Co zawiera i jak działa Momecutan - maść?
Stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwwysypowych na skórę, reagujących na leczenie miejscowe glikokortykosteroidami, takie jak AZS, łuszczyca oraz kontaktowe zapalenie skóry. Lek należy aplikować miejscowo. Stosować 1 raz dziennie na obszar zmieniony chorobowo skóry (maść stosować na bardzo suchą, łuszczącą się i spierzchniętą skórę). Maść może być stosowana przez dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia, krem powyżej 2 lat. Po uzyskaniu poprawy zaleca się zazwyczaj stosowanie słabszych kortykosteroidów. Korzystne może być zastosowanie tzw. terapii tandemowej, polegającej na aplikacji preparatu mometazonu 1 raz dziennie i emolientu 12 godzin później, lub leczenie przerywane, polegające na zamiennym stosowaniu preparatu mometazonu i emolientu według tygodniowego schematu. Na skórę twarzy nie należy stosować dłużej niż 5 dni. Należy unikać stosowania leku przez długi okres czasu (powyżej 3 tygodni) lub na duże obszary skóry (powyżej 20% powierzchni ciała). U dzieci stosować na małe obszary (poniżej 10% powierzchni ciała) przez maksymalnie 3 tygodnie.
Kiedy stosować Momecutan - maść?
Momecutan/Momecutan Fettcreme jest polecany do leczenia wszelkich stanów zapalnych skóry oraz swędzenia, które reagują na leczenie miejscowymi glikokortykosteroidami, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry oraz zapalenie skóry kontaktowe z podrażnienia lub alergiczne.
Kiedy nie stosować preparatu Momecutan - maść?
Niezwykle ważne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników lub inne kortykosteroidy. Należy także powstrzymać się od używania go w przypadku trądziku pospolitego lub różowatego, zmian zanikowych skóry, zapalenia skóry wokół ust, świądu w okolicach odbytu i narządów płciowych, pieluszkowego zapalenia skóry, zakażeń bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych lub grzybiczych skóry, zakażenia wirusem opryszczki i półpaśca, gruźlicy, kiły oraz odczynów po szczepieniu. Dodatkowo, nie zaleca się stosowania maści u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ani kremu u dzieci poniżej 2 lat. Z uwagi na minimalne ryzyko powstania jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej, stosowanie preparatu w okolicach oka i powieki powinno być unikane. Należy również unikać nakładania go na rany i owrzodzenia skóry.