrowienie lub pieczenie, rumień) należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Podczas stosowania i przez 2 tygodnie po zakończeniu terapii, należy chronić obszar skóry przed światłem słonecznym, nawet podczas pochmurnej pogody i przed promieniowaniem UV (np. w solarium). Skórę należy zabezpieczyć odpowiednim ubraniem.

Stosowanie miejscowe ketoprofenu może wywołać napady astmy u osób wrażliwych. Duże ilości żelu stosowane lokalnie mogą powodować reakcje ogólne, w tym reakcje alergiczne. U osób z astmą, przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i/lub polipami nosa, ryzyko uczulenia na kwas acetylosalicylowy i/lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jest większe niż u reszty populacji.

Po zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą.
Po długotrwałym stosowaniu zaleca się stosowanie rękawiczek ochronnych.

Po miejscowym zastosowaniu ketoprofenu, tylko niewielka ilość przenika do krwiobiegu, jednakże sporadycznie mogą wystąpić działania niepożądane ogólnoustrojowe. Należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami serca, chorobami nerek i wątroby, chorobą wrzodową czy zapalnymi chorobami jelit, historią krwotoków mózgowych lub predyspozycją do krwawień.

Dawkowanie preparatu Ketonal - żel

Preparat w postaci żelu przeznaczony jest do stosowania na skórę w określonych miejscach. Po każdym użyciu preparatu, konieczne jest dokładne umycie rąk mydłem i wodą. Zapoznaj się z zaleceniami lekarza przed zastosowaniem preparatu. Nie przekraczaj zalecanej dawki, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W przypadku wątpliwości zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia: Nanieś niewielką ilość żelu na skórę w obszarze bólu 2-3 razy dziennie i delikatnie wmasuj przez kilka minut. Nie stosuj pod opatrunkiem. Maksymalna dawka dobowa to 15 g, co odpowiada 375 mg substancji czynnej - ketoprofenu (7,5 g to około 9 cm żelu).

Preparat można stosować jednocześnie z innymi produktami zawierającymi ketoprofen (np. kapsułki lub tabletki). Całkowita dzienna dawka ketoprofenu, niezależnie od postaci, nie powinna przekraczać 200 mg.

Nie stosować preparatu u dzieci poniżej 15. roku życia.

Nie należy stosować preparatu dłużej niż 7 dni bez konsultacji lekarskiej.

Czy można stosować Ketonal - żel w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się skonsultowanie stosowania jakiegokolwiek leku z lekarzem!
Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o przyjmowanych lekach.

Stosowanie tego preparatu jest niezalecane u kobiet w 6. miesiącu ciąży z powodu ryzyka powikłań u płodu, takich jak przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego, uszkodzenia nerek, serca i płuc, a także przedłużonego krwawienia u matki i dziecka. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży stosowanie preparatu jest zalecane tylko za zgodą lekarza, gdy jest to absolutnie konieczne.

Nie należy stosować preparatu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych bez recepty. Interakcje związane z ketoprofenem w postaci żelu, stosowanym miejscowo, są rzadkie ze względu na niskie stężenie osiągane we krwi. Ketoprofen żel ma minimalny wpływ na wydalanie innych leków.

Jednakże ogólne podawanie ketoprofenu, podobnie jak innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, może zmniejszać wydalanie metotreksatu, co prowadzi do jego toksyczności. Dlatego nie zaleca się jednoczesnego stosowania z metotreksatem w dużych dawkach. Pacjenci przyjmujący pochodne kumaryny powinni być regularnie monitorowani.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ketonal- żel?

Jak każdy lek, Ketonal żel może wywołać skutki uboczne, choć nie występują one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści płynące z leczenia z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych. Niezbyt często mogą pojawić się: reakcje skórne, takie jak rumień, wyprysk, swędzenie, pieczenie i łagodne przejściowe zapalenie skóry. Rzadziej mogą wystąpić: nadwrażliwość na światło, wysypka, pokrzywka, ciężkie reakcje skórne, takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą być rozległe lub uogólnione. Z nieznaną częstością mogą wystąpić: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, reakcje nadwrażliwości. Zanotowano także pojedyncze przypadki ciężkiego kontaktowego zapalenia skóry spowodowanego przez brak higieny i ekspozycję na światło słoneczne oraz ciężkiej, rozległej i długotrwałej reakcji fotoalergicznej. Niekiedy nawet jednorazowe użycie ketoprofenu może skutkować długotrwałą nadwrażliwością na światło. Opisano również przypadki toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł