Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Lithium

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Lithium
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Lithium Carbonicum GSK - tabletki?

Mechanizm działania węglanu litu jest jeszcze nie do końca zrozumiany. Wydaje się, że polega on na zastępowaniu jonów innych metali z grupy potasowców przez jony litu. To prowadzi do zmiany stężenia tych jonów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz komórki, oraz zaburza proporcje między różnymi jonami. W efekcie hamuje napływ jonów sodu do wnętrza komórki nerwowej, co powoduje zakłócenie uwalniania dopaminy i noradrenaliny. Może także w pewnym stopniu hamować ich wychwyt zwrotny. Działanie to odgrywa istotną rolę w przypadku nadpobudliwości układu nerwowego. U osób zdrowych lit nie wywołuje efektów psychotropowych. Dodatkowo, hamuje działanie hormonu antydiuretycznego oraz wpływ tyreotropiny na tarczycę. W narządach obwodowych, takich jak nerki czy tarczyca, sole litu działają hamująco na pobudzający wpływ tych hormonów na cyklazę adenylową.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Lithium Carbonicum GSK - tabletki?

Preparat ma zastosowanie w leczeniu epizodu maniakalnego w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, w prewencji nawrotów tych zaburzeń, w redukcji nasilenia i częstotliwości kolejnych epizodów manii u pacjentów z historią stanów maniakalnych oraz w zapobieganiu epizodom depresji w przypadku zaburzeń depresyjnych nawracających.

Kiedy nie stosować preparatu Lithium Carbonicum GSK - tabletki?

Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować go w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik. Przeciwwskazaniami są także: ciężka niewydolność nerek, niedawny zawał serca, uszkodzenia mózgu, białaczka, ciąża i okres karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lithium Carbonicum GSK- tabletki?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą uniemożliwić stosowanie leku lub mogą wymagać dostosowania dawki preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być regularne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.Osoby cierpiące na depresję lub zaburzenia afektywne dwubiegunowe powinny być dokładnie monitorowane w trakcie leczenia ze względu na ryzyko nasilenia objawów klinicznych oraz wystąpienia myśli samobójczych (szczególnie na początku terapii lub przy zmianie dawki). Wszelkie niepokojące zmiany zachowania należy zgłosić lekarzowi.Ze względu na zwiększone ryzyko objawów toksycznych, preparat nie powinien być stosowany u osób z ciężką niewydolnością nerek, chorobą sercowo-naczyniową, nieleczoną niedoczynnością tarczycy, zaburzeniami równowagi elektrolitowej, chorobą Addisona, lub gdy dieta pacjenta jest uboga w sól.Należy być szczególnie ostrożnym w przypadku osób cierpiących na chorobę Parkinsona, zaburzenia rytmu serca, padaczkę, łuszczycę, wrodzoną nużliwość mięśni, cukrzycę, lub schizofrenię.Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się wykonanie badań czynności tarczycy, nerek i serca, a także oznaczenie stężenia sodu i glukozy we krwi.W przypadku konieczności równoczesnego stosowania elektrowstrząsów lub neuroleptyków, pacjent powinien być dokładnie monitorowany, ponieważ wystąpić może zwiększone ryzyko działań niepożądanych.W przypadku zaburzeń sercowo-naczyniowych, żołądkowo-jelitowych, lub neurologicznych należy natychmiast skonsultować się z lekarzem i rozważyć zaprzestanie stosowania preparatu.Stosowanie tego preparatu może w rzadkich przypadkach prowadzić do ostrych zaburzeń czynności nerek, dlatego zaleca się regularne kontrolowanie ich funkcji.Osoby w podeszłym wieku powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tego preparatu, ze względu na zwiększone ryzyko toksycznych działań.Preparat hamuje wychwyt zwrotny sodu w nerkach, dlatego zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości wody i sodu w trakcie terapii. Przy długotrwałym stosowaniu preparatu konieczne jest regularne kontrolowanie czynności nerek.Preparat zawiera laktozę i nie jest zalecany dla osób z rzadkimi dziedzicznymi nietolerancjami.Preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania.

Dawkowanie preparatu Lithium Carbonicum GSK - tabletki

Tabletki to postać tego produktu. Są przeznaczone do przyjmowania doustnego. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Zwykle zaleca się przyjmowanie 0,5–1,25 g/dobę w co najmniej 3 podzielonych dawkach. Konieczne jest zachowanie stężenia litu w surowicy na poziomie 0,5–0,8 mmol/l. W przypadku ostrych stanów maniakalnych lekarz może zwiększyć dawkę do 1,5–2 g/dobę w co najmniej 3 dawkach podzielonych (stężenie litu w surowicy w zakresie 0,6–1,2 mmol/l).
Preparat należy odstawiać stopniowo, przez co najmniej 2 tygodnie.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu u dzieci do 12 lat.

Czy można stosować Lithium Carbonicum GSK - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się omówienie z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Zanim zdecydujesz się na przyjęcie dowolnego leku w trakcie ciąży lub okresie karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem.
Nie zaleca się stosowania leku w trakcie ciąży i okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich zażywanych lekach, także tych bez recepty. Należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z pewnymi lekami, jak chloropromazyna, haloperydol, leki SSRI, inhibitory wapnia, leki moczopędne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki zwiotczające, duże dawki jodu, pochodne amfetaminy. Niektóre leki mogą hamować wydalanie litu z moczem, inne mogą z kolei nasilać jego eliminację. Xantyny, związki alkalizujące, mocznik mogą również wpływać na proces eliminacji litu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Lithium Carbonicum GSK- tabletki?

Jak wszystkie leki, również Lithium Carbonicum GSK może wywołać efekty uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści z stosowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych. Nasilenie i wystąpienie działań niepożądanych zależą od wrażliwości pacjenta oraz stężenia leku we krwi.
W początkowym okresie leczenia mogą często pojawić się: problem z żołądkiem, osłabienie mięśni, uczucie zmęczenia. W miarę dalszego stosowania objawy te zazwyczaj słabną.
Ponadto mogą wystąpić: drżenia mięśni, zespół pseudotumoru mózgu, ataksja, zaburzenia ruchowe, wzmożone odruchy ścięgniste, objawy pozapiramidowe, nietrzymanie moczu lub kału, napady drgawkowe, senność, splątanie, problemy z pamięcią, śpiączka, zaburzenia wzroku, trudności z mową, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, niskie ciśnienie krwi, omdlenia, wolna akcja serca, opuchlizna kończyn, zapaść krążenia, zaburzenia pracy węzła zatokowego, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu, opuchlizna gruczołów ślinowych, obecność glukozy w moczu, zmniejszona klarowność kreatyniny, obecność białka w moczu, małomocz, objawy cukrzycy nerkowej (polidypsja, poliuria), łysienie, trądzik, łuszczycowe zmiany skórne, swędzenie, wysypka, owrzodzenia, nadmierne rogowacenie naskórka, zapalenie mieszków włosowych, powiększenie tarczycy, niedoczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, suchość w jamie ustnej, impotencja, wzrost masy ciała, podwyższony poziom glukozy we krwi, zwiększone stężenie wapnia we krwi, alergiczne zapalenie naczyń, niedokrwistość, leukopenia, leukocytoza, obrzęki, zaburzenia smaku, próchnica.
U osób starszych efekty uboczne często są silniejsze niż u osób młodszych.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł