- Co zawiera i jak działa Metronidazol Polpharma - tabletki?
- Kiedy stosować Metronidazol Polpharma - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Metronidazol Polpharma - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Metronidazol Polpharma- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Metronidazol Polpharma - tabletki
- Czy można stosować Metronidazol Polpharma - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Metronidazol Polpharma- tabletki?
Co zawiera i jak działa Metronidazol Polpharma - tabletki?
Aktywnym składnikiem tego preparatu jest metronidazol, lek z grupy pochodnych imidazolu, który działa zabójczo na bakterie i pierwotniaki. Jego działanie polega na uszkodzeniu kwasu nukleinowego DNA wrażliwych drobnoustrojów, co w efekcie prowadzi do rozpadu komórki. Metronidazol jest skuteczny przeciwko wielu szczepom bakterii beztlenowych, jednak nie działa na bakterie tlenowe.
Metronidazol jest dobrze i szybko wchłaniany po podaniu doustnym. Przenika do tkanek, narządów oraz płynów ustrojowych, włącznie z ośrodkowym układem nerwowym. Ponadto przenika przez barierę łożyskową oraz do mleka kobiet karmiących piersią.
Kiedy stosować Metronidazol Polpharma - tabletki?
Preparat jest przewidziany do użytku u osób dorosłych i dzieci do leczenia zakażeń wywołanych przez bakterie beztlenowe lub pierwotniaki, takie jak:
- infekcje krwi, ropień mózgu, płuc lub szpiku kostnego, zakażenie otrzewnej, gorączka poporodowa, zapalenie przydatków, zakażenia ran po zabiegach chirurgicznych
- rzęsistkowica układu moczowo-płciowego u kobiet i mężczyzn
- bakteryjne zapalenie pochwy
- pełzakowica (ameba)
- lamblioza
- ostre wrzodziejące zapalenie dziąseł
- ostre zakażenia wokółzębowe
- owrzodzenia na kończynach dolnych i odleżyny
- choroba wrzodowa z zakażeniem Helicobacter pylori (w leczeniu skojarzonym z innymi lekami)
oraz
- w zapobieganiu zakażeniom pooperacyjnym wywołanym przez bakterie beztlenowe.
Kiedy nie stosować preparatu Metronidazol Polpharma - tabletki?
Niestety, mimo istnienia wskazań do używania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować w przypadku alergii na którąkolwiek z substancji zawartych w produkcie lub inne pochodne nitroimidazolu.
Preparat jest przeciwwskazany u kobiet w I trymestrze ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Metronidazol Polpharma- tabletki?
Dawkowanie preparatu Metronidazol Polpharma - tabletki
Czy można stosować Metronidazol Polpharma - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży, skonsultuj się z lekarzem!
Ważne jest, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem leku w czasie ciąży lub karmienia piersią z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz, poinformuj lekarza o tym.
Produkt jest niewskazany w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze można go stosować tylko w przypadku, gdy lekarz uzna to za konieczne i korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. Ocenę korzyści do ryzyka może dokonać jedynie lekarz.
Nie zaleca się stosowania produktu podczas karmienia piersią. Jeśli jednak lekarz zaleci jego stosowanie, należy przerwać karmienie piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Metronidazol Polpharma- tabletki?
Jak każdy lek, Metronidazol Polpharma może wywołać niechciane efekty uboczne, chociaż nie muszą one dotyczyć wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Zdarzają się rzadko lub bardzo rzadko: zaburzenia krwi (zmniejszenie liczby granulocytów, małopłytkowość, agranulocytoza), ataki alergiczne (w tym ciężkie, zagrażające życiu), stany psychotyczne (halucynacje, dezorientacja), zaburzenia neurologiczne, takie jak: bóle głowy, zawroty głowy, dezorientacja, zaburzenia snu (senność, bezsenność), omdlenia, drgawki, encefalopatia (splątanie, bóle głowy, halucynacje, światłowstręt, zaburzenia wzroku, sztywność karku), podostra encefalopatia wątrobowa (np. zaburzenia mowy, chodu, oczopląs, drżenie), zaburzenia wzroku (widzenie podwójne, krótkowzroczność), szumy w uszach, wzmożone aktywność enzymów wątrobowych, zaburzenia czynności wątroby (łącznie z niewydolnością wątroby wymagającą przeszczepu u pacjentów leczonych metronidazolem w skojarzeniu z innymi antybiotykami), cholestatyczne zapalenie wątroby, żółtaczka, zapalenie trzustki, wysypka, krosty, świąd, zaczerwienienie, bóle mięśni i stawów, ciemniejsze zabarwienie moczu (bez znaczenia klinicznego).
W rzadkich przypadkach: zmniejszenie liczby leukocytów, reakcje alergiczne (pokrzywka, świąd, obrzęk), utrata apetytu, obniżenie nastroju, neuropatie obwodowe (drętwienie, mrowienie, zmniejszone czucie), przemijające napady przypominające padaczkę (po długotrwałym stosowaniu lub w dużych dawkach), aseptyczne zapalenie opon mózgowych, neuropatia lub zapalenie nerwu wzrokowego, zaburzenia smaku, suchość w ustach, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, ciężkie reakcje skórne (w tym zagrażające życiu), zakażenia grzybicze (kandydozy).
U pacjentów z zespołem Cockayne’a możliwe jest nieodwracalne uszkodzenie wątroby oraz ostre niewydolności wątroby, które mogą zakończyć się zgonem.